reklama

4 mýty o seniorech

reklama

Česká společnost nahlíží na seniory prostřednictvím mýtů. Často je vidí jako skupinu lidí, kteří nejsou dostatečně aktivní, nejdou s dobou plnou pro ně nepochopitelných technologií a nemá již pracovní ani společenské uplatnění.

O seniorech koluje řada takových mýtů a předsudků, které ale často neplatí.

Senioři nejsou aktivní

Škatulkování seniorů do jedné nemohoucí skupiny je nejčastějším předsudkem ve společnosti. Přitom v seniorském věku začíná sice zasloužilý odpočinek od práce, který ale nesouvisí s ukončením dalších aktivit. Naopak. Čeští senioři dnešního věku se již dávno přiblížili západu a možností, jak aktivně tráví volný čas, je celá řada.

Rádi se vzdělávají, jsou politicky aktivní a zajímají se o věci veřejné, sportují, věnují se nejrůznějším koníčkům a velmi rádi také cestují. Řada cestovních kanceláří potvrzuje, že jejich klientela se v této věkové kategorii rok od roku rozšiřuje a aktuálně tvoří přibližně čtvrtinu jejich zákazníků.

Chytrý telefon není pro „starý“

Opak je pravdou. Málokdo si tak váží kontaktu se svými blízkými, jako babička a děda. A chytré telefony se Skypem a sociálními sítěmi typu WhatsApp na sdílení zpráv, fotek a videí jsou k tomu ideální. Navíc existují také smartphony určené speciálně pro seniory. „Se seniorskými smartphony máme skvělé zkušenosti a rychle získaly na popularitě. Vzhled telefonu je srovnatelný s klasickými smartphony, ale nabízí zjednodušené ovládání, které zvládne opravdu každý.

Navíc disponují řadou speciálních funkcí, kromě tlačítka pomoci je to také upravené sluchátko se seniorskému sluchu přizpůsobeným zvukem, či ovládání telefonu a jeho nastavení na dálku někým z rodiny, pokud je třeba,“ říká Dominika Uhrová ze společnosti Doro.

Senioři už se nechtějí učit nic nového

Další omyl. Řada lidí s nástupem do penze začíná novou etapu života, kdy mají konečně čas na své vzdělávání. Univerzity třetího věku v České republice navštěvuje 35 000 seniorů a tuto formu studia najdeme téměř na všech vysokých školách. A nejen to – mnoho lidí se v „důchodu“ intenzivně věnuje svým zálibám a koníčkům a v oborech svého zájmu se vzdělávají: navštěvují jazykové kurzy, školy fotografie, kurzy tradičních řemesel, kvůli komunikaci s vnoučaty si doplňují IT dovednosti, nebo se začnou učit hrát na nějaký hudební nástroj.

Senioři jsou v penzi a nepracují

Současný trh práce přehodnocuje svůj vztah k lidem v seniorském věku. Zkušených pracovníků se nedostává a většina společností a firem nabízí místa i starším lidem, u kterých dokáží ocenit jejich celoživotní zkušenosti. Není tak pravdou, že v dnešní uspěchané době jsou senioři pomalí a neschopní. Celý svůj život tvrdě pracovali, a pokud chtějí předávat své zkušenosti dál, jsou ve firmách často vítáni. Mohou totiž zaškolit i méně zkušené mladší pracovníky.

„Na trhu práce je v posledních letech patrná změna trendu v zaměstnávání seniorů. Populace stárne a nejlepším způsobem řešení otázky, jak vydělat na důchody, je vytvořit vhodné podmínky pro ty starší, kteří mohou a chtějí pracovat. Navíc jsou díky svým zkušenostem pro pracovní kolektivy často přínosem,“ informuje Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama