Známé české osobnosti, včetně Jany Plodkové, Davida Prachaře, Patricie Solaříkové či Táni Medvecké, propůjčily svou tvář charitativnímu kalendáři RUNY. Autorkou fotografií je Tereza z Davle. Veškerý výtěžek z prodeje kalendáře půjde nadačnímu fondu ALSA, který pacientům s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) nabízí komplexní péči během celého průběhu nemoci.
„Podpořit projekt, který pomáhá jak lidem s ALS, tak i s osvětou veřejnosti, pro mě bylo samozřejmostí. A budu velice ráda, pokud i já přispěju k tomu, aby se o kalendáři vědělo a přineslo to tolik důležitou finanční pomoc.“ Patricie Solaříková.
Každá fotografie v charitativním kalendáři RUNY se stává ochranným symbolem a vyzařuje energii určitým znakovým gestem těla. Bolest je součástí tohoto celku, fotografka Tereza z Davle vše zakomponovala do syrového, studeného industriálního prostoru, odrážejícího těžké téma ALS stejně jako emoce, zobrazené jednotlivými osobnostmi: Jenovéfa Boková – BEZMOC / Daniela Písařovicová – KOMUNIKACE / Stanislav Majer – DÚVĚRA / Patricie Solaříková – LÁSKA / Táňa Medvecká – NADĚJE / Thom Artway – OPORA / Tomáš Jeřábek – PŘÁTELSTVÍ / David Kraus – ODHODLÁNÍ / Tonya Graves – BOJOVNÍK / Jana Plodková – PATRON / Linda Bartošová – PŘÍTOMNOST / Pavel Batěk – SÍLA / David Prachař – OSOBNOST.
Kalendář RUNY bude pokřtěn za přítomnosti patronů (Jenovéfa Boková, Patricie Solaříková, Táňa Medvecká, Thom Artway, Tonya Graves, Jana Plodková, Linda Bartošová, Pavel Batěk, David Prachař) 1. listopadu v prostorách Leica Gallery Prague. Na místě budou vystaveny další fotografie od Terezy z Davle, pořízené v průběhu focení kalendáře. Autogramiáda proběhne o týden později, 8. listopadu, v Neoluxoru na Václavském náměstí. Kalendář bude v prodeji od 8. listopadu v síti knihkupectví Neoluxor a na webu http://www.zsalsa.cz/ za 480 Kč velký a 320 Kč na malý plánovací.
Amyotrofická laterální skleróza (ALS) je nevyléčitelné onemocnění, které přichází náhle v nejlepších letech, postupuje rychle, pacient z plného zdraví postupně ochrne, není schopen komunikace a umírá. Dochází k postupné svalové slabosti až atrofii. Mozek nakonec není schopen ovládat většinu svalů a pacient zůstává paralyzován, při zachování psychických a mentálních schopností. Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny, postihuje kohokoliv, bez jakékoliv příčiny, není dědičné. V České republice každý rok na ALS zemře 200 pacientů.
Spolek ALSA provozuje mobilní tým oborníků (většinou ve složení lékař, fyzioterapeut, logoped, psychiatr/psycholog), kteří dojíždějí k pacientům přímo domů. Spolek také pořádá rekondiční pobyty (1x ročně) pro pacienty a jejich rodiny, kde je učí, jak se správně o nemocného postarat. Jedná se o pobyt edukační, zahrnuje konzultace s odborníky z oborů rehabilitace, logopedie, psychiatrie, neurologie, oblasti výživy a sociální péče a dále odborné přednášky. Pobyt je pro pacienty plně hrazen spolkem ALSA.
“V průběhu letošního MFF Karlovy Vary jsem při prezentaci ALSA měla možnost poznat, jak pod záštitou známých osobností – empatické Daniely Peštové a Marka Ebena – obětavě a neúnavně seznamují veřejnost odbornou i laickou s problémem neléčitelné ALS a jak těžce získavají finance na podporu těchto pacientů. O to větší dík patří všem úžasným lidem ze společnosti ALSA, kteří se často zjeví tam, kde je jich nejvíc zapotřebí. Zajistili a zaplatili mi fyzioterapeuta v místě bydliště, který k nám dochází dvakrát týdně a poctivě se mnou cvičí,” říká pacientka Alena Hnátková.