Až 40 % žen má během těhotenství větší chuť na sex. Vyplývá to z aktuální studie publikované v The Journal of Sexual Medicine. Přesto má stále každá druhá žena strach ze soulože kvůli ohrožení zdraví dítěte. Experti se však shodují, že pohlavní styk má pozitivní vliv nejen na zdraví matky, ale i dítěte. Díky běžnému sexu lze odbourat stres, který může zapříčinit zhoršený vývoj mozku dítěte, orální sex zase může u žen velmi výrazně snížit riziko života ohrožující nemoci, takzvané preeklampsie.
V nedávné studii publikované v The Journal of Sexual Medicine 40 % žen potvrdilo, že má během těhotenství větší chuť na sex než dříve. Podle odborníků za to může především kombinace hormonů progesteronu a estrogenu. Přesto se ale podle statistik až každá druhá žena obává, zda nemůže mít sexuální aktivita negativní dopad na dítě. Výzkum na téměř jedenácti tisících těhotných ženách přitom neprokázal žádnou spojitost mezi sexuální aktivitou během těhotenství a předčasnými porody či vývojovými vadami dětí.
Sexem proti stresu i nevěře
Podle odborníků může mít sex v těhotenství naopak pozitivní vliv nejen na zdraví matky a dítěte, ale i na sexualitu a vztah nastávajících rodičů. „Dochází k většímu prokrvení pánve a k nárůstu citlivosti bradavek, což může u řady žen vyvolávat silnější odezvu v podobě intenzivnějších orgasmů,“ potvrdil Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon. Kromě většího požitku ze sexu dochází přirozeně i k odbourávání stresu. Podle studie uveřejněné v magazínu Endocrinology z roku 2015 stres nepříznivě ovlivňuje bakterie vyskytující se ve vagíně. Ty následně mohou zapříčinit zhoršený vývoj mozku dítěte. Studie poukázala i na vztah těchto stresem pozměněných bakterií a výskytem autismu či schizofrenie u dětí.
Sex navíc může výrazně pomoci od bolestí. Oxytocin, který se uvolňuje během styku, totiž podle výzkumů umí snížit pocit bolesti až o 74 %. Kromě toho právě oxytocin zvyšuji i pocit vzájemné blízkosti a empatii mezi partnery. Podle studie zabývající se sexualitou během těhotenství se totiž až polovina žen necítí s narůstajícím těhotenským břichem a dalšími tělesnými změnami přitažlivě a mají obavy z nevěry partnera. Právě pravidelný sex může pomoci tyto obavy a ztrátu sebevědomí rozptýlit.
Orální sex může zachránit matku i miminko
Páry by se neměly vzdávat ani orálního sexu. Podle výzkumu publikovaného v časopise Journal of Reproductive Immunology totiž polykání spermatu může velmi výrazně snížit riziko preeklampsie. Při této život ohrožující nemoci dostane tělo matky alergickou reakci na plod. Právě sperma obsahuje stejnou genetickou informaci, jakou nese i dítě. Podle studie si tak díky tomu může matka vybudovat větší odolnost a snášenlivost vlastního imunitního systému.
Nastávajícím rodičům tedy odborníci doporučují experimentovat a zkoušet, co jim vyhovuje. „Jediné, co by si měly páry odpustit celých devět měsíců, je anální sex následovaný klasickým vaginálním. V takovém případě totiž hrozí matce i dítěti infekce. Jinak se ale o bezpečí dítěte obávat nemusí,“ dodal Adam Durčák.