Kožené boty jsou skvělou investicí a pro mnoho lidí nezbytná součást každodenního života. Stovkami let prověřený materiál je zárukou kvality a rozhodně ekologicky šetrnější varianta, než syntetické boty na jednu sezónu. Bohužel, v dnešní době není každá kožená bota zárukou té nejlepší volby pro naše zdraví a životní prostředí.
V různých krocích pří výrobě obuvi jako je opalování kůže, její barvení, výroba podrážky, úprava kůže se využívá velmi rozmanitý sortiment chemických prostředků. Spotřebitelé na celém světě si ale stále více uvědomují důležitost zdraví a ohleduplnosti vůči životnímu prostředí, proto je pozornost stále více věnována nebezpečným chemikáliím a omezovaným látkám používaným při výrobě obuvi.
V systému rychlého varování pro nepotravinářské nebezpečné výrobky (RAPEX) v EU jenom za první polovinu tohoto roku zaznamenala obuv a výrobky z kůže více než 19 stažení z trhu z důvodu nedodržení předpisů týkajících se omezených látek. Více než 90 % případů vykazovalo použití chromu, následovaným ftaláty, uvolňováním niklu, pentachlorfenolem (PCP), zakázanými azobarvivy (karcinogenními aromatickými aminy) a podobnými vysoce nebezpečnými látkami.
Kromě stažení produktů byly také zveřejněny zprávy o otravě pracovníků způsobené těkavým organickými chemikáliemi obsažených v lepidlech. Využití takových látek je často snahou o ušetření výrobních nákladů. „Zdraví zaměstnanců i našich zákazníků je pro nás na prvním místě. Ve výrobě využíváme pouze disperzní a neoprenová lepidla, která neobsahují organická rozpouštědla,“ vyjádřil se k problematice Aleš Pavelka, obchodní ředitel německé společnosti Gabor, jejíž dceřinný závod na Slovensku má 1 500 zaměstnanců a je tak největším výrobcem obuvi v České a Slovenské republice. Gabor, který zdravotně nezávadnou obuv vyrábí své výrobky dodává do sítě prodejen Salamander.
Dalším vysoce rizikovým parametrem pro výrobu kožené obuvi je chrom. Více než 85 % celosvětových zpracovatelů kůže využívá technologie právě na bázi chromu. Opalování jeho pomocí může pomoci zlepšit rozměrovou stabilitu kůže a její odolnost vůči mechanickému poškození a teplu, ale také může přinést šestivazný chrom jako velké zdravotní riziko.
Šestivazný chrom je podezřívaný ze vzniku rakoviny močových cest, zejména pokud je obuv s jeho obsahem nošena na bosém chodidle a ten se tak skrze kůži dostane do těla.
Vedle chromu jsou při výrobě kožené obuvi také často využívány PCP a chlorfenoly, které jsou vysoce toxické a při jejich dlouhodobém vystavení mohou mít nepříznivé účinky na lidské zdraví. „Pro veškeré produkty platí přísná pravidla pro používání ekologických materiálů. Všichni dodavatelé při výrobě předkládají certifikát o nezávadnosti obuvi a použitých materiálech. Pokud je to možné, tak navštěvujeme továrny našich dodavatelů a sledujeme, jak proces výroby skutečně probíhá,“ sdělil za síť prodejen obuvi Salamander jednatel společnosti Jan Novák.
Volba, zda ušetřit, či hazardovat se zdravím a přispívat ke zhoršení životního prostředí je nejen na výrobcích, ale i zákaznících a nejedná se pouze o odvětví obuvnictví. Získávání informací sice stojí několik málo minut navíc, často to však může být rozhodující investice.