reklama

Máte potomka na vysoké škole? Poraďte mu, jak ušetřit!

reklama

Spousta studentů si dnes vydělává peníze na brigádách nebo už pracují na částečný úvazek a získávají tak první zkušenosti s vlastním hospodařením. Často však díky náročnosti studia nemají moc času si zjišťovat, kde je co pro ně levnější. Mnohdy pak zbytečně utratí více peněz, než je potřeba, a když pak finance chybí, musí se obrátit na rodinu.

Protože každá máma chce pro své dítě to nejlepší, možná budou i vás zajímat tipy co svým studentům poradit, aby jim více peněz zůstávalo na to, co je skutečně baví. Máma přeci ví nejlíp.

  • Jednou týdně den bez utrácení

Než vůbec začne vaše dítě přemýšlet o tom, jak ušetřit při kupování toho či onoho, je dobré se zamyslet nad něčím ještě odvážnějším – jak se říká, think big! Spočítat si, kolik ušetří tím, že nekoupí vůbec nic, je docela snadné, že? Samozřejmě takový bezútratový den zní velmi jednoduše a také je, není to žádný komplikovaný koncept – přesto je to ale neuvěřitelně obtížná záležitost. Když bude student chvíli pozorný ke svému utrácení, brzy zjistí,  že každý den běžně utratí peníze nejméně za jednu věc, i když třeba naprostou drobnost – jako žvýkačky nebo kapesníčky. Zjistí, že na takový den bez útrat je potřeba se připravit předem – ujistit se, že má zásobu jídla, zaplacenu lítačku… Co může být lepší trénink schopnosti pořizovat především to, co se vyplatí dlouhodobě?

  • Zmapovat si slevy

Nebojte se, nemusíte po vašich ratolestech chtít, aby shromažďovali letáky místních supermarketů, zaškrtávali si v nich kaiserky v akci a vyráželi na lov s taškou na kolečkách. Řeč je o slevách, které poskytují mnohé firmy a organizace automaticky každému se statusem studenta. Kartičky Isic a jejich slevy zná asi každý, ale je toho ještě mnohem víc! Stačí si hodit do google slovní spojení „sleva pro studenty“ nebo „studentská sleva“ a žasnout, co vše může být levnější. Tak jen namátkou – třeba hudbu má student za půlku u Spotify! Na oblíbeném eshopu s módou Asos.com prominou 10 % z ceny a brzy by měla platit možnost pro studenty cestovat vlakem s Českými dráhami za čtvrtinu ceny běžného jízdného. To už je docela výhra!

  • Zrevidovat si ceny digitálních služeb

O čem je řeč? Každý student určitě využívá z tzv. digitálních služeb přinejmenším mobil. Pokud již bydlí sami, s velkou pravděpodobností si platí i internet, možná i nějakou TV službu. Trh těchto služeb se velmi rychle vyvíjí a s ním i ceny. Proto se vyplatí věnovat trochu času jejich porovnání a pak jednat. Najít si shodné služby u jiných poskytovatelů za nižší cenu! Mohou zavolat na zákaznickou podporu jejich poskytovatele a prostě říci, že služba je jinde levnější, proto zvažují změnu a jsou ochotni zůstat u stávající firmy jen v případě, že jim sleví. Budou překvapeni, čeho můžou dosáhnout. Operátoři mají pracovníky obchodního oddělení, kteří mohou ceny snižovat, aby zákazníka udrželi. A pokud to tak v jejich případě nebude, už dobře vědí, kde na ně čekají s lepší cenou.

  • Nespěchat s nákupem učebnic a skript

Nakoupit hned na začátku semestru všechny knížky a skripta, které jim profesoři doporučili, může znamenat pořádnou kupu vyhozených bankovek – obzvlášť, když je koupí zcela nové. To, jestli všechny materiály budou skutečně potřebovat, se ukáže spíše až v průběhu roku. Podobné je to i s materiály, které mají v elektronické podobě a je potřeba je vytisknout – dobré je rozplánovat si tisk na jednotlivé části semestru, aby hned zkraje netiskli zbytečně něco, co se může ještě změnit. Jednou měsíčně si mohou tisk skript objednat zadarmo u služby Tiskelník.cza neplatí ani za doručení, které je vážně rychlé – do tří dnů vše vytisknou a sváží a předají přepravní službě. Skripta za studenty zaplatí firmy, které službu Tiskelník.czsponzorují a do patiček vytištěných stránek umísťují cílené nabídky na stáže nebo různé tipy na výhodné cestování a slevové kupóny. Navíc se u této služby dá velmi výhodně objednat i kvalitní tisk a vazba diplomky nebo bakalářky, což je další úspora peněz i času.

  • Co není potřeba, prodat!

Ať se naučí položit si jednu otázku před vyhozením všeho, co nejsou klasické odpadky: mohl by to někdo koupit? Velmi častá odpověď: Jo! Mohou zkusit třeba mobilní aplikaci Letgo a už při letmém zabrouzdání nabídkou je vidět, že lidé v okolí prodávají a kupují v podstatě úplně všechno: od oblečení a obuvi, přes nábytek, dekorace, knížky, nádobí, techniku… I kdyby se mělo utržit pár desítek korun, je to pořád nesrovnatelně víc, než nic u věcí vhozených do popelnice. Navíc možná v nabídce okolních uživatelů zrovna natrefí na něco, co právě shání – a za super cenu. Další úspora k dobru.

  • Na pařby chodit bez kreditky

To je známo dávno. Neobjevujeme teď Ameriku, jen si připomenout její existenci. Brát s sebou na párty kreditku je šílenost! Ať si vyberou hotovost před akcí, klidně i s nějakou rezervou, ale kartu nechají doma. Peníze ať nemají jen tak v kapse, ale v peněžence, aby měli při pohledu do ní přehled, kolik ještě zůstává na útratu pro daný večer.

  • Krabičkovat, lahvičkovat

Svačiny formou sendviče v kavárně, pitný režim zajištěný neustálým kupováním PET lahví s minerálkami a většina kafe z bistra na rohu… Nápadně to připomíná většinu školních dní vašich studentů? Pak ať rozhodně na úspory zapomenou i přes veškerou snahu dodržet body uvedené výše. Je praktické plácnout se jednorázově přes kapsu a zainvestovat do kvalitních těsnících boxů na jídlo i cestovních příborů, dobré termosky na čaj a kávu a hezké, odolné lahve na vodu. Vše naplní doma obsahem o desítky korun levnějším, než je ten z obchodu, a ještě si užijí možnost pojídat a popíjet kdekoliv v parku, na lavičce na náměstí, nebo ve vlaku.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama