Umět správně vybrat vhodné krmivo pro čtyřnohé kamarády je jeden z nejdůležitějších úkolů každého odpovědného pejskaře. Praktičtější je granulovaná strava, která obsahuje veškeré živiny, které pejsek potřebuje. Je ale důležité se v současné velké nabídce umět orientovat, a především si správně vybrat. Připravili jsme pro vás stručný návod.
- Nepodléhejte reklamě
Nevybírejte podle reklamy, barevnosti obalu, ceny, spolehněte se na své znalosti. Často ty značky, které investují nejvíce peněz do reklamy a mediální prezentace svých produktů, pak již nedávají odpovídající prostředky do kvality výroby. Navíc krmivo, která má reklamu v televizi, je určené většinou pouze pro obchodní řetězce. Na žebříčku popularity jsou nejvýše známé americké značky. Mnoho lidí si myslí, že to je známkou kvality.
„Američané vydají každý rok za krmení pro psy více než 10 bilionů dolarů, které se z 95 % vyrábí ze surovin, které nejsou vhodné pro lidskou potřebu. U těchto produktů lze čekat, že je plné nezdravých krmných obilnin pochybné kvality smíchaných s živočišnými odpady. V opravdu levném krmivu nemůžete proto čekat kvalitní přírodní suroviny, “ říká Martin Pučálka odborník na výživu psů.
- Neřiďte se chutí pejska
Samozřejmě pejsek je ten, který krmivo konzumuje, ale pokud se budete řídit tím, co pejskovi chutná, můžete často skončit právě u průmyslově vyráběných nekvalitních krmiv. Ta jsou často dochucována solí a chemickými náhražkami a pejskovi samozřejmě chutnají, ale jeho zažívání má již menší radost. Vybírejte z kvalitních krmiv a pejskovi vždy dejte na zkoušku menší dávku a uvidíte, které mu budou nejvíce chutnat. Balení vždy kupujte v uzavřených balíčcích, abyste se vyhnuli kontaminaci.
- Faktory při výběru
Při výběru konkrétních granulí individuálně zohledněte plemeno, stáří, zdravotní stav, denní režim, zátěž fyzickou i psychickou, optimální hmotnost, zdravotní stav psa. Vybírejte podle deklarace poměru bílkovin a tuků a hladiny minerálních látek (vápník, fosfor), ne jen podle všeobecných údajů na obale – Adult, Puppy, srovnávejte, jak se jednotlivé formule dané značky liší. Více než samotnou značku krmiva byste měli sledovat složení na obalu.
„Pokud si kupujete vážené granule, je vždy dobré si zjistit nutriční informace, které by měl každý prodejce poskytnout. Po změně typu krmení pečlivě sledujte fyzickou i psychickou kondici psa, závěry dělejte nejdříve po 4-6 týdnech. Nepřekrmujte, denní dávku upravujte individuálně, pokud budete spokojení, značku neměňte, trávicí trakt psa to ocení,“ říká odborník na výživu Martin Pučálka.
- Jak se vyznat ve složení
Pozor si dejte na granulovaná krmiva z tzv. ekonomických řad, která jsou často svým složením pro psy vyloženě nevhodná. Většinu levných a nevhodných krmiv tvoří obiloviny, chemické konzervanty a zbytečná dochucovadla a soli, které nejsou dobré pro trávení a jsou jedním z nejčastějších alergenů.
Důležitým faktorem je sledovat obsah masa, protože pes je od přírody masožravec a potřebuje dostatek živočišných bílkovin. Maso by mělo být vždy uvedeno ve složení jako první. Upřednostněte krmivo, kde je rýže namísto rýžové mouky, sušené maso místo moučky, brambory místo bramborových vloček atd. I to bude rozhodující při tom, jak bude krmivo psovi sedět.