Jakmile si pořídíte psa, máte o každodenní zábavu postaráno. Čas strávený s nejlepším přítelem člověka je plný nezapomenutelných okamžiků, legrace, překvapení, ale samozřejmě také zodpovědnosti. Pes potřebuje každodenní péči svého majitele, kterou mu oplácí neskutečnou věrností.
Pokud si pořizujte psa od štěněte, první společné měsíce vám utečou jako voda. Psí mláďátka se totiž vyvíjejí mnohem rychleji než děti. Užijte si tedy naplno hravé štěněcí dny, během kterých si budujete vztah na celý společný život.
8 měsíců společného poznávání, které nic nenaruší
Jakmile si přivezete z chovné stanice svého nového člena rodiny, začíná zcela nová etapa života. Pro oba. Štěně se postupně učí nové a nové věci, socializuje se a také zkouší, jaké mu dáte hranice. Učíte se vlastně oba, a proto je velmi důležité toto období nepodcenit. První společné měsíce jsou plné zábavy, ale také zodpovědnosti.
Chovatel musí myslet na mnoho věcí. Zvířeti je potřeba zajistit vhodné zázemí, navštěvovat veterináře kvůli prohlídkám a povinnému očkování, nepodceňovat pravidelné odčervování štěněte a dbát na jeho správný vývoj vhodnou stravou a pohybem. Je to ale také čas nekončící zábavy s vaším novým parťákem. A promarnit osm měsíců nerušeného soužití, kdy se mezi páníčka a štěně postaví třeba klíště či blecha, by byla věčná škoda. Naštěstí existují antiparazitární přípravky, které štěně před parazity spolehlivě ochrání a zároveň zbytečně nezatíží mladý organismus.
„Obecně lze říci, že přípravky, které se aplikují na povrch těla, tedy obojky, spreje a spot-ony neboli pipety, většinou zůstávají pouze v srsti, kožním mazu či kůži, do zbytku těla pronikají pouze minimálně, a tudíž představují menší zátěž pro organismus. V případě tablet prochází účinné substance přes játra, než se konečně dostávají do cílového orgánu, kterým je opět kůže,“ vysvětluje fungování různých typů antiparazitárních přípravků veterinární parazitoložka MVDr. Barbora Červená, Ph.D.
Pokud tedy chcete své štěně důsledně před parazity chránit, a to až po dobu osmi měsíců, můžete mu zakoupit například jeden z hojně používaných antiparazitárních obojků na českém trhu – obojek Foresto, který psovi zajistí až osmiměsíční ochranu. To je nejdelší ochrana, kterou na našem trhu v rámci veterinárních léčivých přípravků můžete mít. Ta je navíc doplněna o repelentní efekt před klíšťaty, kterým zdaleka nedisponují všechny antiparazitární přípravky. Repelentní efekt obojku Foresto působí tak, že odpuzuje a hubí, tedy parazité, kteří se dostanou do styku s ošetřeným zvířetem začnou mít pocit horkých nohou, jsou paralyzováni a zároveň zahynou bez toho, aby se museli zahryznout do jeho kůže. Zamezí se tak možnému přenosu choroby z parazita na zvíře.
Kromě ochrany před parazity zajistí obojky Foresto i další protekci. I letos je k obojkům jako dárek nabízeno speciální blikající světýlko, které se připevní na běžný obojek. Díky němu bude pes chráněný nejen před parazity v přírodě, ale například i před nepozornými řidiči. Foresto obojek se dá zkrátit do požadované velikosti, ale vždy musíme mít na paměti, že štěně roste, takže Foresto nezkracujeme tak, jako bychom to udělali už u dospělého psa. Pravidelně, jak pejsek roste, obojek povolujeme a také kontrolujeme hmotnost pejska – nad 8kg váhy už by měl mít větší velikost Foresta. Není třeba se bát předávkování – tento „chytrý“ obojek poskytuje právě tolik účinné látky, kolik je potřeba.
Jistě si vzpomínáte na snídaňové štěně z Novy – Sunnyho. Na YouTube kanálu „Bayer pro zdravé mazlíčky“ se můžete podívat, jak pózoval vloni v létě při ukázkách aplikace přípravků – obojků
a pipety.
Nyní už je o ochranu vašeho psího parťáka před parazity dokonale postaráno a je na čase zpestřit si společný čas. Nechte se inspirovat některým z následujících osmi tipů.
Výlety do přírody
„Kam bych mohl vyrazit na procházku,“ rozmýšlí se nejeden pejskař. Všude už jste byli a dochází vám nápady kam se vydat příště? Portál Kudyznudy.cz myslí i na pejskaře. Nechte se inspirovat třeba článkem 15 tipů na procházky a výlety se psy. V článku naleznete místa, kam se s pejskem rozhodně nemusíte mít obavu vydat. Vstupné je většinou zdarma a vám zbyde více peněz na pamlsky pro psího miláčka.
