reklama

Praktické tipy ke krásně bílým zubům

reklama

Mít krásně bílé zuby je přání mnoha žen a mužů.  Zářivý chrup je vizitkou, že se o naše zuby dobře staráme, ale ne každý má přirozeně bílé zuby. S MDDr. Ondřejem Šrámkem se podíváme, jak o zuby pečovat, aby byla přirozeně bílé.

Přirozená barva a odstín našeho zubu je dán stejně, jako je například dána barva naší kůže nebo vlasů. Barva zubu je daná primárně odstínem dentinu a tloušťkou zubní skloviny. Kromě vrozených dispozic má na barvu zubu vliv z velké části i špatná ústní hygiena či nevhodná životospráva.

Pozor na cukry, kávu i kari

Je třeba si uvědomit, že zuby přicházejí každý den do kontaktu s barvivy a cukry obsaženými ve stravě, nápojích či sladkostech. A nejen to. Další, hodně silný vliv na barvu zubů má kouření či nadměrný příjem léků. Barvu zubů může ovlivnit i příliš časté pití černé kávy. Vhodné nejsou ani časté pokrmy s kari, které má barvící účinky. Všechny tyto aspekty bez správné péče mohou začít tvořit na sklovině tzv. pigmenty. Dobrá zpráva je, že tyto pigmentové skvrny jdou většinou z povrchu zubu mechanicky očistit a v estetické stomatologii existuje již mnoho způsobů, jak se ke své přirozeně hezké barvě zubů vrátit. Základem je samozřejmě pravidelná prevence.

Pozor na domácí bělení

„Bohužel neexistuje žádná „babská rada“ na doma, která by zuby vybělila. Proto doporučuji vždy bělení konzultovat s lékařem, aby se předešlo poškození skloviny nebo dásní,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek.

Na zuby během čištění netlačte

Mnoho lidí si také během čištění mylně myslí, že pokud budou na kartáček více tlačit, tak zuby pak budou bělejší. Bohužel ale více síly nemá na barvu zubu žádný efekt, spíše si ublížíme. Pokud chceme změnit pigment našich zubů, tak je v první řadě důležitá dentální hygiena s pískováním. Případně potom bělení za pomoci kvalitních bělících přípravků.

Pomůže bělicí pasta?

Na našem trhu je spousta past, které „zaručeně“ vybělí zuby. Opravdu jsou tak zázračné? „Tyto pasty mohou mít bělicí účinek, ale nelze je porovnávat s klasickou bělicí metodou za  pomoci peroxidu vodíku. Bělicí pasty proto doporučujeme spíše k udržení dlouhodobějšího efektu po řádném bělení zubu,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek.

Jak probíhá bělení?

Bělení zubu má v podstatě dvě formy – jedna je takzvané domácí bělení a druhá ordinační bělení. Případně se tyto dvě metody dají nakombinovat. Domácí bělení je většinou za pomoci speciálních gelů, které se před spaní nanáší do „nosičů“, které se nechají působit celou noc. Tato metoda je relativně nejšetrnější, má nejmenší nežádoucí účinky (citlivost) a dosažený efekt je stálý. Doba bělení trvá většinu 10 – 15 dní. Druhou možností je bělení přímo v ordinaci. Výhodou je, že toto trvá relativně krátce cca 1,5 hodiny. Bělici gely jsou však koncentrovanější a mohou způsobit větší citlivost zubu během i po zákroku. Efekt bělení je dost individuální a z hlediska trvanlivosti je horší než u bělení domácího. Jednoznačnou výhodou je pouze krátká doba pro dosažení efektu.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama