reklama

Intenzivní cvičení ubíjí sexuální touhu a přináší problémy s početím, varují vědci

reklama

Ke zdravému životnímu stylu dnešních žen patří různorodé fitness aktivity. Podle nejnovějšího výzkumu vědců z University of North Carolina však ženy, které pravidelně cvičí s těžkými činkami, nebo se věnují extrémním několikahodinovým workoutům, neprokazují dobrou službu svému sexuálnímu životu. Intenzivní cvičení totiž efektivně zabíjí ženské libido a vede i k potížím s otěhotněním.

Nejnovější výzkum vědců z University of North Carolina prokázal, že dlouhodobé intenzivní cvičení ničí ženské libido. Na vině je podle studie prosté vyčerpání organismu z velké fyzické zátěže v posilovně, v příliš zatěžovaném těle se navíc mění i hladina hormonů. Extrémní cvičení totiž ovlivňuje hypofýzu neboli podvěsek mozkový, který pak produkuje méně ženského hormonu estrogenu.

„Fitness bezpochyby ke zdravému životnímu stylu patří a umírněné cvičení může naopak libido povzbudit. Ženská rozmnožovací soustava ovšem k řádnému fungování vyžaduje určitý podíl tělesného tuku a samozřejmě i hormonální rovnováhu. Snížená produkce estrogenu navíc v sexuálním životě způsobuje, že ženy nemají chuť na partnerský sex ani na masturbaci, což také není v pořádku,“ vysvětluje Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který se zabývá problematikou zdravé sexuality.

Hrozí nejen ztráta sexuální touhy, ale i neplodnost

Kromě toho, že intenzivní a dlouhodobý trénink ubíjí sexuální touhu, ovlivňuje i samotnou plodnost ženy. To potvrzuje i výzkum norských odborníků z Norwegian University of Science and Technology provedený na vzorku 3 000 respondentek. Z něj vyplývá, že existují dvě skupiny žen, u nichž se problémy s početím objevily nejčastěji. Do první skupiny patří ženy, které denně intenzivně trénovaly, do druhé pak ty, jež cvičily do naprostého vyčerpání.

„Již dávno bylo prokázáno, že atletky a vrcholové sportovkyně mívají často problém otěhotnět. Při těžkém cvičení se totiž ve svalech ve větší míře vytváří hormon testosteron, jehož zvýšená koncentrace ženskou schopnost početí negativně ovlivňuje,“ dodává Adam Durčák. Po zmírnění cvičení se podle lékařů hormonální hladina obvykle postupně navrátí do rovnováhy a plodnost se obnoví.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama