Název chystané hry Petera Parnella QED (Kvantová elektrodynamika), která bude mít premiéru 11. prosince v Činoherním klubu, asi případné zájemce o její zhlédnutí trošku vyděsí. Pod poněkud záhadným titulem se ovšem neskrývá nudná odborná přednáška, ale příběh ze života a o životě.
Jde o inscenaci o nositeli Nobelovy ceny za fyziku Richardu Feynmanovi a jak o ní tvrdí režisér Jakub Zindulka je o životním gurmánství. Je výletem do světa vědy, který je překvapivě vášnivý a nepředvídatelný.
„Podle mě je QED oslavou života. Richard Feynman nebyl jen vynikajícím vědcem, ale i hudebníkem a také maloval. A nuda v tomhle chystaném představení rozhodně místo nemá. Je tam vtip a možná i ta troška poučení. Já jsem na roli studentky Miriam Paulové kývla s velkou chutí. Jednou větou je to fanfárově fajnové představení,“ uvedla Petra Horváthová, která svoji studentskou roli alternuje s Beátou Kaňokovou.
QED je v podstatě monodrama o charismatickém vědci, kterého hraje Vladimír Kratina. „Víte, můj osobní vztah k fyzice a matematice je skoro mizivý, o to víc si užívám tuhle roli vědce, který jen nebádá, ale užívá a prožívá si život. Není to životopisné drama, ale hra o košaté personě, o skutečném labužníku životních situací se schopností nadhledu. Já na monodramata moc nejsem, tohle mě ale okamžitě chytlo,“ nechal se slyšet Vladimír Kratina.
Foto: Herminapress