Legendární stíhací letoun MiG-21, motor z vrtulníku letecké katastrofy někdejší první dámy, letecký trenažér, 3G simulátor stavu beztíže či přehlídka nebeských jezdců posledních 100 let – ruzyňské obchodní centrum Šestka popáté zve nejen letecké nadšence na oblíbenou akci Na letadla zblízka. Ta bude návštěvníkům bezplatně přístupná od středy 3. června do 3. července.
Výstava, pořádaná ve spolupráci s Letištěm Praha, nabídne hned několik skutečných letadel v čele s legendárním stíhacím letounem, který se zúčastnil mnoha bitev ve službách více než padesáti armád z celého světa – MiG-21MF. Doplní jej Piper Aztec či legendami opředené práškovací letadlo Čmelák Z-37. Návštěvníci si budou také moci prohlédnout unikátní kokpity, rozličné letecké motory, výstavu pilotů od první světové války až po současné supermoderní specialisty a jejich výbavu pro přežití při katapultovaní. „Není nad to si něco vyzkoušet na vlastní kůži, proto bude pro návštěvníky také připravena speciální letecká škola s reálným simulátorem MiG-21 i 3G trenažérem pro simulaci stavu beztíže,“ popisuje marketingový manažer OC Šestka Leoš Pajer a dodává: „Každý, kdo výcvikem zdárně projde, získá od nás originální pilotní průkaz.“ Kromě interaktivní expozice letadel, letecké techniky a tréninkového vybavení bude možné ze střechy obchodního centra opět sledovat letadla přistávající na nedalekém Letišti Václava Havla Praha. Nejlépe budou letadla vidět od 4. do 8. 6., kdy budou odkláněna na vedlejší ranvej, která je blíže k OC Šestka. V tomto termínu bude zároveň návštěvníkům po celý den k dispozici půjčovna dalekohledů.
Co bude k vidění?
Letadla – výstava uvede několik letadel, mezi nimiž bude vévodit legendární nadzvukový letoun, který se zúčastnil mnoha ozbrojených konfliktů a válek, jehož služeb využívalo více než padesát armád z celého světa k ochraně svých území. Mig-21MF – známý také v kódu NATO jako Fishbed-J.
Letecká škola – návštěvníci si mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je být skutečným pilotem stíhačky! K dispozici budou mít reálný simulátor proslulého stíhacího letounu MiG-21 i 3G trenažér pro simulaci stavu beztíže a dezorientace v prostoru, jež zažívají stíhací piloti a kosmonauti. Pokud zdárně projdete simulátorem i 3G trenažérem, získáte od nás originální pilotní průkaz.
Letecké motory – kromě proudového motoru jednoho z nejznámějších cvičných stíhacích letounů světa – Aero L-39 Albatros či pístového motoru z české legendy „Čmeláka“, bude možno spatřit unikátní exponát pocházející z vrtulníku Mi-8, jenž je spojen s tragickou událostí z roku 1977, kdy po jeho zřícení zemřela Viera Husáková – tehdejší manželka osmého československého prezidenta Gustáva Husáka. Ten celý vrtulník poté nechal spálit napalmem a jen díky nebojácnosti destrukční čety a mnoha letech jeho ukrývaní, se na něj můžeme nyní podívat i my.
Letecký trenažer nevyčíslitelné hodnoty – D – 4 Link Trainer je jeden z posledních tří dochovaných trenažerů pro 1. generaci britských proudových stíhačů na celém světě. Tento exponát má v dnešní době již nevyčíslitelnou hodnotu. Pilot v něm byl zavřený, viděl pouze přístroje a podle jejich hodnot musel odstartovat, doletět na vytyčený cíl a bezpečně přistát, aniž by cokoliv z kokpitu viděl.
Nebeští jezdci posledních 100 let – aby si návštěvníci mohli udělat komplexní představu o historii vývoje vybavení pro piloty, budou se zde moci seznámit i s několika fascinujícími postavami z 1. a 2. světové války, z první generace poválečné éry proudových letadel, se specialistou určeným pro přežití ve stratosféře až po současného pilota s protipřetlakovými kalhotami a přilbou se zaměřováním. Zajímavým doplňkem jsou obsáhlé výbavy pro přežití katapultovaných pilotů.
Světově unikátní kokpity – nasát atmosféru fascinujícího světa pilotů budou moci např. i v kokpitu MiG-21MFN č.5603 (nejmodernější varianty MiGu-21), který je jediným kompletní kusem na světě. Pochází z jednoho z deseti modernizovaných MiGů-21, který byl v roce 2005 vyřazen, aby ustoupil novému JAS-39 Gripen, který ho nahradil v Armádě České republiky.