Správná výživa je pro zdravý a dlouhodobý život pejsků jedním z nejdůležitějších elementů. S odborníkem na správnou výživu psů Martinem Pučálkou přinášíme 5 praktických rad, jak a čím nejlépe krmit pejsky a kterým výživovým chybám se vyvarovat.
Jak vhodně vybrat krmivo?
Při výběru krmiva vždy zohledněte plemeno, stáří, zdravotní stav, zátěž fyzickou i psychickou, hmotnost a samozřejmě i zdravotní stav psa. Více než samotnou značku krmiva byste měli sledovat složení na obalu. Vybírejte podle doporučení poměru bílkovin a tuků a hladiny minerálních látek (vápník, fosfor), ne jen podle všeobecných údajů na obale jako je Adult, Puppy nebo Prémiové či Superprémiové.
Správné množství
Nepřekrmujte, denní dávku upravujte individuálně. Jednou měsíčně svého psa také zvažte, abyste viděli, zda po krmivu nemá tendence přibírat či naopak ztrácet na své hmotnosti. Pokud je to nutné, mírně zvyšujte nebo snižujte množství potravy, dokud pes nezůstane na své ideální váze.
Neřiďte se chutí pejska
„Pejsci jsou mlsní a často s „radostí“ snědí cokoliv. Proto se neřiďte tím, co pejskovi chutná, můžete často skončit u průmyslově vyráběných nekvalitních krmiv, která jsou dochucována solí a chemickými náhražkami. Pejskovi samozřejmě chutnají, ale jeho zažívání má již menší radost,“ říká odborník na psí výživu Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz.
Myjte pejskům denně misky
Pro zdraví pejsků je také důležité často mýt nádobky na krmivo a na vodu. V nečistých miskách se mohou množit bakterie, které narušují zdraví zvířat. Místo klasických mycích prostředků, které mohou být pro některé pejsky dráždivé, použijte k desinfekci ocet. Vodu měňte denně. Ve velkých vedrech i dvakrát denně.
Jaký potravinám se vyhnout?
Určitě psům nikdy nedávejte čokoládu, obsahuje theobromin, který může způsobit zvýšenou tepovou frekvenci, neklid, zvracení a ve velkých dávkách může být pro zvířete i fatální. „Vyhnout byste se také měli hroznům a rozinkám jsou pro psy toxické a mohou způsobit selhání ledvin. Nebezpečná je i cibule, má vliv na anémii, zvracení, průjem, bolest žaludku a nevolnost. Cibule je zvláště nebezpečná u plemen psů Akita Inu. Nejlepší variantou je samozřejmě zcela se vyhnout „lidskému“ jídlu a psům dávat pouze krmivo jim určené,“ dodává Martin Pučálka zKrmiva-pucalka.cz.