Více jak třetina Čechů nevnímá jako největší problém seniorů špatné zdraví nebo finanční situaci, ale jejich zranitelnost hackery a šmejdy. Ti se ve svých nekalých praktikách právě na starší lidi často zaměřují. Své oběti se snaží obrat o peníze různými podvodnými emaily, nabídkami, nebo se vydávají za prodejce autorizovaných bezpečnostních zámků, kontrolory kotlů či třeba kominíky. To totiž v lidech vzbuzuje důvěru a dává tak podvodníkům větší šanci na úspěch.
Téměř 40 % Čechů vidí podvodníky jako hlavní problém seniorů
Z výzkumu společnosti Doro, který realizovala agentura Rondo Data, vyplývá, že Češi za největší problém seniorů překvapivě nepovažují finance (20 %), zdraví (25 %) nebo to, že jsou často sami (16 %), ale fakt, že jsou snadným terčem šmejdů, podvodníků a podobných nekalých praktik (39 %). Mezi ty patří například podvodné emaily a spamy, které se snaží ze seniorů vylákat peníze. Dalším častým trikem podvodníků je podomní prodej nebo různé kontroly a opravy. Vyhlídnutou obětí se nechají vpustit do bytu či domu, kde jí následně okradou.
Opravář, kominík nebo policista. Společným znakem podvodníků bývá uniforma
Poslední případ okradení seniora se stal druhý říjnový týden v Ostravě. Muž zde dvakrát okradl 83letou seniorku, která ho poprvé domů vpustila jako opraváře, který jí opraví světlo. V druhém případě se podvodník vydával za policistu, který přišel vyšetřit předchozí krádež.
Šmejdi a podvodníci pro své krádeže často volí uniformu, protože v lidech vyvolává důvěru a respekt. „Senioři by měli svou domácnost pečlivě zamykat, a to ať už jsou pryč, nebo jsou doma sami. Základem je nepouštět do domu nikoho cizího, žádné opraváře, kominíky, prodejce a další, pokud si jejich služby předem neobjednali. Byty a domy seniorů většinou nebývají nijak zvlášť zabezpečené a podvodníci to moc dobře vědí,“ uvádí odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček ze společnosti Next.
Senioři by měli vědět, jak si v případě nouze rychle přivolat pomoc
Okrádání seniorů je bohužel stále velmi časté. Podvodníci jsou kreativní a neustále přichází na nové způsoby, jak seniory okrást nebo se jim dostat do domu či bytu. Sází na důvěřivost a zranitelnost starých lidí, umí být velice přesvědčiví a neodbytní. „Je důležité, aby byli senioři opatrní a v případě podezření, že se je někdo snaží okrást, si dokázali včas zavolat pomoc. V dnešní době už jsou na trhu telefony, které přivolají policii nebo zalarmují rodinu jedním zmáčknutím tlačítka,“ říká Lenka Zemanová, zástupce společnosti Doro.
Průzkum na vzorku 3 000 respondentů ve věku 14-65 let realizovala společnost Rondo Data, která se zaměřuje na průzkumy veřejného mínění a výzkumy trhu.