reklama

Libereckou iQLANDII pohltil Nanosvět

reklama

Nanotechnologie hýbou světem a propadli jim i v liberecké iQLANDII. Místní lektoři si pro své návštěvníky nachystali speciální letní nanoworkshop pod názvem Nanosvět. Práce s vynálezy přímo z výzkumného centra NASA, objevování a porovnávání okem neviditelných organismů nebo třeba simulace skládání písmen z atomů – no uznejte sami, že si tuto experimenty nabitou hodinu nesmíte nechat ujít.

iQLANDIA se rozhodla dostat to nejlepší a nejzajímavější z nanotechnologií pod kůži svým návštěvníkům prostřednictvím workshopu Nanosvět. „Jedná se o vědní obor budoucnosti. Chceme lidem ukázat, že i když je objekt v nanorozměrech, tzn. lidskému oku a běžným mikroskopem neviditelný, lze s ním i tak pracovat,“ říká Martin Novák, autor workshopu a odborný lektor science centra.

Třeba počítačová společnost IBM dokázala složit své logo na niklový plát 35 atomy xenonu. „Aby děti i dospělí pochopili, jak náročná je manipulace s miniaturními částicemi hmoty, zkusí si v našich laboratořích vytvořit pomocí pinzety a granulí svůj vlastní nanonápis nebo se podepsat na zrnko rýže pod stereolupou,“ dodává lektor.

Z NASA až do Liberce
Dále tu je k dispozici ferrofluid – kapalina s magnetickými nanočásticemi, kterou vyvinuli vědci z NASA k cílenému transportu paliva v raketoplánech do motoru. S nulovou gravitací to jde totiž velmi těžce. „My tuto suspenzi máme v baňkách, ke které bude stačit přiložit neodymový magnet a pozorovat, co se s ferrofluidem stane, zdali se v blízkosti magnetického pole vytvaruje a jakým způsobem,“ vysvětluje Martin Novák.

Chybět nebude ani pohled na obrázky z elektronového mikroskopu. Díky tomuto přístroji zjistíte, jak vypadá takové složené oko mouchy nebo milionkrát zvětšený hydrotermální červ. Jako třešničku na dortu si z workshopu odnesete cukrovou vatu. „Ta se vyrábí odstředivou silou, což je jeden ze způsobů, kterým lze zhotovit nanovlákno.“

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama