Hudební festival Znojmo přináší od roku 2004 do Znojma a okolí na několik dnů desítky hudebních zážitků v duchu unikátní semknuté dramaturgie. Podává je na netradičních místech za vkusného doprovodu vína. V současnosti už festival narostl na 18 dní, kdy každý den přináší klasickou hudbu, ale i cimbálovou muziku, jazz či další crossoverové žánry. Letos se návštěvníci chystají do Znojma v termínu 11. až 28. července. A opět nejen za kvalitními hudebními zážitky. Při 15. ročníku jsme sestavili žebříček 15 důvodů, proč si nejdelší znojemský festival nenechat ujít.
1. Hlavní téma: Hudba králů v královském městě
Hlavní dramaturgickou linií 15. ročníku je téma „Hudba králů“. Vychází z festivalové stagiony, tedy vlastního scénického díla, které vzniká originálně přímo ve Znojmě a není hostujícím operním představením žádné divadelní scény na světě. Scénické oratorium Saul o střetu dvou králů se tak stalo inspirací k dramaturgickému propojení celého 15. královského ročníku. Téměř na všech koncertech tedy uslyšíme hudbu, která se hrála na šlechtických a královských dvorech. Těšit se můžeme na královské ukolébavky, repertoár královského skladatele Antonia Vivaldiho nebo například vystoupení laureátů Letní školy barokní hudby, kteří sestavili program složený z děl autorů skládajících pro panovníky (A. Vivaldi, G. F. Händel, J. S. Bach…). Královskou tématiku zaznamenáme také na varhanním, cimbálovém či jazzovém koncertu. Jak se bavili královští panovníci, okusíme v kouzelnickém projektu.
- Koncert při svíčkách: Vivaldi na královských dvorech
- Koncert při svíčkách: Ukolébavky Ludvíka XIV
- Koncert laureátů Letní školy barokní hudby
2. Nejlépe obsazená opera sezóny – SAUL (premiéra 25.7.)
Pod uměleckým vedením dirigenta Romana Válka vzniká ve Znojmě unikátní dílo, kterému punc „nejlépe obsazeného hudebního představení sezóny“ dodávají hlavní protagonisté – sólista vídeňské opery i metropolitní opery v New Yorku Adam Plachetka jako Saul a světová špička mezi kontratenoristy Andreas Scholl jako jeho sok David. Dále se představí jeden z nejlepších tenorů současné Evropy Krystian Adam, který zpívá sólové role například s uznávaným hudebním tělesem Il Giardino Armonico. „Z předprodejů už nyní vidíme, že se vstupenky prodávají od Tokia po Montreal. Je to představení s největším diváckým zájmem ze zahraničí,“popisuje prezident festivalu Jiří Ludvík.
„Na tomto velkolepém díle, skoro by se dalo říct multi díle, lze nalézt vše, co se v baroku vyskytovalo – varhanní i harfové sólo nebo exotické nástroje jako je zvonkohra. Händel tak zaujal všechny vrstvy společnosti,“ uvádí dirigent a umělecký ředitel festivalu Roman Válek.
3. Slavíme 30 let od pádu železné opony
Pro znojemský region je pád železné opony, vzhledem k blízkosti bývalé hraniční čáry s Rakouskem, velmi důležitá a téměř osobní událost. K letošnímu 30. výročí od stržení ostnatého drátu mezi sousedícími státy připravil festival sérii koncertů oslavujících spojení česko-rakouského kulturního regionu. „Na zahajovacím koncertu uslyšíme čtyři skvělá díla, která odrážejí česko-rakouský vztah. V podání patrona festivalu Pavla Šporcla za doprovodu Prague Philharmonia pod taktovkou Dereka Gleesona zazní Dvořákovy Slovanské tance. Antonína Dvořáka objevil německý hudební skladatel Brahms, který jeho dílo vzal do Vídně, kde se český skladatel proslavil. Dále jsme připravili Korngoldův Houslový koncert D dur. Tento pozoruhodný skladatel, původem z Brna, pracoval ve Vídni a utekl do Ameriky, kde se stal otcem zakladatelem americké filmové hudby,“ objasnil výběr děl pro velkolepý zahajovací koncert prezident festivalu Jiří Ludvík.
„Zároveň jsme oslovili dva soudobé skladatele, kteří pro tento večer složili své kompozice. Český skladatel Lukáš Sommer zkomponoval Česko-rakouskou svitu pro orchestr a sólo housle. Zazní také Symfonická báseň Dyje od rakouského skladatele Christopha Ehrenfellnera,“ doplnil Pavel Šporcl, světově uznávaný houslový virtuóz.
4. Partnerství festivalu Retz a Hudebního festivalu Znojmo
Zhruba 55 koncertů, operních představení a doprovodných akcí v česko-rakouském pohraničí. To je spolupráce Festivalu Retza Hudebního festivalu Znojmo, která trvá již 15 let.„Spolupráce dokazuje nový nádech po pádu železné opony. Každým rokem je spolupráce mezi oběma festivaly větší. Věříme, že v dalších letech vytvoříme jeden komplexní mezinárodní festival,“okomentoval Jiří Ludvík.
- Večírek bez hranic… oslava pádu železné opony
- Setkání festivalů na Heiliger Steinu
- Festakt(hudba, předčítání, diskuze na téma pádu železné opony)
- Tour de Varhany(Tour 2 kostelů v ČR a 2 v Rakousku; účinkují 2 varhaníci –Martin Jakubíček od nás a Ines Schüttengruber z Rakouska)
- Rafael Fingerlos: Pro Loucký klášter
5. Festival Retz a Hudební festival Znojmo – dvě opery ve špičkovém nastudování
Oba festivaly letos mají nádherná unikátní operní představení. Znojemského Saula G. F. Händela (premiéra 25. 7.) doplní na rakouské straně opera Wolframa Wagnera Maria Magdalena (premiéra 4. 7.). Dvě festivalové stagiony tak přinesou v pohraničí dvě premiéry oper, které vznikly na míru svým festivalům a na míru svým městům.
„Pro Festival Retz byla složena vynikajícím a mnohokrát oceněným skladatelem Wolframem Wagnerem opera, ke kterému libreto přidala Monika Steiner. Středobodem tohoto představení je Máří Magdalena, která byla nově rehabilitována papežem Františkem a je někdy označována i za evangelistu. S Máří je spojeno mnoho významných momentů, vždyť kdo stál pod křížem v době Kristovy smrti? Kdo omyl Kristovo mrtvé tělo? Kdo našel prázdný hrob?“ nalákal intendant Festivalu Retz Alexander Löffler.
6. Další nová místa konání koncertů a více gastro akcí
Letos poprvé přivede znojemský festival své hosty na tři nová místa – do proboštství sv. Hippolyta na Hradišti, ke znojemskému gurmánu Petru Filovi na terasu pod kostelem sv. Mikuláše a na zámek v Písečném nad Dyjí (jižní Čechy). Gastronomie letos poprvé dostane prostor hned na 4 akcích hudebního festivalu.
7. Poprvé přijde i kouzelník
Spojení klasické hudby a dobového kouzlení ozvláštní letošní jubilejní ročník. „Kouzelnická show bude doprovázena Alešem Ambrosim a jeho orchestrem. Program se inspiruje působením kouzelníků a iluzionistů na královských dvorech,“okomentoval kouzelník Petr Kasnar. Nastudoval barokní triky a do Znojma tak přiveze dobový kostým i speciální rekvizity. Krom mnoha různých kouzelnických programů ho diváci již mohli vidět v kultovním filmu Samotáři, samozřejmě v roli kouzelníka.
8. Návrat světoznámého znojemského houslisty Františka Novotného
Po 8 letech se do rodného Znojma vrací houslista František Novotný. „Má přímou vazbu na královský rod. Je přímým potomkem rodiny Bendů,“ vysvětluje vazbu na hlavní dramaturgickou linku Jiří Ludvík. Vedle patrona festivalu Pavla Šporcla je František Novotný další špičkový houslový virtuos vystupující na festivalu.
9. Spolupráce s univerzitou
Vysokoškolští studenti objevili notové záznamy ze znojemských archivů. „Propojili jsme se s Masarykovou univerzitou v Brně a pod vedením Vladimíra Maňase jsme hledali v hudebních archivech královského města Znojma. Objevili jsme spoustu zapomenuté hudby, především z renesančního období, ve kterém Znojmo vzkvétalo,“ vysvětlil Jiří Ludvík.
10. Festival vzdává hold nejslavnějšímu opernímu básníkovi
Největší barokní básník a libretista Pietro Metastasio jezdil 20 let na dovolenou do Znojma a jeho okolí – do Jaroslavic a Vranova nad Dyjí. Jeho tvorbu připomene sopranistka Kateřina Kněžíková v doprovodu cembalisty Martina Hrocha. Recitací koncert obohatí člen činohry Vinohradského divadla v Praze a loňský držitel Ceny Thálie herec Daniel Bambas.
11. Na folklórním koncertu budou poprvé tanečníci i koně
Také tradiční cimbálový program, který má již v patnáctileté historii festivalu pevné místo v jeho programové skladbě, se letos inspiroval ústředním královským tématem – konkrétně lidovým obyčejem jízdou králů. Přijede folklórní soubor Vlčnovjan a cimbálová muzika Čardáš. Díky nim tak budeme moci i ve Znojmě zažít atmosféru slavné vlčnovské Jízdy králů, která je na seznamu nehmotného dědictví UNESCO. Návštěvníci se mohou těšit na koně i tanec.
12. Festival myslí na děti i rodiny
Hudební festival Znojmo myslí na budoucnost. Podporuje malé muzikanty a vychovává své mladé publikum, kterému nenásilnou formou vštěpuje lásku k hudbě. Proto od prvního ročníku pořádá koncert malých géniů, na němž hlavní roli hrají talentované děti. A děti s rodiči také zastupují početné řady publika. Za 15 let historie festivalu se již několikrát stalo, že malí virtuózové přijeli i v dospělosti znovu koncertovat do Znojma.
13. Festival je členem asociace festivalů i znojemské destinační společnosti
Hudební festival Znojmo je členemČeské asociace festivalůa znojemské destinační společnostiZnojmoRegion.
14. „Zakázané uvolnění“ – od klasické hudby (nejen) k jazzu
V několika koncertech si festival odskočí od klasické hudby k jazzu a různým crossoverovým žánrům. V jednom případě jde dokonce o swingovou tančírnu. Pozoruhodný bude i letošní na míru připravený projekt vokálního souboru Skety představený v malebné zahradě uherčického zámku, kde festival mnoho let již pomáhá s obnovou památky. Originální a capella sextet Skety své písně dramaturgicky uspořádá a vytvoří hudební pohádku o králi, který vládl v Uherčicích.
15. Víno na všech koncertech zdarma v ceně vstupenky
Od počátků festivalu podávají pořadatelé návštěvníkům Hudebního festivalu Znojmo kvalitní víno, které je v ceně vstupenky. V rámci koncertů pořádají degustace místní vyhlášení vinaři. „Víno sice není dominantou koncertů, dodává ale obrovskou energii a přispívá k příjemné atmosféře. Koneckonců k tématice králů jednoznačně víno patří,“ uzavřel letošní pozvánku prezident festivalu Jiří Ludvík.