Jablonecká Česká mincovna pokračuje v ražbě zlaté dukátové minisérie zasvěcené stoletému výročí vzniku Československa. Čtvrtý a zároveň předposlední dukát je věnován události našich východních sousedů, Martinské deklaraci. V letošním roce bude následovat už jen dukát s názvem Návrat T. G. Masaryka do vlasti, kterým bude tato jedinečná série završena.
Česká mincovnazapočala pětidílnou sérii oslavující konec monarchie a vznik samostatného nezávislého státu Čechů a Slováků dukátem věnovaným Washingtonské deklaraci. Následovaly další dva dukáty s názvy Vyhlášení samostatnosti Československa a Vznik Československa. „Martinská deklarace neboli Deklarace slovenského národa patří k nejdůležitějším dokumentům stvrzující nové začátky našeho demokratického státu a zároveň společné historie Čechů a Slováků. Zachycení této události ve výše zmíněné sérii tak bylo jasnou volbou,“ říká Jaroslav Černý z České mincovny.
Všechny doposud vydané dukáty z edice „Vznik Československa“vzešly z rukou talentovaného medailéra Jiřího Hanuše, DiS a jinak tomu nebylo ani v případě tohoto dukátu. Umělec se drží snahy o přetvoření původního obrazu ve zcela nový návrh. Averzní strana zobrazuje znak se lvem, z jehož otvoru na hrudi vystupuje text slovenské deklarace. Na averzní straně dukátu je vyobrazen slovenský štítek, který celkově doplňuje znak nové republiky.
Dukát z ryzího zlata o průměru 20 mm a váze 3,49 g je ražen v provedení proof a jeho emisní náklad čítá na 400 kusů. Dukát je umístěn do zlaté papírové etue a jeho prodejní cena je stanovena 6 250 Kč. Celou sérii si je pak možné uložit do elegantní sběratelské etue z tmavě hnědého dřeva.
Češi a Slováci k sobě měli vždy historicky velmi blízko, a ne jinak tomu bylo při snaze o rozbití rakousko-uherského mocnářství a v touze po míru a samostatné nezávislé republice. První záznamy o těchto snahách nalezneme v Pittsburské dohodě a následně Washingtonské deklaraci.
Vyvrcholením celého procesu bylo vyhlášení samostatného státu 28. října 1918 v Praze na Václavském náměstí. O dva dny později byla na zasedání Slovenské národní rady v Turčianském Svatém Martinědvěma sty zástupci všech politických stran schválena Martinská deklarace, známá rovněž jako Deklarace slovenského národa. Listina zakotvila nárok slovenského lidu na sebeurčení a nezávislost, o které po desítky let usiloval. Oficiálně bylo ohlášeno odtržení slovenského národa od Uherska, a především podpora myšlenky společného vzniku Československého státu.