reklama

Pracujete u počítače ve stoje? Dbejte na správné držení těla

reklama

Práce ve stoje je jedna z variant, jak změnit polohu těla při dlouhodobé práci u počítače. Především je důležité nezapomínat na správné držení těla, abychom při práci nenamáhali naší krční páteř. Primářka MUDr. Michaela Tomanová představí hlavní bonusy a rizika práce u počítače ve stoje.

Ve stoje nemáme u normálního stolu počítač či laptop tak vysoko, abychom nasimulovali sed. Hlava je tak v hlubokém předklonu, a to je obrovská zátěž pro krční a hrudní páteř a také pro horní končetiny. Navíc při dlouhodobém stání, stejně jako při sezení, dochází ke zvýšenému zatížení některých svalových partií, např. šíjových svalů.

Výrazně je přetížena i bederní páteř. „Pokud stojíme, je zátěž rovnoměrněji rozložena. Je však potřeba, aby se nejednalo o strnulý stoj (např. práce u linky), ale stoj prokládaný pohybem. Výhoda při práci ve stoje je, že pokud nestojíme dlouho, tak ve srovnání s prací v sedě můžeme pohybovat s dolními končetinami a např. přešlapovat z nohy na nohu, jako v rehabilitační metodě INFINITY method, kde můžeme nepřímo pohybovat celým tělem,“ říká MUDr. Michaela Tomanová.

Správná výška stolu

Správná výška stolu je závislá na výšce osoby, proto by bylo vhodné mít pracovní desku nastavitelnou. Její výška by poté měla odpovídat pokrčeným loktům s úhlem 90 stupňů s pažemi podél těla. Monitor by se měl nacházet v úrovni očí.

Ve stoji zapojujeme více svalů

Stání u počítače je fyzicky náročnější než sezení. Dochází k zapojování většího množství svalových skupin, a tím i k výraznější spotřebě energie. Člověk se tak může dříve vyčerpat. Proto je vhodné jednotlivé polohy raději střídat. Je také důležité mít správnou obuv umožňující pohyb nohy včetně prstů. Výhodné je stát na speciálních izolačních podložkách bez bot. Určitě je podstatné nestát v jedné strnulé pozici dlouhodobě, ale naopak neustále využívat volnost, kterou práce ve stoje nabízí.

Jak se k práci nejlépe postavit?

Samotný správný stoj je závislý na dobré souhře mnoha svalových skupin, které se do jeho výsledné podoby promítají. Chodidla musí rovnoměrně přenášet zatížení těla na podložku. Klouby dolních končetin nesmí být úplně propnuty, musí být v neutrální poloze nebo mírně pokrčeny.

Pánev by měla být v přirozené poloze pod tělem a nesmíme ji vytáčet dozadu, ramena volná směřující do stran a dolů, hlava vzpřímená, brada volně od krku. Tuto pozici by bylo možné využít jen s obrazovkou počítače před obličejem, a byla by ergonomičtější a přínosnější, než poloha v sedě.

Mnoho lidí tvrdí, že při práci ve stoje se můžeme více soustředit. Dle mého názoru, je to ale individuální a záleží na každém, komu co lépe vyhovuje. Ve stoje se můžeme více pohybovat, a dokonce cvičit speciální cviky oproti práci v sedě,“ dodává MUDr.  Michaela Tomanová.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama