„Máte rakovinu plic…“ – tuto větu si v Česku ročně vyslechne téměř 6 782 lidí. Onemocnění pak za rok připraví o život 5 555pacientů. Patří jí tak smutné prvenství mezi všemi nádory vůbec – přichází se na něj totiž v drtivé většině případů pozdě, ve stadiích, kdy jej nelze vyléčit. Proto Liga proti rakovině Praha zasvětila letošní rok právě karcinomu plic. A ve Světový den proti rakovině, jenž připadá na 4. února, pořádá sympozium, kde budou mluvit experti z řad onkologů, pneumologů, chirurgů a radioterapeutů o nových možnostech léčby plicní rakoviny.
„Až 90 % nádorů plic má na svědomí kouření, aktivní či pasivní. Kouří 20 % světové populace, 800 milionů mužů, 200 milionů žen, dalších 50 milionů je vystaveno pasivnímu kouření, z toho 75 % žen a dětí. Česká republika tyto poměry kopíruje. Nejúčinnější cestou, jak mortalitu a výskyt smrtelného onemocnění snížit, je nekouřit a k tomu budeme po celý rok 2019 vybízet českou veřejnost,“říká MUDr. Michaela Fridrichová, předsedkyně Ligy proti rakovině Praha.
Karcinom plic je záludný v tom, že zpočátku jej lidé nepoznají a první náznaky nemoci, které mívají podobu kašle, únavy nebo námahové dušnosti,odbývají. Na nemoc tak lékaři často přicházejí v rámci jiných vyšetření a přibližně 85 % příchozích už nebojuje o plné vyléčení, ale o prodloužení života. „Takzvaných operabilních nádorů plic, které lze z těla zcela odstranit, je pouze mezi 10 a 15 %. U ostatních pacientů se snažíme pomocí nových léků prodloužit život v co největší kvalitě,“ říká prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky FN Plzeň.
Donedávna podle něj umírali pacienti s karcinomem plic do 20 měsíců od stanovení diagnózy. Revoluci v onkologii způsobil příchod imunoonkologické léčby, kdy lékaři používají jako hlavní zbraň proti nádorům vlastní imunitu daného pacienta. „Imunoonkologická léčba umí prodloužit život člověka v dobré kvalitě o celá léta, pacienti ji lépe tolerují a může se podávat delší dobu. Nejlépe zabírá v první linii, tedy okamžitě po stanovení diagnózy. Dosud jsme ji pro vybranépacienty měli až v linii druhé či třetí. Předtím museli procházet chemoterapií, jejížvedlejší účinky vyřazovaly řadu z nichz následného nasazení léčby imunoonkologické. Nyní je poprvéhrazena léčba karcinomu plic imunoonkologickým lékem už v první linii – kdy je nejúčinnější. V Česku se nasazení tohoto preparátu bude týkat kolem 2 000 pacientů,“ doplňujeprof. Fínek.
Povolením úhrady léku v první linii se podle prof. Fínka Česká republika konečně přibližuje kúrovni vyspělých evropských států, co se dostupnosti léčby týče.Podledoc. MUDr. Davida Vrány, Ph.D., z Onkologické kliniky FN Olomouc mohou v současnosti lékaři pacientům s karcinomem plic nabídnout širokou řadu léčebných možností. „V časných stadiích lze nádor operovat. V lokálně pokročilém stadiu lze použít radikální radioterapii (chemoradioterapii), objevujeme stále nové mutace, které jsme schopni farmakologicky ovlivnit. Na trh přicházejí nové molekuly a samozřejmě revoluci v léčbě onkologických onemocnění přináší imunoterapie, která se postupně prosazuje u stále širšího spektra pacientů,“ popisuje doc. Vrána.
Karcinom plic se nejčastěji týkálidí mezi 65. a 69. rokem věku a zasahuje častěji muže než ženy. Výskyt a úmrtnost u mužů v posledních letech mírně klesají, u žen naopak stoupají. „Za nejdůležitějšípovažuji apelovat na mladou generaci, aby s kouřením přestala nebo vůbec nezačínala – podle statistik má bohužel s kouřením zkušenost 33 % dívek a chlapců ve věku 13–15 let,” dodává MUDr. Fridrichová.