Mnoho pejskařů si občas klade otázku, jak často a jakou dávkou je vhodné krmit svého pejska. Odborník na výživu psů Martin Pučálka poradí, jak na to.
Samozřejmě záleží na tom, čím je pes krmen a o jak kvalitní krmivo se jedná. Vhodné a zdraví prospěšné granule by neměly obsahovat chemické konzervanty jako jsou BHA, BHT, propylgallát nebo sorban draselný, dále fosfáty, barviva nebo dochucovadla, především v podobě většího množství soli, která je pro psy toxická.
Řiďte se sami sebou
Krmná dávka není žádné dogma a individuálně se liší pes od psa, protože každé zvíře má jiný metabolismus. „Rozhoduje i plemeno, váha a věk. Navíc každý pes má jiný režim, jinou zátěž a vyhovuje mu něco jiného. Zároveň není nutné potravu vážit na gramy a dělat si se správným množstvím velkou hlavu, jak se mnoho pejskařů domnívá. Osobně jsem psům granule nikdy nevážil. Dostávají podle toho, jak vypadají a jaký mají apetit. Pokud mají chuť a nemají tendenci k nadváze, není problém jim dávat vyšší krmnou dávku. Stačí se řídit zdravým rozumem a vše určitě dobře odhadnete. Důležitější je vybrat kvalitní krmivo,“ říká Martin Pučálka.
Obecně lze krmnou dávku u dospělého psa stanovit jako 100 g granulí denně na 10 kg váhy psa. Pokud ale vidíte, že pejsek přibírá, tak uberte krmnou dávku a se psem choďte více ven, aby měl fyzickou aktivitu. Nadváhu u psa zjistíte jednoduše – jsou mu špatně hmatatelná žebra.
Jak často psa denně krmit?
Nejvíce záleží na věku, u dospělých psů stačí krmit 2x denně, u štěňat se většinou krmí 3 – 4x za den. Vše závisí na časových možnostech. Rozhodně není nějakou zásadní chybou, když se i štěně krmí 2x denně. Na standartní krmení by se u štěněte mělo přecházet od šesti měsíců.
„Důležité je také u psů nezapomínat dodržovat před a po krmení klidový režim (minimálně 30 minut), aby se předešlo žaludečním problémům v závažných případech například i nebezpečné torzi žaludku,“ dodává Martin Pučálka.