Legendární divadlo Spejbla a Hurvínka dnes slavnostně pokřtilo své zbrusu nové projekty – nové CD „Hurvínkův kouzelný gramofon“ a speciální vzdělávací projekt pro školy a školky – „Divadlo S+H školám“. Oblíbené loutkové divadlo kromě toho představilo unikátní technologii chystané divadelní hry „Hotel Spejbl“ a pozvalo na 6. ročník plzeňského festivalu Komedy Fest 2019, kde na konci května Spejbl s Hurvínkem převezmou cenu za celoživotní přínos humoru na poli divadelním, filmovém a televizním.
CD „Hurvínkův kouzelný gramofon“ přichází na trh
Prvním z pokřtěných projektů proslulého Divadla Spejbla a Hurvínka je nové CD s názvem „Hurvínkův kouzelný gramofon“, které vychází ve vydavatelství Supraphon k 90. výročí spolupráce s divadlem. Obsahuje výběr těch nejoblíbenějších nahrávek nejen se Spejblem a Hurvínkem, ale i dalšími členy této dřevěné rodinky a k dostání bude od 8. března 2019. „Právě v letošním roce si připomínáme neuvěřitelné 90. výročí spolupráce mezi Supraphonem a Divadlem Spejbla a Hurvínka. Rozhodli jsme se proto vydat nahrávku, která shrnuje ty nejlepší dialogy všech oblíbených postaviček,“ říká Karel Deniš, šéfproducent mluveného slova vydavatelství Supraphon. Vůbec první nahrávku se Spejblem a Hurvínkem natočil v roce 1929 prof. Josef Skupa a byla zpívaná, jelikož šlo o parodii na tehdy populární písničky Sonny Boy a Maminko, mámo. V Revue z donucení z listopadu roku 1930 poprvé promlouvá Mánička. Hlas jí tehdy propůjčila její první interpretka – Anna Kreuzmannová. Nástupce prof. Skupy – Miloš Kirschner se posluchačům poprvé představil v nahrávkách Spejbl básníkem a Čím bude Hurvínek z roku 1957. První nahrávka s Helenou Štáchovou v roli Máničky vznikla 2. února 1969 a jde o scénku Hurvínkovi k narozeninám. Martin Klásek poprvé namluvil Spejbla a Hurvínka v nahrávce z roku 1997 pro titul Hurvínek mezi Přemyslovci. Od té doby získaly zvukové nahrávky Divadla Spejbla a Hurvínka celkem 37 Zlatých a 26 Platinových desek Supraphonu a dokonce i desku Diamantovou za více než pět milionů prodaných zvukových nosičů.
Divadlo S+H školám
Kromě nové desky spustí divadlo v březnu projekt „Divadlo S+H školám“ zaměřený na užší spolupráci se školami. V jeho rámci dostanou děti, které se svou třídou navštíví divadelní představení, možnost účastnit se po jeho skončení také zážitkového workshopu. „Témata našich představení jsou dětem blízká. V rámci workshopu však dostanou možnost dotknout se shlédnutého příběhu i z jiné perspektivy, nabídnout vlastní řešení a užít si ho více do hloubky. Tyto zážitkové workshopy připravujeme ve spolupráci s pedagogicky vzdělanými odborníky a společně je vedeme v duchu dramatické výchovy,“ říká Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.
V rámci téhož projektu nabízí divadlo také semináře pro učitele nebo pracovní a metodické listy, které pomohou především pedagogům v další práci se shlédnutým představením. Pracovní listy si mohou školy stáhnout přímo z webu divadla nebo jsou jim zaslány. Jsou určeny především pro pedagogy, ale využít je mohou také rodiče s dětmi. Ve spolupráci s MAP II Prahy 6 připravujeme semináře pro učitele. Na seminářích seznámíme zájemce s možnostmi uplatnění dramatické výchovy ve výuce i uplatnění výstupů z našich workshopů, které pomáhají rozvíjet zážitek z představení v další práci s dětmi.
Kmotry obou nových projektů Divadla Spejbla a Hurvínka se se svými dětmi stali herečky Alice Bendová, Lenka Zahradnická, Betka Stanková, Vendulka Křížová, operní pěvkyně Andrea Kalivodová, moderátorka Lejla Abbasová a herec Petr Batěk. Slavné tváře, které jsou také rodiči a legendární postavičky byli oblíbenými hrdiny jejich dětství nebo právě nyní jsou hvězdami pro jejich děti.
Divadlo S+H pracuje s novými technologiemi
Divadlo Spejbla a Hurvínka také poodhalilo něco málo z připravovaného nového a technologicky unikátního představení pro dospělé – HOTEL SPEJBL, které pochází z osvědčené autorské dílny výtvarníka, režiséra a autora Mikiho Kirschnera a básníka a textaře Robina Krále. Dvojice stojí za úspěšnými představeními pro dětské diváky (Hurvínek mezi osly a Jak s Máničkou šili všichni čerti) se opět vydala do světa dospělých. Spolu s Janem Lstibůrkem (hudební skladatel) připravili již v minulosti netradiční noir muzikál pro dospělé Spejbl a město hříchu.
Ve spolupráci s Davidem Vrbíkem (jehož nejvlastnější doménou je audioreaktivní animace a lightdesign), Petrem „Krushou“ Krušelnickým (který se rovněž zabývá lightdesignem, audio-vizuálními instalacemi a performací) a několika odborníky z ČVUT se pustili do přípravy představení, ve kterém budou loutky moci prozkoumat další rozměry své jevištní existence…
„Představení navazuje na úspěšný projekt Robina Krále a Jana Lstibůrka „Blázinec“ a průběh jeho vzniku bude možné sledovat na samostatném facebookovém profilu,“ říká Denisa Kirschnerová, ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka.
Cena pro Divadlo S+H za celoživotní přínos
Na 6. ročníku festivalu humoru KOMEDY FEST, který se uskuteční 26. 5. – 1. 6. 2019 v Plzni, obdrží hlavní ocenění – Cenu Komedy Festu za celoživotní přínos humoru na poli divadelním, filmovém a televizním v tomto roce „nejstarší herci současnosti“ Spejbl a Hurvínek. „Loutkové postavičky Spejbla a Hurvínka patří nejen k české kultuře a humoru, ale také k Plzni, kde se festival koná, a kde dlouhá léta působil jejich duchovní otec loutkář prof. Josef Skupa. Své první profesionální krůčky zde S+H absolvovali již téměř před sto lety. Jsme proto rádi, že právě v roce blížících se 100. kulatin Spejbla můžeme oběma legendárním postavičkám předat Cenu Komedy Festu,“ říká PR manažer festivalu René Kekely.
„Je nám velkou ctí, že vedení divadla S+H, konkrétně paní Denisa Kirschnerová a pan Martin Klásek nabídku přijali a dokonce se zúčastní 26. 5. večer slavnostního předání ceny, jejíž autorkou bude přední (slovenská) designérka Gordana Turuk, která tvořila i pro řadu světových osobností, a také vloni pro oceněné herce navrhla a vytvořila nádherné ceny. Co nás těší ještě více je, že právě Spejbl s Hurvínkem se uvolili, že letošní zahájení Komedy festu “spoluodmoderují” s již tradičním průvodcem večera a celého festivalu, hercem Lukášem Pavláskem,” prozradil producent Komedy Festu Jiří Turek. V minulosti si cenu převzali takové osobnosti jako Iva Janžurová, Petr Nárožný, Jiřina Bohdalová či Stanislav Zindulka.
Přípravy oslav 100 let Josefa Spejbla
V plném proudu jsou přípravy na 100. narozeniny Josefa Spejbla. Slavná loutková postava vstoupila poprvé na scénu nejpravděpodobněji na podzim roku 1920 – přesné datum není známo. Významné výročí se proto Divadlo Spejbla a Hurvínka rozhodlo oslavovat celý rok. Společně s Českou televizí například připravuje dokument z cyklu „Neobyčejné životy“, který bude věnován panu Spejblovi. Rozbíhají se také přípravy výstavy „Spejbl 100“ ve Ville Pellé, která se bude konat na podzim roku 2020 a chystá se také speciální Den otevřených dveří Divadla Spejbla a Hurvínka.
Divadlo Spejbla a Hurvínka nezapomíná ani na seniory a nevidomé
Na jarní měsíce si Divadlo Spejbla a Hurvínka již tradičně připravilo bohatý program pro děti i dospělé. Děti se mohou těšit na oblíbené tituly jako Hurvínkova Nebesíčka, Hurvínek v Hajanech či Hurvínkovo přání. Pro dospělé jsou připravena představení Spejbl a město hříchů nebo Dějiny kontra Spejbl a další. Divadlo vychází vstříc také seniorům, pro které ve spolupráci s Nadačním fondem pomoci Karla Janečka, jež hradí vstupné, uvede představení z repertoáru pro dospělé „To nejlepší se Spejblem a Hurvínkem“ – 11. května od 15 hodin. S fondem Karla Janečka divadlo připravuje také další představení pro neslyšící a nevidomé. Tentokrát to bude 12. dubna hra Hurvínkovo přání. V červnu D S+H ukončí premiérou již 7. ročník Kurzu loutkového divadla pro děti a začne připravovat další ročník. Kromě toho se divadlo i na jaře vypraví do regionů, a to celkem do čtyř měst – Klatov, Veselí nad Lužnicí, Chrudimi a Kladna.