reklama

Rodinná oslava. Intimní představení jako terapie svého druhu

reklama

Rodinná oslava je experiment na pomezí divadla a společenské hry. Divadlo DISK se poprvé promění v jednu velkou rodinnou oslavu již 19. října. Na premiéře diváci zasednou spolu s celým inscenačním týmem a rodinou režisérky Sofie Sticzayové k jednomu stolu. Společně budou oslavovat rodinu jako základ inscenace.

Samotnému zkoušení Rodinné oslavypředcházel dlouhý výzkum probíhající při cestování za rodinami jednotlivých členů inscenačního týmu doprovázený sběrem reálií a dat o stavu dnešních rodin. Během návštěv, které se konaly na východě České republiky, v Polsku a na Slovensku, inscenátorky zkoumaly společné rysy a tradice rodinných oslav. Koncept tak vychází z různých rodinných zázemí. Scénář je inspirován poznatky z cest, ale také osobními pohledy inscenátorek na rodinu v minulosti, současnosti a budoucnosti.

Režisérka Sofie Sticzayová popisuje svůj projekt následovně: „V Rodinné oslavě se zabýváme tím, co se stane, když se rodina setká v prostoru divadla. Tento formát jsme si vybrali, protože jsme chtěli hledat nové cesty komunikace s příbuznými. Jsem zvědavá, jaké diskuze se kolem Rodinné oslavy rozvinou i jak inscenaci přijme moje rodina. A také se nechám překvapit, jestli představením vytvoříme nějaké změny v rodinách diváků. Snad diváci nebudou mít strach a skutečně vezmou na naše představení členy své vlastní rodiny. To bych byla šťastná. Především bych si přála, aby v divácích  naše Rodinná oslava otevřela nějaké nové otázky a chuť hledat na ně odpovědi.”

Prostory divadla DISK se díky scénografii studentek Katedry alternativního a loutkového divadla Olgy Ziębińské a Sáry Fritzovépromění v kuchyň, obývací pokoj či zahradu.

„V divadle tvoříme prostor pro společnou hru, ve které není jeviště, ani hlediště. Všichni jsme spolu a na stejné rovině – ve stejném světle, ve stejném světě,” dodává k podobě scénografie Ziębińská.

Na dvou po sobě jdoucích reprízách bude vždy rodina jiné členky inscenačního týmu. Každá repríza je tedy ojedinělá a může přinést rozmanité pohledy na rodinu. „Koncept celého představení se opírá o participativní divadlo. Znamená to skvělou příležitost pro diváka, který může sám ovlivnit, jak bude oslava probíhat. Doporučujeme tedy představení navštívit s rodinou nebo těmi, které diváci za rodinu považují, a zároveň přijít do divadla i na jiné reprízy, jelikož oslavovat sebudete pokaždé s někým úplně jiným,”upřesňuje režisérka Sticzayová.

Dramaturgie se ujala Zuzana Jurechová z Katedry autorské tvorby a pedagogiky. V inscenaci má svoji roli i filmová složka, kterou vytváří Anna Petruželová z katedry Dokumentární tvorby FAMU. O světelnou a zvukovou stránku představení se stará Heidi Hornáčková, která si své zkušenosti přivezla ze studií v Estonsku a Berlíně.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama