Opera Antonia Boroniho La Didone pražský operní život poprvé obohatila během karnevalu v roce 1768, kdy měla premiéru v divadle V Kotcích. Podruhé se tak stane 10. června při novodobé světové premiéře v letním refektáři Strahovského kláštera. Dílo ve své době úspěšného, dnes neprávem zapomenutého italského skladatele zazní v podání zkušených sólistů a špičkového barokního orchestru Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka, v režii Zuzany Vrbové.
Hudební badatel a kapelník Hof-Musici Ondřej Macek rekapituluje důvody, které vedly k výběru opery La Didone: „Barokní soubor Hof-Musici se dlouhodobě věnuje pozapomenutým dílům ve své době významných skladatelů. Antonio Boroni je extrémní případ – i když je autorem velice originální a kvalitní hudby a uplatnil se ve významných hudebních centrech své doby, dnes se o něm dočteme jen v těch nejspecializovanějších hudebních lexikonech a ani znalcům hudby 18. století jeho jméno často nic neříká. Hof-Musici jsou dnes dle všeho jediným ansámblem na světě, který uvádí Boroniho hudbu. V roce 2015 jsme uvedli jeho komickou operu L’Amore in Musica, která se dva roky po své benátské premiéře hrála také v Praze. Zaměření na díla italských skladatelů, která byla v 18. století uváděna v českých zemích, je další specialitou našeho souboru. Boroniho opera La Didone je tedy pro nás ideální volbou – je to dílo zajímavého, neprávem opomíjeného skladatele, které vzniklo přímo v Praze a pro Prahu, navíc na jedno z nejlepších libret 18. století.“
Antonio Boroni (1738–1792) pocházel z Říma, studoval v Bologni u slavného Padre Martiniho a na Conservatorio della Pietà dei Turchini v Neapoli a v 18. století byl nejen v Itálii známým a uznávaným mistrem. Prvních úspěchů dosáhl v Benátkách, kde v letech 1763–1766 představil šest svých oper. V letech 1767–1768 byl kapelníkem italské operní společnosti impresária Giuseppe Bustelliho v pražském divadle V Kotcích, kde v roce 1768 uvedl vážnou operu (dramma serio per musica) La Didone na slavné libreto Pietra Metastasia zpracovávající tragický příběh karthaginské královny Dídóny. Jediné další provedení Boroniho Didony je doloženo téhož roku v Drážďanech, kde Bustelliho operní společnost pravidelně hostovala. Po pražském angažmá Boroni získal místo dvorního kapelníka v Drážďanech a ve Stuttgartu. Poté, od roku 1778 až do své smrti, zastával prestižní místo kapelníka chrámu sv. Petra ve Vatikánu.
Červnové představení opery La Didone ve Strahovském klášteře je součástí Festivalu barokních umění Český Krumlov, který vznikl v roce 2008 s cílem prezentovat barokní operu s využitím všech prostředků historicky poučené interpretace, včetně dobového hereckého pojetí. Po pražském uvedení v polo-scénickém provedení bude v září následovat plně scénická verze v autentických prostorách unikátního barokního divadla na českokrumlovském zámku. Letošní jubilejní X. ročník Festivalu barokních umění se v Českém Krumlově odehraje od 15. do 17. září a jeho součástí budou nejen tři mimořádná představení opery La Didone v zámeckém divadle, ale také řada nevšedních koncertů či oblíbený barokní ohňostroj na zámeckých terasách.