reklama

Začíná festival SCULPTURE LINE: nabízí sochy v pražských ulicích, na letišti, v ZOO i na Vltavě

reklama

Nový festival SCULPTURE LINE od zítřka 10. června ozdobí veřejná prostranství Prahy dvěma desítkami výtvarných děl tuzemských i zahraničních autorů. Třímetrová socha Buddhy na Letišti Václava Havla, obří žraločí ploutev ve fontáně v karlínském Futurama Business Parku, socha vyzívající k mazlení v pražské ZOO, originální lavička na frekventované ulici Na Poříčí či záhadné postavy prchající po hladině Vltavy a řada dalších originálních soch a instalací zatraktivní až do konce září známá i netradiční místa hlavního města. Zastoupena jsou jména autorů jako Čestmír Suška, Lukáš Rais, Michal Gabriel či Michal Trpák.

Obyvatelé Prahy, turisté i milovníci umění. Ti všichni mohou obdivovat více než dvacet sochařských instalací na celkem šestnácti místech v Praze. Sochy všech forem, velikostí a materiálů připravilo šestnáct originálních současných autorů z České republiky i ze zahraničí,“ láká na festival jeho ředitel Ondřej Škarka z pořádající agentury Smart point. Na každé ze zastávek sochařské trasy festivalu SCULPTURE LINE bude jeden nový příběh, jiný́ úhel pohledu. Každá z vystavených instalací a soch je poctou současné umělecké tvorbě a autorským vzkazem městu. „Cílem festivalu je přiblížit díla současných umělců běžnému divákovi, široké veřejnosti. V rámci SCULPTURE LINE přichází umění za lidmi do ulic, staví se jim doslova do cesty, přináší nová témata k diskuzi a nové příběhy do známých, nečekaných i méně obvyklých míst,“ dodává Škarka. Více informací včetně mapy, anotace jednotlivých soch i přehledu autorů jsou k dispozici na www.sculptureline.cz. Aktuální informace i dokumentace z festivalových příprav je k dispozici na www.facebook.com/sculptureline.cz.

Bude toho hodně

Jednotlivé instalace budou v centru města i v jeho okrajových částech. Lidé tak na sochy narazí například v Zoo Praha, v Botanické zahradě, na nádvoří Nosticova paláce, v ulici Na Poříčí, v business parku Chodov, u Tančícího domu, přímo na Vltavě u Galerie Mánes, v Dolních Břežanech nebo v areálu bobové dráhy na Proseku. „Sochy mohou architekturu nebo veřejný prostor významně doplnit a dodat mu další rozměr, emoci, příběh či tvář. Doufám, že SCULPTURE LINE o tom návštěvníky i obyvatele Prahy přesvědčí,“ dodává k vybraným lokacím kurátor výstavy, sochař a neúnavný iniciátor výstav ve veřejném prostoru Michal Trpák. Kromě Michala Trpáka své sochy vystaví například Michal Gabriel, Matěj Hájek, Monika Hořčicová, Jaroslav Chramosta, Lukáš Rais, Alexandra Koláčková, Čestmír Suška nebo Martin Pertl. Domácí premiéru zde má socha Emanation/Vyzařování od britské autorky Sukhi Barber žijící střídavě v Německu, Velké Británii i nepálském Káthmándú. Téměř třímetrová socha Buddhy je autorčinou zatím poslední a také největší prací. Bronzový Buddha v pozici lotosového květu je kompletně složený z malých postaviček sedících Buddhů. Právě tato socha se stala symbolem celého ročníku festivalu. Majestátní kus bude vystavený přímo na Letišti Václava Havla mezi Terminálem 1 a 2. „Snahou festivalu SCULPTURE LINE je oživit veřejný prostor a založit po vzoru mnoha světových metropolí novou tradici. Praze taková akce chyběla a věřím, že jí bude slušet. Rovněž věřím, že bude přinášet obyvatelům a návštěvníkům Prahy radost, stejně jako nám,“ zve na novou akci festivalový ředitel Škarka.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama