Nový fotografický dokumentární projekt Pietera Ten Hoopena nazvaný Love Stories odkrývá inspirující milostné příběhy párů a rodin, které byly zasaženy dnešní globální uprchlickou krizí. Za sérii obdržel Pieter významné ocenění „Story Of The Year“ v prestižní soutěži World Press Photo 2019!
Pieter Ten Hoopen je zkušený a mezinárodně uznávaný fotograf a filmař žijící ve švédském Stockholmu. Pohybuje se mezi redaktorskou prací, osobními projekty a komerčními zakázkami a do širokého okruhu jeho věrných zákazníků patří New Yorker, časopis New York Times, Le monde nebo Plan international. Je hrdým nositel titulu Nikon Ambassador.
Osob, které přesídlily mimo svůj domov, ať už z důvodů ekologických, politických, ekonomických nebo kulturních, je dnes víc než kdy dříve. K dnešnímu dni je na světě 68,5 milionů lidí donucených utéci z domova, z toho téměř 25,4 milionu uprchlíků. A z nich je více než polovina mladších 18 let. Pieter chtěl podat zprávu o této krizi novým způsobem a představit lidi jako osobnosti – ne jako statistický údaj. Při cestách do Turecka a Mexika dokumentuje Pieter přetrvávající lásku a sílu těch, kdo byli donuceni utéci ze své rodné země. Jeho cílem je pomoci překonávat stereotypy a stigmata spojovaná s uprchlíky – tím, že vypráví jejich individuální příběhy a ukazuje, jak pomocí vztahů kráčejí k lepší budoucnosti.
Vytváření nového pohledu
Pieter, který se proslavil svojí cenami ověnčenou fotožurnalistikou a vyprávěním příběhů. Pracuje vždy na osobních projektech, pro které má slabost, zejména se zaměřením na humanitární krizi a válku. Sám o své práci říká: „V reportážích o uprchlících se dnes lidé často stávají jen údaji – fakty a čísly. Chtěl jsem se na to podívat jinak. Co pro lidi znamená utéci z vlastního domova, a proč? Jak můžeme porozumět tomu, čím tito lidé prošli? Jednou z nejzákladnějších věcí nás všech je láska, a proto jsem chtěl vytvořit příběh, který se točí kolem lásky jako motoru našich životů, který nám umožňuje být pozitivní, mít naději, a pomáhá nám překonat těžké časy.“
Hledání útočiště
Pieterův projekt začal dokumentováním životů migrantů, kteří uprchli ze Sýrie a nalezli útočiště v Istanbulu, a uprchlíků ze známých karavan cestujících k hranici mezi USA a Mexikem po útěku ze Střední Ameriky. Jeho fotografie ukazují různé postavy – od párů pronásledovaných gangy až po rodiče žijící v naději, že zajistí svým dětem bezpečný domov. Zobrazují nejen krutou realitu života uprchlíků, ale i to, jak důležité zůstávají city a mezilidské vztahy. „Většina lidí, které jsem fotografoval, utíká před chudobou, násilím, politickým útlakem nebo klimatickými změnami – a překvapilo mě, jak otevřeně hovoří o lásce. Tito lidé mají za sebou velmi krušné zážitky, jaké z naší západní perspektivy často nedokážeme pochopit, a při své cestě k cíli se spoléhají na lásku a vztahy. Láska je pro ně nástrojem k přežití – a možná tím nejsilnějším,“ říká Ten Hoopen.
Vybavení
K pořizování intimních statických snímků používal Pieter při své cestě fotoaparát Nikon D850, kvůli jeho rychlosti, rozlišení a citlivosti. K filmování pak nový fotoaparát mirrorless Nikon Z 7. Vedle těchto fotoaparátů byl Pieter ještě vybaven objektivem AF-S NIKKOR 28 mm f/1,4E ED. Ke své volbě techniky říká: „Nikon D850 je pro mě jedním z ideálních fotoaparátů, který je skvělý na statické snímky. V terénu používám dvě těla a jedno si nechávám v hotelu jako zálohu. Také jsem měl šanci vyzkoušet přístroj Z 7, který pro mě byl novou zkušeností. Při své práci musím hodně chodit, běhat i skákat, a k tomu byl lehký fotoaparát Z 7 vynikající. Digitální hledáček znamená, že to, co vidíte skrz objektiv, také dostanete – takže použití na cestách je ohromně snadné.“