Estetická medicína je jen pro bohaté a rozmarné lidi. S prsními implantáty nesmíte do letadla a už vůbec s nimi nelze kojit. Toto je jen zlomek mýtů, které se o plastických operacích šíří. Ročně se v Česku provede zhruba 30 tisíc plastických operací, a i přes rostoucí zájem jsou stále rozšířené některé hoaxy či polopravdy o škodlivosti nebo sezónnosti zákroků. Ty největší vyvrací MUDr. Lucie Kalinová Ph.D., vedoucí lékařka Brandeis Clinic by Lucie Kalinová.
1. Na plastickou operaci chodí jen ženy
„Tento mýtus slýchám poměrně často, přitom to není pravda. Samozřejmě, že dominují ženy, ale v současné době připadá už zhruba pětina zákroků na mužské pohlaví,“ vyjasňuje MUDr. Lucie Kalinová. Starší muži nejčastěji podstupují operaci očních víček, která má kromě estetického i funkční výsledek. U mladších je oblíbená liposukce, ošetření botulotoxinem proti pocení nebo otoplastika, tedy přišívání uší.
2. Chodit na plastickou operaci v mládí je rozmařilost
„Část pacientů podstoupí zákrok ze zdravotních důvodů. Velká část se chce líbit sama sobě nebo si vyřešit komplexy, které si nosí z mladí. Velmi často jde o maminky, kterým se po porodu nedaří vrátit postavu do původního stavu. Myslím, že si každý zaslouží mít možnost vypadat tak jak si přeje. Nechci nikoho měnit, pomáhám jim stát se nejlepší verzí sebe samých a posílit jejich sebedůvěru,“ vysvětluje doktorka Kalinová. Sebedůvěra a spokojenost s vlastním vzhledem je důležitá pro každého člověka.
3. Plastickou operaci nelze podstoupit v létě
Je pravdou, že by se jizvy neměly dostat v procesu hojení na přímé slunce, takže operaci si v klidu můžete dopřát. Nepočítejte ale s tím, že svou novou postavu budete moci ihned vystavit na odiv. Je tedy vhodné naplánovat operaci tak, aby vyhovovala vašim plánům. Léto není výjimkou ani překážkou.
4. Plastika? Jen pro boháče
Estetická medicína v Česku je oproti zbytku Evropy velmi cenově dostupná a kvalitou se řadíme mezi světové premianty. Stereotyp, že na plastické operace chodí jen bohaté celebrity, už dávno neplatí. „Naše klinika si zakládá na tom, že nabízíme služby na míru potřeby a možností všem pacientům. Někteří žádají velké invazivní zákroky a někomu zase vyhovují drobná neoperační ošetření jako je například aplikace botulotoxinu,“ dodává Kalinová.
5. Pacient po plastice v obličeji přichází o mimiku
Další rozšířený mýtus, který se nezakládá na pravdě. Po zákroku se pacientům mimika nemění. „Tento mýtus se netýká ani operací jako nepovedené aplikace botulotoxinu. Potenciálním pacientům bych vždy doporučila hledat vhodného lékaře s atestací na plastickou chirurgii s mnoha pozitivními referencemi. V Česku je hned několik odborníků na estetickou medicínu, u kterých je záruka, že výsledek bude perfektní,“ přibližuje doktorka Kalinová.
6. Nepovedené zákroky nelze napravit
Tento mýtus se částečně váže k předchozímu bodu. Zkušený a kvalitní plastický chirurg může napravit chyby svého předchůdce. „Je dobré nepokoušet osud a vybírat si lékaře, kterému důvěřujete, znáte jeho výsledky a víte, že používá kvalitní materiál. Například injekční výplně na bázi kyseliny hyaluronové by měly být vždy reverzibilní, aby se výsledek dal případně korigovat či úplně změnit podle aktuálních potřeb pacienta,“ upřesňuje doktorka Kalinová, která je zároveň národní trenérkou pro aplikaci injekčních materiálů.
7. S prsními implantáty nesmíte do letadla Umělá prsa jsou oblíbeným terčem mnoha pověstí a hoaxů. Často se říká, že se s nimi nesmí do letadla, protože prasknou nebo budou pískat. Mezi další patří například i to, že se s nimi nejde potápět. „Když jsem s plastickou chirurgií začínala, tak jsem tyto zaručené pravdy slýchala všude. Bohužel i po letech na ně občas narazím. Ve zkratce se dá říci, že všechny tyto mýty jsou nesmysly a prsní implantát může prasknout při poranění opravdu ostrým předmětem nebo při pádu z opravdu velké výšky. Do letadla s nimi můžete absolutně bez problému. Pískat rozhodně nebudete,“ uzavírá doktorka Kalinová.