reklama

Lincolnův vrah byl někdo úplně jiný, tvrdí vědci v dokumentu Rozbalené mumie

reklama

90 procent starověké egyptské civilizace je stále zavaleno pískem a čeká na svého objevitele, tvrdí Ramy Romany, egyptolog, světoznámý dokumentarista a držitel několika televizních ocenění Emmy. Mumie ale nejsou doménou pouze Egypta, objevují se – pro někoho možná překvapivě – po celém světě a jsou spojovány s nejpodivnějšími záhadami i konspiračními teoriemi. Tušili jste, že vrah amerického prezidenta Lincolna možná ve skutečnosti unikl spravedlnosti a jeho tělo se stalo vyhledávanou atrakcí? 

Sympaťák Ramy Romany ve své nové dokumentární sérii Rozbalené mumie (Mummies Unwrapped), kterou vysílá Discovery Channel od 4. května každou sobotu ve 21 hodin, úspěšně usiluje o rozpředení nejspletitějších sítí mystérií, pověr a lží, které se vztahují k nejpropíranějším pohřebištím a mumifikovaným tělům napříč kontinenty. Nic z toho by ale nedokázal bez nástrojů moderní archeologie – zobrazovacích a analytických technologií, které nám možná otevírají dveře k poznání, o kterém si naši předci mohli nechat maximálně zdát. 

Podle samotného tvůrce jsou pokroky na poli technologie hlavním důvodem, proč mohou podobné pořady jako tento vůbec vznikat. Věda má tendenci neustále překračovat vlastní hranice a sám byl během natáčení přítomen mnoha dechberoucím zjištěním, která naprosto vyvrací dosavadní postoje klasické a do jisté míry rigidní univerzitní egyptologie. Mezi často užívané nástroje patří již mnoho let analýza DNA, podstoupily ji například mumie významných egyptských vládců Tutanchamona, Amenhotepa i Ramsese, ale třeba i tělo ledového muže Ötziho. Poměrně přesně se díky ní dá určovat přibližná doba smrti, i v případě těchto prastarých ostatků. Jak se ale Ramy Romany i jeho tým přesvědčili, v dnešní době můžeme z pouhého vlasu již zjistit, co konkrétní člověk pozřel jako svou „poslední večeři“. 

Mojžíšova kletba – pravda nebo fikce?

Nejdůležitějším přínosem stále se zdokonalujících technologií však nejsou dílčí úspěchy, ale fakt, že přispěly k proměně celé metodologie archeologů a egyptologů. Při zásadních objevech se vždy muselo řešit dilema, zda objevené artefakty vyzdvihnout z jejich původních úložišť a vystavit je tak ničivým vlivům okolního prostředí jako je vlhkost vzduchu, mechanická manipulace nebo působení různých látek, ať už přírodních či chemických, nebo je ponechat v zemi jako odkaz dalším generacím a ochudit se tak o odpovědi na mnohé otázky. Díky technologii satelitních snímků se tomu ale dá vcelku efektivně předcházet – snímky totiž dokážou zachytit s úžasnou přesností i to, co se skrývá pod povrchem. Sám Romany jim vděčí za objev několika egyptských podzemních pyramid, které byl schopen podrobně zmapovat bez jediného zásadu do jejich struktury. 

Romany sám sebe považuje především za skeptika a vědce, touto optikou nahlíží i na zkazky o kletbách mumií, které se dostali do podvědomí široké veřejnosti hlavně díky enormnímu zájmu hollywoodské kinematografie o toto téma. Každý by měl mít na paměti, že starověký Egypt byl v první řadě velkolepou říší, která byla podle všech dostupných informací na svou dobu nezvykle vyspělá. Mezi Egypťany žilo významné množství těch, kteří ovládali umění chemie a biologie, proto se dá předpokládat, že za každou kletbou můžeme vysledovat i jejich vědecké zdůvodnění. Během natáčení nového dokumentárního cyklu se ale režisér dostal do situace, kdy o tom sám začal pochybovat. Stalo se tak v hrobce, kde se snažil odhalit pravdu o tajemné mumii, kterou mnozí považují za skutečné tělo starozákonního proroka Mojžíše. Mise, která mohla skončit zpochybněním samotných základů víry všech tří významných západních náboženství, podle svých slov málem přišel o svůj život. Šlo opravdu o kletbu nebo je na vině důmyslnost architektů a mistrů pohřebníků, jejichž primárním cílem bylo zajistit svým mrtvým navěky nerušený odpočinek? 

Kdo zabil prezidenta Lincolna?

Technologie analýzy obličeje zase divákům Rozbalených mumií(Mummies Unwrapped)poskytne odpověď na aktuálnější otázku z USA. Když se na začátku 20. století staly příběhy o starém Egyptě a mumiích obzvláště nedílnou součástí panteonu hororových příběhů známých jako penny dreadfuls, spustila se lavina zájmu o toto téma. Každý chtěl mumii vidět, sáhnout si na ni a překonat tak veškerý existenciální strach, který tak úzké spojení se smrtí v obyčejných smrtelnících vyvolává.

Mumie si tím vysloužily místo v potulných karnevalech a přehlídkách zrůd, tzv. freak shows. Pro sběratele z vyšších společenských kruhů představovaly veškeré artefakty ze starověkého Egypta něco, co prostě museli mít. V této atmosféře se brzy začaly objevovat mumie, které měly být ostatky různých zločinců a kriminálníků. Nejpopulárnější se stala údajná mumie Johna Wilkese Boothe, atentátníka odpovědného za smrt Abrahama Lincolna. Ta se stala téměř okamžitě hitem, který do karnevalů přiváděl stovky Američanů.

Když se v 70. letech ztratila, již se díky analýze DNA vědělo, že tělo patřilo někomu, kdo byl o 35 let starší než Booth v době, kdy jej policie zastřelila ve stodole. Konspirační teorie, které se po tomto zjištění vyrojily, poukazují jak na neschopnost strážců zákona, tak přiživují podezření, že za smrtí prezidenta, který se zasloužil o zrušení otroctví ve svobodných Spojených státech, možná bude něco víc, než nám tvrdí historici. A protože díky CCTV kamerám, kterými je dnes vybavena už každá druhá večerka nebo bankomat, můžeme poměrně jednoduše zjistit identitu zloděje nebo lupiče, proč toho nevyužít i v tomto případě – pro porovnání dostupných snímků mumie právě s policejními snímky vraha prezidentů. 

Co se Ramy Romany z porovnání dověděl? Nejen to zjistíte, pokud budete sledovat první řadu dokumentární série Rozbalené mumie (Mummies Unwrapped), kterou v premiéře uvádí Discovery Channelod soboty 4. květnaod 21:00

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama