reklama

10 zajímavostí o zlatě, které jste možná nevěděli

reklama

Těžko hledat blyštivější, trvanlivější a tradičnější symbol bohatství, než jakým je zlato. Vždyť tento zářivý kov fascinuje lidstvo už celá tisíciletí – a čím stoupá jeho ryzost, tím stoupá i takzvaná zlatá horečka. Tradiční je zlato i z pohledu investice, na rozdíl od jiných komodit totiž neztrácí na hodnotě. A co víc, pojí v sobě řadu působivých zajímavostí…

Zpátky do minulosti

Zlato se ve svých nalezištích vyskytuje v podobě čistého kovu, nikdy tedy nebylo zapotřebí náročných technologií k jeho získání. Proto není divu, že opracované zlato se objevuje už v nálezech z doby 6000 před naším letopočtem. V oblibě ho měli hlavně staří Egypťané. Jen ve slavné Tutanchamonově hrobce ho bylo objeveno 9 tun.

Zlato v oceánech

Odhaduje se, že v oceánech a mořích se nachází až 20 000 tun zlata, tedy že každý litr vody obsahuje zhruba 13 miligramů tohoto drahého kovu. Nápadů, jak zlato od vody oddělit, zaznělo v minulosti již spousta, žádný z nich se však dosud neosvědčil jako ekonomicky výdělečný a efektivní.

Nerezaví, neztrácí lesk a nekoroduje

Zlato nereziví a v podstatě je nezničitelné, rozpustí se jen v roztoku lučavky královské nebo kyanidu draselného, podmínkou je pak ještě přítomnost vzduchu při této chemické reakci. Odolá ale jinak jakékoliv kyselině nebo soli, snad i proto je označováno za „věčné“. Zlato je taky velmi kujné, protože jeden jediný gram toho kovu by se dal roztepat do plechu o ploše jednoho metru čtverečního.

Těžba v Česku

Největší zlaté doly se nachází v JAR, Kanadě, USA, Rusku a Austrálii. Čechy byly po staletí považovány za zlatonosnou zemi, zlato se těžilo ve Volyňce, Lomnici, Vltavě a dalších tocích. Dnes se naleziště zlata pojí zejména s obvodovými partiemi hlubinných vyvřelin, konkrétně s trojúhelníkem mezi Českým Brodem, Táborem a Klatovy.

Zlatá, modrá i purpurová

Zlato nemusí být jen žluté, existuje spousta různých slitin. Tak například to purpurové vzniká slitinou zlata a hliníku, červené je kombinací zlata a mědi, naopak modrý odstín se získává slitinou zlata a oceli. Bílé zlato vzniká většinou přidáním palladia, které přírodní zlato intenzivně odbarvuje.

Největší zlatá cihla

Vůbec nejtěžší zlatá cihla má rovných 250 kilogramů a japonská společnost Mitsubishi Materials Corporation ji nechala odlít 11. června 2005. Ani tak těžká cihla mimochodem nemá nijak monstrózní rozměry – jde o „pouhých“ 45,5 x 22, 5 x 17 cm.

14, 18 nebo 22 karátů?

Ryzí zlato má 24 karátů. V této podobě je ale příliš měkké a pro výrobu šperků nepraktické. Proto se obvykle míchá s jinými kovy, aby získalo vyšší tvrdost. V Asii se používá pro zlaté šperky 22-karátové zlato, zatímco na Západě je obvyklé 14-karátové. 18-karátové se využívá pro pozlacené šperky.

Hodiny k nezaplacení

Nejdražším výrobkem ze zlata jsou kapesní hodinky Patek Phillipe, které se v roce 2014 prodaly prostřednictvím aukce za 24,4 milionu dolarů. Nejčistší vyrobené zlato se pyšní ryzostí sedmi devítek – 999,9999 a používá se k chemickým účelům.

Cihličky, mince nebo medaile?

Investice do třpytivého kovu se bezpochyby vyplatí. Jedná se o staletími prověřenou, nestárnoucí, a navíc v podstatě nezničitelnou hodnotu, jejíž cena z dlouhodobého hlediska stále roste. Cenné jsou však nejen cihličky, ale i medaile nebo mince. „Není se čemu divit, mince v sobě nesou nejen hodnotné umělecké dílo, ale také mapují časovou osu lidstva,“ vysvětluje Jaroslav Černý, marketingový manažer České mincovny.Vůbec nejdražší mincí se stal zlatý dvacetidolar, který byl v aukční síni Sothebys and Stacks v New Yorku vydražen za neuvěřitelných 7 590 000 amerických dolarů.

Zlato ve vesmíru

Zlata si cení i astronauti – avšak nikoliv z estetického, ale především  z praktického hlediska. Průzory v jejich helmách jsou zevnitř potažené tenkou zlatou fólií, jejímž smyslem je chránit zrak astronautů před slunečním zářením, jehož účinky jsou mimo atmosféru naší planety doslova smrtící.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama