Den a noc pohybu na žíněnkách, posilovacích strojích nebo venku – to čeká stovky lidí, kteří se rozhodli podpořit nemocné a zúčastní se osmého ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten bude slavnostně zahájen v pátek 1. března v 16 hodin v Praze ve FitnessAction, Fyzioklinika na Praze 4 se zapojí už o den dříve. Nepřetržitého cvičení se tradičně účastní pacienti a jejich blízcí, lékaři, zdravotní sestry, fyzioterapeuti a další podporovatelé po celé České republice. V Praze akci pořádá Nadační fond IMPULS.
„Maraton MaRS je vlastně taková skládačka složená ze vzájemně propojených sportovišť po celé republice i v zahraničí, města spolu komunikují pomocí telemostů, a vzájemně se tak ve cvičení povzbuzují,“ vysvětluje za organizátory Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS.
Sportovně-dobročinná akce se letos koná už poosmé. Odstartuje v pátek 1. března v 16 hodin na základně v Praze ve FitnessAction na ulici Štúrova, kde se tradičně cvičí nepřetržitě celých 24 hodin, tedy až do sobotní 16. hodiny.
Na účastníky maratonu zde čeká bohatý program. Pod vedením zkušených terapeutů si zacvičí v kruhovém tréninku, v programu dále najdou pilates, Tai Chi nebo jógu, cviky na zlepšení jemné motoriky a trénink paměti. Organizátoři připravili také cvičení pro děti a povídání o cestování. „Veškerý program přizpůsobujeme i lidem s větším omezením pohybu. Pacienti budou moci v rámci maratonu konzultovat s fyzioterapeutem, jaké cvičení je pro ně nejvhodnější,“ říká fyzioterapeutka Klára Novotná a doplňuje: „Cílem maratonu totiž není podat vrcholný výkon, ale motivovat k pohybu.“
MaRS letos podpoří i pražská Fyzioklinika na ulici Machkova na Praze 4, kde si lidé zacvičí pilates už ve čtvrtek 28. února. „Z dobrovolného vstupného, které na MaRSu vybereme, přispíváme pacientům na fyzioterapii nebo pomůcky, na které zdravotní pojišťovny nepřispívají,“ vysvětluje Kateřina Bémová. Minulý rok se akce v Praze zúčastnilo 492 lidí a výtěžek činil celkem 313 550 korun.
„Samotnému maratonskému cvičení bude předcházet takzvaná Roztroušená stezka – naučná bojovka nejenom pro děti,“ doplňuje Kateřina Bémová a upřesňuje: „Účastníci budou na kilometrové trati na stanovištích plnit úkoly, při kterých se vžijí do pocitů lidí s RS. Na stezku se vydáme ve 14 hodin před FitnessAction na Praze 4.“
„Dříve se pohybová aktivita pacientům s RS příliš nedoporučovala, aby se jim ještě více nezhoršila únava – jeden z častých a výrazně limitujících příznaků. Dnes už ale víme, že pravidelná péče o fyzickou i psychickou kondici je naprosto zásadní a je nezbytnou součástí úspěšného léčebného režimu,“ vysvětluje doc. MUDr. Dana Horáková, Ph.D., z MS Centra při Neurologické klinice 1. LF UK a VFN Praha. „U lidí s RS, kteří pravidelně cvičí, můžeme pozorovat zlepšení svalové síly, snížení únavy, pacienti jsou ve větší psychické pohodě a celkově se jim zlepšuje kvalita života,“ dodává Klára Novotná.
Počty pacientů s RS v České republice zaznamenává Registr pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS). V Praze a Středočeském kraji jich dosud eviduje celkem 4 185.
Letos se do maratonu zapojují lidé z 21 českých měst, a dokonce i 8 týmů ze zahraničí. Kromě Prahy se MaRS koná v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Jihlavě, Kroměříži, Liberci, Mostě, Novém Boru, Olomouci, Klimkovicích, kde společně cvičí Ostrava s Frýdkem-Místkem, Plumlově, Plzni, Poděbradech, Teplicích, Týnu nad Vltavou, Uherském Hradišti, Ústí nad Orlicí/Letohradě, Velkých Losinách, Žďáru nad Sázavou a Žirči u Dvora Králové nad Labem. Na Slovensku budou cvičit na 5 místech – v Bratislavě, Kalné nad Hronom, Ružomberoku, Trnavě a Vranově nad Topľou. Ve Francii, Švýcarsku a Turecku se připojí vždy jedno město.