Češi patří k největším milovníkům domácích zvířat v Evropě. Skoro každá druhá domácnost u nás má kočku nebo psa. I když patříme k velkým pejskařům, tak často nemáme jasno v základních stravovacích zvyklostech psů. Například spousta chovatelů si stále myslí, že je nejlepší krmit psa pouze 1x denně a že krmení vepřovým masem je pro psa nevhodné. Přinášíme vám souhrn těch nejčastějších „stravovacích mýtů“.
- Psi nesmí jíst vepřové maso
Velmi frekventovaný mýtus většiny pejskařů je tabu v podávání vepřového masa psovi. Přitom dříve se vepřové maso používalo ke krmení celkem často. Ano, z určitého hlediska není vepřové ideální pro všechny psy. Je tučné, proto pro psy seniory nebo psy s nadváhou není příliš vhodné. V rozumné míře je ale ideální pro psy s velkou fyzickou zátěží, kteří potřebují dodat energii.
- Pes má jíst jednou denně
Častá pověra je, že kromě štěňat, která samozřejmě musíme krmit několikrát za den, je dobré dávat dospělým psům krmení pouze jednou denně. „Samozřejmě záleží na tom, jak máte pejska naučeného. Z hlediska dobrého zažívání, a předcházení tzv. torzi (přetočení) žaludku, je ale ideální krmnou dávku rozdělit na dvě – ranní a večerní,“ říká Martin Pučálka, dlouholetý odborník na výživu zvířat.
- Psovi, který žere omítku, chybí vápník
Psi i štěňata často žerou nebo olizují omítku. Jejich chovatelé si pak mnohdy myslí, že to musí být špatnou stravou a nedostatkem vápníku. Pak rychle mění granule nebo přidávají vitamíny a minerály do krmiva. V kvalitních krmivech ale bývá vápníku dostatek. Psi tuto činnost dělají většinou z nudy. Pořiďte jim dostatek hraček na kousání. Může se to dít i z důvodu „pálení žáhy“ a pes se tak snaží zmírnit překyselení žaludku.
- Domácí strava je lepší než kupovaná
Tímto heslem se řídí mnoho pejskařů a psům vyváří stejně jako svým dětem. Je to nejen finančně náročné, ale zabere to i mnoho času. Navíc je to i trochu zbytečné, protože odpovídající granule obsahují vyvážené množství vitamínů a minerálů, které pes potřebuje. „Dnes mají granule velmi kvalitní složení s velkým množstvím masa. Pokud již psovi chcete přilepšit například kostí, tak mu nedávejte vařené, ale syrové. Vařené kosti mohou snadno uvíznout v tlamě nebo žaludku. Ideální jsou masité kosti z hovězího,“ říká Martin Pučálka.
- Pes potřebuje rozmanitý jídelníček jako člověk
Častou a velmi zažitou stravovací pověrou je také, že zvířata, především pak psi, potřebuji pestrý jídelníček. To ale často způsobí, že jsou v jídle více vybíraví a chybí jím určitý řád. Důležitá je kompletní a vyvážená strava. Více než na pestrost dbejte na kvalitní složení granulí, konkrétní typ ale vyměňujte jednou za 3-4 měsíce, abyste předešli možným alergickým reakcím. Nemusíte měnit konkrétní značku, stačí pouze obměnit recepturu výrobce. Např. kuřecí za hovězí.
- Pes je alergický na granule
Velký a nesmírně rozšířený mýtus je, že psí alergie vznikají z granulí jako takových. Lidé se velmi často mylně domnívají, že psi mají alergii na granule jako celek. Ve skutečnosti se ale jedná o alergii na určitou složku, která je v granulích obsažená. „Statistka ukazuje, že touto alergii trpí každý sedmý pes. Projevuje se svěděním, padáním srsti a citlivějším zažíváním,“ říká Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz, který je dlouholetý odborník na psí výživu. Důležité je také vědět, že alergie se někdy mohou objevit i do dvou let od konzumace nevhodných granulí.