Potrava – jeden z předpokladů pro správné fungování lidského organismu, vstupní faktor řádného průběhu metabolických procesů. Po psychické stránce přispívá k energeticky lepšímu životu oproštěnému od stresu. Jídlo ale není jen potrava. Jídlo je hobby, jídlo je životní styl, jídlo je business, je to i mana nebeská. Provází každého z nás den za dnem. Když se ale tento každodenní průvodce stane posedlostí a neodbytným nepřítelem, je zaděláno na problém.
Britský dramatik G. B. Shaw údajně řekl, že žádná láska není tak opravdová jako láska k jídlu. Jenže fanatická láska nás může i zabít. Současná zrychlená doba nás obyčejné smrtelníky nešetří, naopak nám vrchovatou měrou dopřává civilizační choroby jako jsou stres či obezita. Ani jeden z těchto stavů není radno podceňovat. Život ohrožující obezita je fenoménem, který neničí nemocného pouze fyzicky, ale i psychicky a sociálně.
Televizní reality show Můj 300kg život se dlouhodobě snaží dát naději nejen jejím přímým účastníkům, ale třeba i nemocným divákům tím, že rozproudí debatu, nabídne řešení a především odbourá stigmata, se kterými se obézní musejí dennodenně vypořádávat.
V osmnácti nových dílech bojují o svoje zdraví, a potažmo i přežití hrdinové ze skutečného světa. V této situaci je třeba bojovat opatrně a trpělivě postupovat malými krůčky. První metou je úspěšné zvládnutí operace gastrického bypassu, která spočívá v rozdělení žaludku na dvě části v podstatě za účelem jeho zmenšení.
Na cestě k cíli jako vždy pomáhá specialista v oboru laparoskopických operací – doktor Younan Nowzaradan, řečený Dr. Now. Obezitologii se věnuje přes čtyřicet let a rukama mu prošly již desítky pacientů. Zmíněný zákrok zmenšení žaludku je rizikový, zůstává nicméně nejúčinnějším chirurgickým řešením této choroby a je v zásadě rutinní operací.
„Morbidní obezita je komplexní fyzický a psychologický stav utvářený mnoha prvky. To, že si sami pacienti neuvědomují, do jaké míry je fyzické povahy a do jaké míry je dán psychikou, je největší překážkou pro úspěšnou terapii. Mnozí si odmítají přiznat, že mají citovou nebo kompulzivní psychologickou poruchu, která je nutí se přejídat,“ vysvětluje chirurg a připomíná, že operace sice nutkavou potřebu jíst může zmírnit, největší kus práce ale čeká pacienta samotného.
To samozřejmě představuje nesmírnou psychickou zátěž – nemocný člověk se musí vyrovnat s destrukcí sociálních vazeb ke svým nejbližším, i s tím, že je závislý na druhých. A naopak pacientovi blízcí musejí vstoupit do role morální opory a smířit se s tím, že část svého života obětují člověku, na kterém jim záleží.
Šestá řada populární televizní série v tomto ohledu nabídne velmi silný a tragický příběh Roberta Buchela a jeho partnerky. Robert v rámci pořadu podstoupil právě operaci žaludečního bypassu, díky níž se mu také podařilo zhubnout téměř 100 kg. V listopadu minulého roku však ve svých pouhých jedenačtyřiceti letech zemřel na zástavu srdce.
Zanechal po sobě oddanou snoubenku Kathryn: „Řekl mi: ‚Cítím, že se nedožiju rána. Miluji tě a vždy budu.‘ Přišla jsem o nejlepšího kamaráda a člověka, se kterým jsem chtěla strávit zbytek svého života.“ Tragický skon Roberta Buchela je smutným dokladem toho, že obezita opravdu může mít fatální následky. Přestože se ze všech sil snažil se svojí nemocí bojovat, ukázalo se, že v některých případech odhodlání přece jen nestačí.
Reality show, která původně aspirovala pouze na to být kronikou životních peripetií několika jedinců, se díky diváckému zájmu a oblibě stala spíše antologií řady lidských osudů. Jako taková zaujímá již šestým rokem v programovém schématu TLC tradiční a dominantní místo.