Zpěv, tanec, divadlo, muzikál či hru na jakýkoli hudební nástroj. To vše si mohou vyzkoušet mladí lidé během kreativních kurzů Ten Sing, které startují v prvním týdnu v září v Praze, Brně, Ostravě, Opavě, Hradci Králové, Ústí na Labem a v dalších městech. Tento v České republice svým rozsahem i zaměřením ojedinělý volnočasový projekt pořádá mezinárodní sdružení YMCA již od roku 1992. Motivuje teenagery k nejrůznějším amatérským uměleckým aktivitám namísto zírání do chytrých telefonů či na televizi a je populární v mnoha evropských zemích. V tuzemsku prošli Ten Singem třeba herec Matouš Ruml známý mimo jiné díky seriálu Comeback či členka skupiny 5Angels Naty Skotnická.
Ten Sing, neboli „teenagers‘ singing“ – což v překladu znamená mladí zpívají – je jednou z mnoha aktivit mezinárodní organizace YMCA . V Česku působí na deseti místech a je určený pro mladé lidi ve věku od 12 do 20 let. Oblíbené amatérské uskupení, které bez vstupních talentových zkoušek poskytuje prostor pro seberealizaci. A umožňuje také teenagerům nezávazně si vyzkoušet to, co je z uměleckých aktivit, ať už je to hudba, divadlo či tanec, nejvíce láká.
Lék proti pasivitě
„V Ten Singu není důležitý výsledek, ale to, jakým způsobem ho dosahujeme. Hlavní je, aby se náctiletí potkali s vrstevníky a nebyli pasivní,“ říká Kateřina Javůrková, jedenadvacetiletá studentka designu, která je jednou z vedoucích českého Ten Singu. Sama v něm působí už osm let. „Je to pěvecký sbor doprovázený kapelou a dalšími workshopy, jako jsou tanec, drama, takzvaný minichoir tj. zpěv bez hudebních nástrojů a další. Pravidelně se scházíme po celý rok a účastníme se tensingových akcí, jako jsou různé tábory, festivaly. Často jezdíme do Německa a dalších zemí, kde mají YMCA i Ten Sing silnou základnu,“ říká. Cílem celého sdružení YMCA je rozvíjet osobnost – tělo, ducha i duši. Přestože je tento projekt založený na křesťanských principech, přijímá všechny bez rozdílu víry. A to je i hlavní myšlenka Ten Singu. „Vychází z principu mladí pro mladé, kdy se vedoucí snaží postupně předávat zodpovědnost a dovednosti mladším a vychovat z nich budoucí vedoucí. Je to koloběh. Ti starší učí mladší a jde hlavně o to nabídnout dětem alternativu, jak trávit volný čas. Aby ho neproseděli před počítačem nebo televizí,“ uvádí Kateřina Javůrková. Vrcholem pak podle jejích slov bývá veřejný koncert, kde se mladí předvedou. „Setkávání s kamarády a vědomí, že něco společně vytváříme, mnohým dětem pomáhá úspěšně projít pubertou, nelehkým obdobím, ve kterém bojují s rodiči, okolím i sami se sebou,“ dodává Javůrková.
Z Norska až do Čech
Ten Sing založil kněz Kjell Gronner v roce 1967 v norském Bergenu. Setkalo se s velkým ohlasem a v polovině 80. let se Ten Sing začal šířit z Norska do ostatní Evropy. V současnosti je jenom v této severské zemi okolo 200 tensingových skupin. A v dalších státech je jich ještě minimálně jedenkrát tolik. Právě díky norskému Ten Singu, který jezdí již 15 let do evropských i asijských zemí, zaznamenává tato aktivita rychlý rozvoj. V Česku začaly aktivity Ten Singu po listopadu 1989 rovněž za pomoci Norů. A první Ten Singy vznikly v roce 1992 v Praze a v Krnově.