Ironická komedie Petra Zelenky Věra je sondou do zábavního průmyslu a cynické doby, která pokrytecky hlásá, že cynismus už není v módě. Příběh o výsluní a pádu ambiciózních jedinců režírovala Alice Nellis, v titulní roli se objevuje výrazná Ivana Chýlková. Na jevišti jí sekundují a do několika hereckých poloh se převtělují: Bolek Polívka, Marika Šoposká, Jana Stryková, Martin Pechlát či Roman Zach, Petr Stach nebo Kryštof Hádek, Sabina Remundová a Martin Kubačák. Inscenace vznikla jako koprodukce pražského divadla Studia DVA a brněnského Divadla Bolka Polívky. Brněnskou premiéru bude mít představení 4. listopadu od 19.00.
Hlavní hrdinkou hry je ambiciózní workoholička Věra (Ivana Chýlková), jež je ředitelkou úspěšné castingové agentury. Rodinu i vztahy kvůli svému vytížení zanedbává, práce je pro ni na prvním místě. Jak se její život změní, když náhle přijde o středobod svého vesmíru?
Vážná, ale přesto komediálně laděná inscenace nabízí zajímavé herecké příležitosti – kromě Ivany Chýlkové herci a herečky ztvárňují několik různých postav. Výrazná scénografie Matěje Cibulky pak pracuje s působivými projekcemi, a tak se na jevišti mohou skoro až filmově střídat prostředí castingové agentury, baru, hřbitova či psychiatrické léčebny.
Hra Petra Zelenky, která byla v Čechách poprvé pod názvem Job Interviews uvedena v Jihočeském divadle v roce 2014, zabodovala i na zahraničních divadelních scénách. Pod názvem Vera byla v loňském roce premiérově uvedena také ve Francii, v divadle v normandském městě Caen. Hrála se rovněž ve známém pařížském divadle Théâtre des Abbesses. Z dřívějších prací Petra Zelenky připomeňme například jeho hru Příběhy obyčejného šílenství, které později vtisknul také filmovou podobu.
Do konce roku 2017 budou mít brněnští diváci možnost zhlédnout představení Věra v Divadle Bolka Polívky ještě 6. 11. a 7. 12.
Osoby a obsazení
Věra: Ivana Chýlková
její otec, terapeut, soused: Bolek Polívka
bratr, fotograf: Martin Pechlát / Roman Zach
manžel, policista: Martin Kubačák
švagrová, manažerka Beáta: Jana Stryková
sekretářka, neteř, barman, žena na hřbitově: Marika Šoposká
manažer Paul, herec Bob: Petr Stach / Kryštof Hádek
herečka Magda, pečovatelka: Sabina Remundová
Autoři a inscenační tým
Autor: Petr Zelenka
Režie: Alice Nellis
Scéna: Matěj Cibulka
Kostýmy: Katarína Hollá
Hudba: Jan Ponocný
Projekce: Michal Mocňák a Matěj Cibulka
Produkce: Alžběta Steinerová
Asistent produkce: Zuzana Čičo Kulifay
Světla: Petr Olša
Zvuk: Martin Sochůrek
Nápověda: Markéta Řezáčová, Irena Fuchsová
Garderoba: Alena Kočová
Rekvizity: Tereza Weigová
Technika: Jiří Procházka a spol.
Výroba scény: SCENOGRAFIE s. r. o.
Inscenace vznikla v koprodukci Divadla Bolka Polívky s divadlem Studio DVA
O Divadle Bolka Polívky
Divadlo Bolka Polívky se usídlilo v budově na Jakubském náměstí v Brně v roce 1993 a 17. září téhož roku zde autorským představením Bolka Polívky Trosečník zahájilo svoji činnost a svou první sezónu. Za dvacet pět let existence se zde vystřídala řada projektů principála Bolka Polívky.
V rámci současného repertoáru lze vybírat jak z autorských her principála Bolka Polívky (DNA a Pro dámu na balkoně), tak z představení vytvořených ve spolupráci s jinými divadly (Mínus dva, The Naked Truth). Zatím poslední novinkou z repertoáru je slavná inscenace Ladislava Smočka – Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho s Bolkem Polívkou v hlavní roli.
Divadlo také spolupořádá legendární Manéž Bolka Polívky.Diváci zde mohou zhlédnout širokou nabídku her hostujících českých a zahraničních souborů (Dejvické Divadlo, Činoherní Klub, Štúdio L+S, Divadlo Studio DVA, Divadlo Járy Cimrmana, Divadelní spolek Kašpar, Divadlo Kalich, Divadlo Palace, Divadlo Příbram, Divadlo Komediograf a další) a na prknech vidět známé herecké osobnosti Elišku Balzerovou, Simonu Stašovou, Ivu Janžurovou, Jitku Čvančarovou, Barboru Seidlovou, Jaroslava Duška, Pavla Lišku, Pavla Zedníčka, Milana Lasicu, Karla Rodena a další.
Vedle divadelních představení jsou pravidelným doplňkem programové skladby také koncertní vystoupení předních českých a slovenských hudebníků a kapel nejrůznějších žánrů. Celosezónní aktivitou jsou také výstavy (cca 10-12 za sezonu) významných malířů, grafiků a fotografů, pořádané ve foyer divadla.
Divadlo se neustále ve spolupráci se svými partnery a především ve spolupráci s představením Jaroslava Duška ČTYŘI DOHODY věnuje také charitativní činnosti. Zisk z těchto představení rozděluje organizacím, které se věnují pomoci a podpoře tělesně postiženým, rozvoji a výchově dětí či pomoci starým lidem atp.