Lidé večerního chronotypu, označovaní běžně jako sovy, si dle výzkumu amerických odborníků užívají dobrodružnějšího sexuálního života, mají více sexu i sexuálních partnerů. Skřivani, tedy lidé ranního typu, bývají v sexu konzervativnější, podle vědců jsou však úspěšnější v dlouhodobých vztazích.
Existence biologických hodin a s nimi spojeného dělení lidí podle jejich takzvaného chronotypu na „sovy“ a „skřivany“ je dnes již mnoha studiemi prokázaným faktem. Stejně tak existují desítky průzkumů, které odhalují, jak daný chronotyp souvisí s povahovými rysy. Nověji se pak objevují i výzkumy, které poukazují na to, že mezi sovy a skřivany existují rozdíly v sexuálním životě. V populaci drží sovy a skřivani zhruba 20 % podíl, zbytek lidí pak se svým chronotypem stojí někde uprostřed.
Z nejnovějšího výzkumu vědců z Pennsylvania State University vyplývá, že lidé večerního typu – tedy sovy – mají uvolněnější sexuální život než typy ranní neboli skřivani, kteří naopak bývají konzervativnější. Obdobné závěry předložila i studie odborníků z University of Chicago, podle které mívají sovy více náhodného sexu, skřivani jsou však úspěšnější v dlouhodobých vztazích.
„Vzhledem k tomu, že tradičním časem pro navozování známostí, randění a flirtování je večer, nejsou tyto výsledky příliš překvapující. Tendence sov k promiskuitnějšímu chování a volnější sexualitě je pak v souladu s jejich obecnými sklony k dobrodružnějšímu životu,“komentuje výsledky výzkumu Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který testuje erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.
Pokud se partneři ve svém chronotypu neshodují, neznamená to nutně nespokojenost v sexu.„Vzhledem k tomu, že se jedná o vrozené biologické nastavení, které se nezmění, je důležitá vzájemná komunikace a pochopení představ a přání toho druhého. Klíčem ke spokojenému intimnímu životu může být také dobré načasování a plánování sexu,“ radí Durčák.
Ženy-sovy více riskují a bývají promiskuitnější
Jiná studie zveřejněná v odborném žurnálu Evolutionary Psychology zase přinesla zajímavé zjištění, že ženy-sovy jsou ve svém sexuálním chování více než ženám-skřivanům podobné mužům. U žen s večerním chronotypem byly totiž odhaleny hladiny hormonu kortizolu ve výši, která je obvyklá u mužů. „Kortizol je spojován s vysokou energií, stresem, kognitivními funkcemi, ale i vzrušivostí. Ženy-sovy tak dle průzkumu častěji žijí single, více riskují a jsou promiskuitnější,“uzavřel Adam Durčák.