Pandemie má vliv na obavy o ztrátu zaměstnání a dostatečného příjmu. 59 % Čechů zažilo kvůli covidu ztrátu příjmu. Je to o celých 9 % více než je evropský průměr, říká aktuální průzkum BNP Paribas Cardif. 50 % Čechů muselo odložit nebo úplně zrušit důležité nákupy nebo investice, evropský průměr je 43 %.
Nezanedbatelné množství Čechů prožívá situaci, kdy ztrácí příjem. Přicházejí o práci a zdaleka ne každý najde obratem odpovídající pracovní pozici a ohodnocení u jiného zaměstnavatele. „Je patrné, že lidé se obávají finančních ztrát plynoucích ze situace, kdy přijdou o příjem. Vidíme, že pojišťují více riziko ztráty zaměstnání u svých klíčových úvěrů, jako jsou hypotéky či spotřebitelské úvěry,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif.
Aktuální průzkum BNP Paribas Cardif říká, že 59 % Čechů zažilo kvůli covidu ztrátu příjmu. Ve srovnání s celoevropským průměrem to je o 9 % více. Mezi hlavní příčiny ztráty příjmu patří zejména snížení platu, a to ve 31 % a snížení pracovního úvazku, které činí 25 %. Dalším důležitým důsledkem vlivu covidu na ekonomiku, který vyplynul z průzkumu zpracovaném agenturou Ipsos, je skutečnost, že 50 % Čechů muselo odložit nebo úplně zrušit důležité nákupy nebo investice. Evropský průměr je pak 43 % a Česká republika je 7 % nad ním.