Dvouměsíční letní prázdniny by pro řadu pracujících rodičů byly bez pomoci babiček a dědečků jen těžko zvladatelné. Pro děti jsou pak často volné dny strávené s prarodiči nezapomenutelnou vzpomínkou, a díky generačním rozdílům zde vyvstává možnost se od sebe vzájemně také řadu věcí naučit.
Často je to právě babička s dědou, kdo naučí děti sbírat houby, postarat se o zvířata, vařit, péct nebo předají životní zkušenosti a moudrosti. To platilo před mnoha lety a platí dodnes. Ale v dnešní době mohou nově i vnoučata naučit něco svoje prarodiče. Zejména jim přiblížit používání nových technologií, jako jsou například chytré telefony, díky kterým pak mohou zůstat více v kontaktu i kdykoliv po zbytek roku.
Střet generací může být přínosem pro obě strany
Nechat děti trávit přes léto více času s babičkou a dědou může být pro obě strany přínosné. Mezigenerační rozdíl je zde často značný, přestože dnešní prarodiče jsou modernější, než tomu bývalo dříve, stále vyrůstali v jiném režimu než jejich vnoučata. Děti tak s prarodiči mohou zažít zcela nová dobrodružství, zejména pokud budou trávit léto na venkově. Zcela přirozeným protipólem k tomu může být „výuka“ prarodičů moderním technologiím.
Prarodiče vnoučata leccos naučí a ukáží jiný model rodiny
Děti dnes většinou netráví tolik času s prarodiči jako tomu bývalo dříve, proto jako rodiče můžete propadnout panice, zda bude o vašeho potomka u babičky s dědou postaráno podle vašich pravidel. Pravděpodobně nebude a vůbec jim to neuškodí, naopak. I proto k prarodičům děti většinou tak rádi jezdí.
Vypadnout ze zaběhlého stereotypu, občas zhlédnout v televizi i něco jiného než Večerníček, mít volnější večerku, nebo kromě vyvážené stravy zhltnout třeba kynuté buchty nebo čokoládu, sice jako rodiče nemusíte zcela schvalovat, ale má to i opačnou stranu mince. Zejména pokud prarodiče bydlí na venkově, naučí se děti více zodpovědnosti i samostatnosti. Určitě se zde zapojí i do běžných činností jako je péče o zvířata, zahradu nebo třeba vaření a pečení. Zcela jistě pak nebudou jedinými dětmi v okolí a mohou si tak získat i nové kamarády.
I vnoučata mohou učit prarodiče
Málokteré dítě dnes nemá tablet či chytrý telefon. Přesto, že je nejčastěji využívají na hry, ovládají většinou i zbytek funkcí. Je tedy ideální čas naučit s nimi zacházet i babičku a dědu. Na jistotu lze vsadit se seniorskými telefony, které jsou zjednodušené a snadno ovladatelné.
„Počet starších lidí, kteří žijí sami, se neustále zvyšuje a telefon je často hlavním pojítkem s okolním světem. Na základě dlouholetých zkušeností jsme proto vyvinuli speciální smartphone, který je uzpůsobený potřebám starších lidí s řadou speciálních funkcí, jako je například kompatibilita s naslouchátky při zhoršeném sluchu, tlačítko pomoci nebo možnost nastavení ovládání telefonu na dálku někým z rodiny,“ říká Dominika Uhrová ze společnosti Doro.
Používání chytrých telefonů se tak může stát zábavou a zároveň pomůže prarodiče s vnoučaty více sblížit a snížit pocity osamění starší generace i do budoucna, kdy mohou zůstat s rodinou v živém kontaktu. A to i pokud bydlí třeba na druhém straně republiky.