Návštěvu gynekologa by měla každá žena, u které se neprojevují zvláštní obtíže, absolvovat každoročně, a to od svých patnácti let. Pravidelní kontrola je důležitá zejména kvůli cytologickému vyšetření, které odhaluje rakovinu. A právě toto vyšetření je díky nové technologii, kterou má klinika GynCentrum zatím jako jediná gynekologická laboratoř v Česku, diagnosticky mnohem přesnější oproti klasické metodě.
Gynekologické vyšetření má několik fází – po zevním a pohmatovém vyšetření vnitřních pohlavních orgánů obvykle následuje vyšetření ultrazvukem. Ženy, co již měly pohlavní styk, jsou podrobovány dalšímu vyšetření za pomoci zrcadel, při kterém lékař pohledem zkontroluje děložní čípek a odebere z něj vzorek na cytologii. A právě tento odběr může probíhat více způsoby.
Většina lékařských pracovišť v Česku využívá klasickou metodu Pap stěru, při kterém se buňky přímo natírají na sklíčko a který je historicky v nezměněné podobě používán již 70 let. Druhou technikou je liquid based cytologie (LBC). „Tato technika umožňuje odběr vyšetřovaných buněk z různých orgánů a zejména z děložního čípku do tekutého média, které je uvnitř malé nádobky. Preparáty z tekutého média se pak vyrábí až v laboratoři. Dojde k odstranění hlenu, červených krvinek a buňky jsou rovnoměrně rozprostřeny na sklíčku v tenké vrstvě, takže stěr je potom lépe diagnostikovatelný v mikroskopu,“ vysvětluje Daniel Struppl, primář kliniky GynCentrum.
V samotném odběru ale netkví hlavní rozdíl. Revoluční novinka se týká až diagnostiky odebraného vzorku. Pražské klinice GynCentrum se jako jediné laboratoři u nás podařilo získat patentovaný Imaging systém americké firmy Hologic. Jedná se o počítačovou image analýzu LBC stěrů, při které počítač naskenuje celé mikroskopické sklíčko připravené technikou LBC s buňkami čípku a označí téměř se 100% jistotou všechny podezřelé či rakovinové buňky. Oproti tomu vyšetření klasickým Pap stěrem a následná diagnostika dosahují účinnosti pouze 60-70 %.
Ženy, které preventivní prohlídky vynechávají, se vystavují vyššímu riziku rakoviny děložního hrdla. Pokud je karcinom odhalen až v pokročilém stadiu, probíhá jeho léčba s velkými obtížemi. Problém je ten, že v počátcích většiny chorob se často nevyskytují žádné pozorovatelné příznaky či potíže a může je odhalit jen gynekologická prohlídka. Pokud se na rakovinné bujení přijde včas, je velká šance na úplné uzdravení!