Ilustrátor Michal Bačák, oceněný cenou Czech Grand Design, připravil se svými přáteli z Květinového lahůdkářství a studia Dechem komorní romantickou instalaci Theatrum aeternitatis florae, která je k vidění až do konce prázdnin v klášteře Kladruby. A právě pro tuto příležitost vznikla i kolekce čtyř akvarelových ilustrací, věnovaných jednotlivým živlům, chcete-li elementům – zemi, ohni, vzduchu a vodě. Ty jsou aktuálně k dostání exkluzivně v nově otevřeném Debut Shopu v Kaprově ulici 14/13.
Cena jednotlivých grafických listů je 2 500 Kč, rozměr 50 x 70 cm.
ELEMENT ZEMĚ
Hymenotuber tenebrosum – blanohlíz pochmurný
Hymenotuberaceae – blanohlízovité
Popis: Vytrvalá rostlina s charakteristickým odpudivým pachem tvoří přízemní růžicí šupinovitě složených polosukulentních listů petrolejové barvy, od července do září kvete nachovými květy s bělavými skvrnami. Rostlina je úzce vázána na půdy s kritickým obsahem rtuti. Pozoruhodná je svým podzemním zvrásněným kořenem – hlízou, velikosti brambory a zelenavě fialového zabarvení. Hlíza sama o sobě nevytváří kořenové vlášení, to je zde nahrazeno blanitým pletencem hyf houby Mercuriophale mercurialis, která rostlině zajišťuje přísun vody a minerálních prvků a zároveň ochraňuje rostlinu před toxickými účinky rtuti, rostlina na oplátku houbě poskytuje asimiláty v podobě glukózy a sacharózy. Blanohlíz je prudce jedovatý a smrtelná dávka pro dospělého člověka je již 5 g čerstvé drogy. Adaptace rostliny na oblasti s antropogenním znečištěním z ní dělá významného činitele v prvních stádiích sukcese a přeměny degradovaných půd.
Endemitický výskyt: Horlivka, Donetsk, Ukrajina (jižní a jihovýchodní svahy důlních výsypek, břehy vysušených odkalovacích nádrží)
ELEMENT OHEŇ
Tephrophytum melanoxylon – popelobýl černodřev
Cistaceae – cistovité
Popis: Nízký plazivý polokeř dorůstající výšky od 20-50 cm s nápadným u báze pokrouceným dřevitým stonkem a typickou zuhelnatělou korkovitou borkou, ta chrání živá pletiva před požárem, který periodicky postihuje svahy aktivního vulkánu. Výrazně trnité listy s úkrojky mají sivou barvu. Celá rostlina je prostoupena pryskyřičnými kanálky a díky extrémnímu obsahu těkavých silic se porosty popelobýlu mohou v horkém létě samovznítit. Nepřehlédnutelné šarlatové květy s pěti okvětními plátky a výrazným kalichem se na rostlině objevují v červenci. Plodem je černá dřevitá sedmipouzdrá pukavá tobolka, která se otevírá pouze při vysokých teplotách a vystřeluje do okolí krémově bílá oválná zploštělá semena.
Endemitický výskyt: Bardarbunga, Island, (vulkanické sutě a okraje lávových kanálů)
ELEMENT VZDUCH
Mirificarpos iridescens – Skvostnoplod duhový
Ranunculaceae – pryskyřníkovité
Popis: Jednoletá rychle rostoucí levotočivá liána s úkrojkovitě dělenými listy a výraznými úponky, pomocí nichž se uchytává k opoře, dokáže vyšplhat až do výšky 5 metrů. Květy mají asi 1 cm v průměru, jsou bílé, uspořádány do vrcholových vidlanů. Plodem je vlnitě chmýrnatá nažka. Díky jemnému obrvení na plodech kondenzují mikrokapičky vody z vlhkého oceánského vzduchu. Průnikem slunečních paprsků kapkami vody vzniká optický efekt duhy a plody vypadají, jakoby hrály všemi barvami. Po dozrání jsou semena pomocí chmýru unášena větrem až na vzdálenost desítek kilometrů. Po dopadu semen na zem se chmýr začne šroubovitě stáčet a semeno se tak zavrtá do půdy.
Endemitický výskyt: Flores Island, Azory, Portugalsko (západní návětrná stráň s podrostem hortenzií)
ELEMENT VODA
Rubentalia noctiflora – Jaternička noční
Polypodiaceae – osladičovité
Popis: Vytrvalá epifytická kapradina s výraznou heterofylií – mající dva druhy listu, sterilní a plodné. Sterilní listy jsou okrouhlé, celokrajné a pevně přitisknuté ke kůře dřevin, slouží k zachycení vody i odumřelých organických zbytků, ze kterých rostlina získává živiny. Díky velké jímavosti vody dokáže rostlina přežít i delší období sucha. Plodné, dlouze kopinaté, zvlněné, na koncích spirálovitě stočené listy mají červenou až játrově fialovou barvu a objevují se na rostlině v období nejdelších dní v roce, obvykle kolem svátku Sv. Jana. Na rostlině vydrží pouze jedinou noc, aby tak uvolnily do okolí miliardy mikroskopických výtrusů, kterými se játrovka rozmnožuje. Jaternička je hostitelskou rostlinou můry martináče zelenavého (Actias chloris).
Endemitický výskyt: La Gomera, Kanárské ostrovy, Španělsko (hluboká údolí vavřínových mračných lesů).