Santo Domingo leží na jižním pobřeží Dominikánské republiky a překvapí vás svojí čistotou a zachovalou architekturou. Město založil v roce 1496 Bartoloměj Kolumbus, bratr slavného Kryštofa – objevitele ostrova Hispaniola. Od roku 1990 je městské jádro Santo Dominga zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Nejen proto byste ho při návštěvě Dominikánské republiky rozhodně neměli vynechat.
První kroky většiny turistů míří do tzv. Koloniální zóny hlavního města, kde se nachází první katedrála Primada de Américas, první univerzita a současně i nejstarší nemocnice Nového světa. V historickém centru města najdete i mnoho dalších zachovalých památek, např. palác Alcázar de Colón, ve kterém žil syn Kryštofa Kolumba Diego s manželkou Marií de Toledo, nebo monumentální Kolumbův maják postavený při příležitosti pětistého výročí objevení Ameriky. Ve čtvrti Las Damas můžete navštívit Královské muzeum s množstvím kaváren, restaurací a obchůdků se suvenýry. V metropoli se nachází i největší botanická zahrada celého Karibiku. Na nákupy je možné vyrazit do některého z obchodních center, kterým vévodí Ágora, Blue Mall, Sambil nebo Galeria 360.
V rytmech merengue
Při návštěvě Dominikánské republiky budete překvapeni, jak úzce je život místních obyvatel spojený s hudbou. Snad z každého domu, obchodu, baru či restaurace uslyšíte linoucí se rytmy merengue a bachaty. Oba tance vyprávějí příběhy ze života obyčejných lidí. Jejich texty v 19. století pohoršovaly vyšší společenské vrstvy, k rozšíření proto došlo až v první polovině minulého století. V 90. letech pak do sebe bachata i merengue začaly vstřebávat prvky pop music, rocku, hip hopu a reggaetonu. Mezi nejznámější dominikánské umělce merengue v současnosti patří Johny Ventura a Milly Quezada.
O masovou oblibu bachaty se zasloužila kapela Aventura a hudebníci Juan Luis Guerra či Victor Victor.
Festival merengue a karibských rytmů se koná každý rok koncem srpna na náměstí Juan Barón na pobřežní promenádě Malecón. Setkají se zde uznávaní hudebníci a kapely současnosti, aby divákům představili nejnovější hity. Tradice tohoto festivalu sahá až do roku 1967, přičemž původně seodehrával pouze v Santo Domingu. Díky velké oblibě se akce přesunula nakonec i do letovisek Puerto Plata na severu a Bávaro na východním pobřeží, kam nejčastěji jezdí zahraniční turisté.
V podobném ladění probíhají i pravidelné víkendové oslavy „Santo Domingo de Fiesta“. V tomto případě si přímo na náměstí Plaza de España můžete zatančit spolu s Dominikánci a současně ochutnáte tradiční dominikánské pokrmy, mezi které patří např. banánová kaše mangú, polévka sancocho či zákusek dulce de coco.
Bílé písečné pláže
Jen 30 km od metropole směrem na východ leží populární přímořské letovisko Boca Chica. Zdejší bary a restaurace připravují výtečné pokrmy z mořských plodů a ryb. Boca Chicu lemuje korálový útes, díky kterému na pláž nedorážejí vlny. Hladina je proto velice klidná, mělká jen jeden a půl metru a teplota vody se pohybuje okolo 30 stupňů.