Vysoký cholesterol představuje zvýšené riziko srdečního infarktu, mozkové mrtvice nebo anginy pectoris. Zvýšenou hladinu cholesterolu má okolo 70 % dospělých Čechů. Vyskytuje se však i u mladých lidí a dětí. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) proto svým klientům přispívá 200 Kč na snížení hladiny cholesterolu.
Zvýšená hladina cholesterolu v krvi patří mezi faktory, které zvyšují riziko onemocnění srdce a cév, tedy nemocí, jež jsou nejčastější příčinou úmrtí obyvatel České republiky. Neprojevuje se však žádnými příznaky, proto jsou vhodnou prevencí pravidelné kontroly u lékaře. Ty pomohou odhalit zvýšenou hladinu cholesterolu a zahájit včas efektivní léčbu.
Zaměřte se na tuky
Lidé s vysokou hladinou cholesterolu by podle odborníků měli dlouhodobě upravit svůj jídelníček. Stravování mají mít pestré a vyvážené s výrazným omezením potravin s nevhodným složením. K těm patří zejména některé živočišné tuky, které je proto vhodné nahrazovat tuky rostlinného původu nebo tuky z ryb.
Pro snížení hladiny cholesterolu nejvhodnější omega 3 nenasycené mastné kyseliny jsou ve velkém množství obsaženy právě v tučných rybách, jako jsou losos, makrela nebo sardinky, vyskytují se však i v rostlinných zdrojích. V dostatečném množství se dají získat také z doplňků stravy. „Právě na doplňky stravy obsahující omega 3 mastné kyseliny přispívá Česká průmyslová zdravotní pojišťovna svým klientům, kteří mají diagnostikovanou hyperlipidemii. Příspěvek do výše 200 Kč se vztahuje na doplňky stravy zakoupené v lékárně i na e-shopu,“uvádí tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.
Snížit hladinu cholesterolu pomůže vhodné stravování a dostatek pohybu
Příznivý vliv na hladinu cholesterolu v krvi má i vláknina, jejímž významným zdrojem jsou luštěniny, ovoce a zelenina. Denní příjem by měl být 500 gramů. Dále je žádoucí zařadit do jídelníčku celozrnné výrobky a neloupanou rýži. Důležité je také dbát na pitný režim a vypít alespoň dva litry neslazených tekutin denně. Naopak nevhodná je nadměrná konzumace moučníků, bílého pečiva, ale i alkoholu. Negativní vliv má také kouření. Ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi významně přispívá nadváha a obezita. Dopřejte si proto přiměřený tělesný pohyb, minimálně půl hodiny alespoň čtyřikrát týdně.