Agility, hoopers, treibball…
Děti mívají mnoho mimoškolních aktivit a po škole běhají z kroužku na kroužek. I pro psy u nás existuje mnoho klubů, kde se mohou učit a zdokonalovat v mnoha disciplínách. Většinou je nezbytná účast páníčka, proto by měl každý majitel psa vybrat takový sport, který je bude bavit oba. Trénink je skvělý způsob, jak společný čas strávit zábavně a zároveň efektivně. Ačkoliv existuje celá řada psích sportů, je pravdou, že zájemci jsou limitováni nabídkou ve svém kraji. Ne všude jsou všechny sporty zastoupené. Pokud si ale chcete před samotným kontaktováním klubu udělat lepší obrázek o tom či onom psím sportu, přečtěte si tento krátký článek.
Psí výstavy
Pokud si majitel vybere štěně, které má průkaz původu, může s ním už od útlého věku jezdit na výstavy. Pro někoho jsou výstavy nutným zlem, pro jiné další důvod, jak si zpestřit čas strávený s jeho mazlíčkem. Pokud má psí majitel možnost si výstavu vyzkoušet, měl by to určitě alespoň zkusit. Později se může rozhodnout, jestli chce ve vystavování pokračovat. Vystavování má svá pravidla, proto je dobré si před samotnou soutěží zjistit co nejvíce informací. Vše, co potřebuje začátečník znát, od nákupu psa až po termíny výstav, se dozví na webu Českomoravské kynologické unie.
Psí hotely a psí školky
Někdy prostě přijde den či noc, kdy se o svého psíka majitel nemůže postarat sám. Dnes už si nemusí lámat hlavu nad tím, kam pejska uloží. Naopak se z toho může stát pro pejska zpestření a rozhodně se nemusíte bát, že by mimo domov smutnil. Psí hotely nabízejí mnoho atrakcí a vyžití. Hotely a další hlídací zařízení pro psy se liší svou úrovní i cenou. Řádově je to v ceně několika set korun za den. Než si konkrétní hotel vyberete, nezapomeňte si zjistit, zdali poskytuje ubytovaným i krmivo a další podrobnosti. Některé hotely neubytovávají agresivní psy či hárající feny. Přehledný seznam psích hotelů naleznete například zde.
Psí salón pro chlupaté fintily
Psí salóny suplují služby kadeřnic, manikérek i zubních hygienistek. Jinými slovy, v domech psí krásy se o štěně postarají od hlavy až k patě. Ne všechny úkony zvládne majitel sám. A někdy se prostě vyplatí připlatit si za lepší výsledek. Salony kromě stříhání chlupů či drápků nabízejí také koupání či odstraňování zubního kamene. Salony pro psy jsou dnes už poměrně rozšířené a těší se velké oblibě.
Stejně jako jiné služby, i ony ale mohou mít různou kvalitu. Pokud půjdete do salónu poprvé, zkuste nejdřív navštívit jeho facebookové stránky. Možná budete mít štěstí a zjistíte, jestli ho ostatní doporučují. Pokud plánujete návštěvu salónu, je potřeba myslet ještě na jednu věc. Většina antiparazitárních přípravků (proti klíšťatům, blechám atd.) je navázána v tukové vrstvě, ale také v srsti psa. Pokud tedy necháte pejska výrazně ostříhat, vyvarujte se ihned po tom procházek kolem vysokých porostů, výletů do lesa atd.
Je potřeba počkat, než se zase látka plně rozprostře po těle. Nejedná se o nic dramatického, mluvíme řádově o dnu navíc, se kterým je potřeba počítat. Ale přihlédneme-li k tomu, že například Foresto obojek, který je určen na 8 měsíců, tedy na nejdelší dobu z dostupných přípravků na trhu, vám dává svobodu v tom, že nemusíte na aplikaci antiparazitik opětovně myslet, tak párkrát po stříhání to plánování zvládnete…
Když oni salon, tak my lázně
Někteří lidé občas naznačují, že chovatelé investují pomalu více peněz do svých mazlíčků než do sebe. I díky tomu pravděpodobně roste popularita psích lázní. Lázně pro pejsky nabízejí nejrůznější koupele, aromaterapie, zábaly či pedikúru. Ne každý si asi dokáže představit, jak probíhá lázeňský program štěněte. „Opravdu může pes podstoupit bahenní zábal?“ říkají si teď možná někteří čtenáři. Může, podívejte se například na následující video.
Kafe a pamlsek
Se štěnětem do kavárny? Proč ne! Dnes se i u nás najdou takové podniky, kde je pes nejen tolerován, ale dokonce vítán. Zatímco páníček si může vychutnat dort a kávu, pro pejska je připravena čerstvá voda a pamlsek. A co víc, v některých kavárnách umí připravit pro pejsky i dort. Jednou takovou kavárnou je například pražský Coffeepark. Kromě zmíněných dobrot pro hosty a jejich psí miláčky nabízí i psí fotografování, o kterém píšeme v následujícím bodě.
Návštěva psího fotografa
Stejně jako jsou fotografové, kteří se specializují na krajinky či rodiny, existují i fotografové zvířat, zejména psů. Každý majitel by měl mít věčnou památku na svého mazlíčka, a návštěva profesionála je tak ideální příležitost, jak ji získat. Pokud sami rádi fotíte, ale se svými fotkami stále nejste spokojení, můžete využít specializovaných kurzů. Takové oblíbené 2v1 nabízí například Fotograf Ondra Uhlíř, ten psy nejen fotí, ale i učí, jak psy fotit.