Vlasy se řadí ke kožním derivátům, tedy keratinům vytlačovaným z kůže, čili jsou to v podstatě zrohovatělé bílkoviny. Vlas je tvořen šupinovitou vrstvou (kutikula), kůrou (kortex) a dření (medula). Nejen pleti, ale i vlasům je třeba věnovat náležitou pozornost.
Kvalitní šampón, kondicionér, maska, olejíčky i spreje jsou samozřejmostí. Ovšem zásadní podíl na krásné a bohaté hřívě má rovněž váš jídelníček. Kvalita a množství výživných látek přijatých ve stravě se tedy mimo jiné projeví i na vlasech. Zdravé vlasy jsou už na první pohled bohaté, silné a lesklé. Vyrůstají z každého kořínku, nelámou se a jsou pevně spojené se zdravou pokožkou hlavy. Měly by tedy být pevné a snadno upravitelné.
Síla proteinu
Hlavní složkou podílející se na stavbě vlasů je z 95% protein zvaný keratin, který je mimo jiné obsažen také v kůži, nehtech, zubech či zvířecích rozích. Studie potvrzují, že nedostatek bílkovin je příčinou vypadávání vlasů. Proto je také vysoký podíl kvalitního proteinu ve stravě důležitý nejen pro vaše svaly, ale i vlasy. Podle Jacquie Carter, beauty guru společnosti Herbalife, mnoho žen ve snaze snížit množství kalorií při dietě omezuje i příjem proteinu v jídle. Strava vylučující bílkoviny však může mít na kvalitu vašich vlasů velmi ničivý dopad. „Pokud nejste příznivci masa ani ryb, zkuste svůj jídelníček obohatit o proteinové koktejly či tyčinky, pomůžete tak i svým vlasům a nehtům,“ doplňuje Jacquie.
Výživa zevnitř i zvenčí
Vedle bílkovin jsou pro krásné a zdravé vlasy potřebné i vitamíny a minerální látky, proto obohaťte svůj jídelníček o potraviny bohaté na železo, selen, hořčík a vitamíny E, C a D, které se podílejí na tvorbě keratinu. Jacquie Carter proto radí konzumovat hodně ryb, mléčných výrobků, špenátu, sladkých brambor, vajec, ořechů, banánů, mrkve, čočky a celozrnných výrobků. Jejich účinky na vlasy pak ještě znásobíte vhodně zvolenou vnější péčí. Vlasová kosmetika by měla obsahovat vitamíny a hydratující látky, jako je extrakt z aloe vera či bambucké máslo.
Slunce, voda a ti další
Kdo by v létě nemiloval koupání venku a pobíhání po pláži! Avšak slaná mořská nebo chlorovaná voda v bazénu je pro vlasy velice vysilující. Vyhněte se proto jejich přílišnému namáčení a po návratu od moře, koupaliště či bazénu si vlasy důkladně umyjte a použijte vyživující masku. Nejen voda, ale i slunce a UV záření mají vliv na strukturu a především barvu vlasů. Z toho důvodu byste v létě měli používat na tělo i na vlasy vhodnou kosmetiku s UV filtrem. Vaše barva se tak nevyšisuje a vlasy budou stále krásné.
Zajímavosti o vlasech
- Vlasy rostou po celém těle s výjimkou očních víček, dlaní, plosek nohou, rtů a sliznic.
- V průměru roste jeden vlas zhruba 2-6 let, pak vypadne.
- Mokré vlasy lze natáhnout až o 30% jejich délky. Proto se doporučuje česat vlasy po umytí jen zlehka.
- Vlas má podobnou pevnost jako kevlar. Jediné vlasové vlákno dokáže udržet 100 gramové závaží.
- Pouze 1% populace má zrzavé vlasy. Blonďáků a blondýnek jsou pak 2% z celosvětové populace.
- Nejvíce vlasů mají v průměru světlovlasí lidé (okolo 140 000) a naopak nejméně jich mají zrzci (asi 80 000).
- Nemějte strach z padání vlasů. Je to přirozené. Každý člověk má na hlavě 100 až 150 tisíc vlasů. Běžně denně ztratíte kolem 50 až 150 vlasů. Dobrou zprávou je, že se každý vlas obnoví během vašeho života až 20krát.
Rada na závěr
Životnost vlasu je průměrně 58 let. Starejte se o své vlasy dobře a vybírejte si kvalitní vlasovou kosmetiku, která je k nim zároveň šetrná. Hledejte tu, která má klinicky potvrzený vliv na posílení vlasů. Nepřehánějte to příliš se stylingem, ani nenoste vlasy často sepnuté. Jezte stravu bohatou na vitamíny a minerální látky. Odměnou za zdravý jídelníček a správnou péči vám pak budou krásné zdravé vlasy a obdivuhodné pohledy ostatních.