Začíná cyklistická sezóna. Přesto, že cyklistika je u nás poměrně populární, ne každý si troufá na delší výlety na kole. Lidé se často obávají, že by náročnější trasu fyzicky nezvládli. A právě to je jeden z důvodů, proč roste popularita elektrokol. S nimi vyšlápnete i nepříjemný kopec, aniž byste se zadýchali, a když už nemůžete, pomohou vám pohodlně až do cíle. Hodí se také pro přesun po městě.
Snadno se na nich cestuje do práce, již neuvíznete v zácpě nebo tlačenici ve špičce v MHD. Pokud si plánujete elektrokolo teprve pořídit, nyní je ten nejlepší čas. Martin Šindelář, servisní specialista ze společnosti Hecht, vám poradí, podle čeho vybírat.
Do města nebo do terénu?
Při výběru elektrokola zaprvé přihlédněte k tomu, za jakým účelem si jej pořizujete. Budete na kole jezdit jen po městě po asfaltu, nebo i na výlety v náročnějším terénu? Podle toho vybírejte – jiná kola se hodí do města na hladký povrch, a jiná mimo silnice do terénu a prudkých kopců.
Základní typy elektrokol jsou stejné jako u kol klasických. Městská kola jsou ideální pro jízdu na silnici, ale na polní či lesní cestě se vám s nimi pojede také pohodlně. Ve větších kopcích byste se ale zbytečně nadřeli. Do náročnějšího terénu jsou ideální horská kola, která mají ke svému účelu uzpůsobené i elektromotory. Univerzálností pak vynikají kola treková. „Rozdíly mezi jednotlivými typy elektrokol jsou nejen v konstrukci celého kola, která podmiňuje i držení těla při jízdě, ale i v jeho odpružení, pneumatikách i elektromotoru,” říká Martin Šindelář, servisní specialista ze společnosti Hecht.
Jak dlouhé trasy plánujete?
Budete jezdit vždy jen několik kilometrů, nebo i na dlouhé celodenní výlety? Podle toho vybírejte také kapacitu baterie a dojezdovou vzdálenost kola. Někteří výrobci uvádějí až trojciferná čísla kilometrů dojezdu, tomu však odpovídá i cena. Při výběru dejte pozor, někdy bývají hodnoty uváděné za ideálních podmínek, tedy při nízké hmotnosti jezdce, nejnižším stupni asistence, bezvětří a na rovném terénu. Kvalitnější kola střední cenové kategorie mívají zpravidla dojezdovou vzdálenost zhruba 60-90 km.
Potřebujete speciální řešení?
Některá elektrokola nabízejí i nejrůznější speciality. Příkladem jsou tzv. skládačky, které oceníte, pokud kolo chcete jednoduše naložit například do kufru automobilu. Dále je možné pořídit si elektrokola, která mají elegantně skrytý akumulátor v rámu kola, takže jsou k nerozeznání od kol klasických. Přihlédnout můžete i k nabízeným světlometům či vzorku nebo tloušťce pneumatik. Například se „snow bike“ neboli „fat bike“ – což je kolo s extrémně širokými pneumatikami – můžete jezdit i ve sněhu, písku nebo obecně v náročném terénu.
Cena
Při výběru je důležité zvážit všechna výše uvedená hlediska a určit si priority. Pokud budete mít ve všech ohledech maximální požadavky, zaplatíte samozřejmě více, ale budete pak s výsledkem spokojeni. Nejlevnější elektrokolo můžete pořídit již zhruba od 10 000 Kč. Zde však doporučujeme obezřetnost. Tato kola mají často nekvalitní konstrukci, malou výdrž baterie, která navíc nemá dlouhou životnost, a náročnější je i jejich údržba. Kvalitní elektrokolo pořídíte již zhruba kolem 20 tisíc korun. Podle výkonu, dojezdu, kvality konstrukce a vybavení pak ceny mohou vystoupat až k 50 000 Kč i výše.
Bezpečnost a servis
Při výběru elektrokola zohledněte také šíři atestů, norem a certifikátů, které splňuje. Jde především o vaši bezpečnost. Zaměřte se na elektroniku, baterii a výkon kola. Zároveň si ověřte, jak je to se servisem kola a náhradními díly po uplynutí záruční lhůty. Pokud nepořizujete kolo přímo od výrobce, zkontrolujte, zda jsou komponenty elektrokola (přehazovačka, odpružení, brzdy, páčky, ráfky, sedlovka, pláště) od známých a ověřených výrobců, kteří mají zastoupení v ČR nebo v Evropě.