reklama

V pátek začne metodické cvičení a soutěž zdravotnických družstev SOS EXTREME 2018

reklama

Jubilejní 10. ročník metodického cvičení záchranářských družstev, které pořádá Asociace dobrovolných záchranářů ČR, patří k těm nejnáročnějším a současně nejrespektovanějším soutěžím u nás. Uskuteční se ve dnech 27. 4. – 29. 4. 2018 v lokalitě Dobříšsko – Kytín – Mníšek pod Brdy – Řevnice.

V rekordním čase 72 hodin od vyhlášení registrací se přihlásilo 18 týmů, tedy maximálně možný počet. Jako odborný vzdělávací projekt je SOS EXTREME po celou dobu připravo­ván s velkým důrazem na kva­litu a aktuální postupy a trendy.

Soutěž se skládá ze dvou částí. Noční etapa, v areálu bývalé vojenské základny Na Klondajku, prověří spolupráci a koordinaci všech zúčastněných týmů a složek IZS při společných úkolech. Při denní etapěpak plní úkoly každé družstvo samo za sebe. Trasa bude dlouhá 21 km a bude probíhat v náročném terénu úpatí Brdského hřebene.

„Už deset let věnujeme maximální úsilí pro přípravu klání čtyřčlenných zdravotnických týmů. Připravujeme modelové situace vycházející z odborných kazuistik, doplněné o pochod náročným terénem. Tento „závod“ obsahující noční a denní etapu dokonale prověří schopnosti, fyzickou a psychickou odolnost družstev“,upřesňujeLukáš Tláskal, DiS., předseda ADZČR, z. s., ředitel cvičení.

Akce je koncipována především jako vzdělávací projekt. Díky tomu je každý postup družstva bezprostředně po provedení úkolu vyhodnocen a soutěžícím je dána zpětná vazba. Okamžitě se tak od kvalifikovaných
a zkušených rozhodčích dozvídají, kde udělali chybu, jaké jsou alternativy postupů nebo jaké moderní trendy
se k dané situaci vztahují.

Lukáš Tláskal doplňuje:Nejde o laciný efekt. Naopak. Realita je klíčem k úspěchu. Vzbuzuje emoce, zneklidnění a nutí účastníky koncentrovat se na záchranu života – tedy přesně stav, který každodenně prožívají profesionální záchranáři.“

Dokonalost modelové situace je přímo závis­lá na figurantech a reálnosti maskování jejich poranění. Finální podobu pak dotváří pyrotechnické efekty jako střelba, výbuchy, zakouření prostor. Kombinací těchto faktorů
se pak zasahující družstvo dostává do nervy drásajících situací, kde pro tolik rušivých elementů mnohdy ztrácí jejich naučené postupy veškerou účinnost.

Už podruhé převzalo nad SOS EXTREME záštitu Zdravotnické zařízení Ministerstva vnitra (ZZMV).Kromě samotné záštity budou zdravotníci ZZMV i s technikou spolupracovat přímo na místě noční etapy a zapojí se také do rozhodcovské role.

Ředitel ZZMV, Mgr. Jan Louška, k účasti instituce doplňuje: „Považuji za důležité podporovat akci, která je významná svým důrazem na vzdělání, při které nejde jen o soutěžení jako takové. Každý, kdo se SOS 2018 EXTREME zúčastní, odejde rozhodně bohatší o zkušenosti, které ve školní lavici nebo ve své běžné praxi nezažije. O to větší je pak pro soutěžní týmy přidaná hodnota v zapojení složek IZS. V takovém rozsahu a v takové intenzitě jde o akci skutečně jedinečnou“.

Předchozí ročníky SOS EXTREME v číslech:

  • na každý ročník soutěže připravujeme v průměru 12 modelových situací;
  • soutěže se doposud účastnilo více jak 120 družstev;
  • připravili, zinscenovali a neposlední řadě jsme společně s figuranty odehráli více než
    1 000 „hereckých“ scén;
  • průměrně nám v každém ročníku asistovalo více jak 130 figurantů;
  • počet rozhodčích se pohybuje v průměru 60 na soutěž.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama