Elizabeth Taylor, Barbara Hutton, Grace Kelly, vévodkyně z Windsoru – všechny tyto slavné ženy a ikony stylu, seřazené jako perly na náhrdelníku, překročily nejednou práh honosného domu na 5th Avenue 712, v němž má od roku 1917 své sídlo pařížské klenotnictví Cartier.
A není pochyb o tom, že se jedná o jednu z nejlepších adres v New Yorku. Znovuotevření Cartier Mansion, které slavnostně proběhne 7. září 2016, je tečkou za nejrozsáhlejší rekonstrukcí v historii značky. Celé čtyři roky byly potřeba na přestavbu a vybavení interiérů, které nejenom že budou dále uchovávat dědictví Cartier v New Yorku, ale zároveň nabídnou klientům při jejich návštěvě nezapomenutelný zážitek.
Cartier Mansion byl vždy více než pouhým místem s překrásnými šperky, hodinkami a doplňky. S jedinečným příběhem je spojeno také nabytí budovy v srdci Manhattanu v roce 1917. Pierre Cartier, vnuk zakladatele Louise-Francoise Cartiera a druhý z bratrů Cartierových, tento velkolepý městský dům v novorenesančním stylu od jeho majitele, Mortona F. Planta, nekoupil, nýbrž vyměnil. Za budovu synovy železničního magnáta nabídl náhrdelník ze 128 přírodních perel v tehdejší hodnotě jednoho milionu dolarů, do kterého se zamilovala Plantova manželka Maisie. Obchod „dům za náhrdelník“ se opravdu uskutečnil a značce Cartier se tak jako prvnímu francouzskému klenotníkovi otevřely v roce 1917 dveře do New Yorku. Letos šperkaři domu vytvořili nový náhrdelník z pravých perel, vzdávajíce hold této historické transakci i téměř stoleté historii Cartier Mansion.
Svou prodejní a výstavní plochou je nový butik čtyřikrát větší oproti své původní podobě. Ze dvou pater se rozšířil do čtyř pater o celkových 4.000 metrech čtverečních. Proslulý francouzský architekt Thierry Despont se v návrhu prostor soustředil téměř výlučně na unikátní kusy a na zakázku vyráběné zařízení. Navržen ve stylu honosných panských domů, v interiéru byl kladen důraz na design a umělecká řemesla. Prostory zaplnilo mezi nespočtem jiných 35 unikátních druhů nábytku, 30 lustrů vyrobených dle původních originálů či 43 různých druhů látek a kůží použitých na ozdobení nábytku a zdí. Stejně jako v ostatních dvou historických budovách Cartier v Paříži a Londýně, i zde hrají ústřední roli starožitnosti. „Chtěl jsem lidem zprostředkovat pocit, že jsou hosty v panském domě tak, jak kdysi býval, a nechat Mansion opět zazářit v jeho plném lesku,“ říká Thierry Despont.
Nový hlavní vchod byl umístěn do středu průčelí domu, zatímco ten původní na 52. ulici byl přeměněn v přepychové foyer: Panthère Hall s recepčním pultem, klasickým schodištěm a lakovaným panelem s pantery vyhlášeného pařížského ateliéru Midavaine. Oválný Princess Grace Salon, bývalý plesový sál ve druhém patře, je věnován diamantům a filmové hvězdě Grace Kelly, která v roce 1955 dostala od monackého knížete Rainiera zásnubní prsten vyrobený právě u Cartiera. Na stejném patře se nachází také Elizabeth Taylor Salon, který ukrývá vzácné kusy vysokého šperkařství.
Ve třetím patře se vše točí kolem hodinek a hodinářského umění a nechybí zde ani pánský salonek pojmenovaný po brazilském letci Santosi Dumontovi, jež inspiroval Louise Cartiera k vytvoření prvních moderních náramkových hodinek. Čtvrté patro se nese v duchu ikonické červené krabičky Cartier s červeným stropem a stěnami potaženými červenou kůží. Své místo zde mají doplňky a vůně vytvořené dvorní parfumérkou Mathilde Laurent. V pátém patře sedí tajné klenoty butiku: dílny a ateliéry s týmem gemologů, hodinářů, designérů, leštičů a rytců. Neboť v newyorské pobočce pařížského klenotnictví se opravuje, tvoří na míru a také vymýšlí nové návrhy. Právě zde vznikl legendární náramek LOVE či neméně slavný Juste un Clou.