Moderní Li-Pol baterie tvoří pouze 15 % ze všech prodaných akumulátorů na českém trhu. Vyplývá to ze statistik předního prodejce baterií internetového obchodu BatteryShop.cz. Li-Pol baterie se nejčastěji objevují v produktech značky Apple a noteboocích HP. U mobilních přístrojů tak stále dominuje využití Li-Ion baterií, které konkurují především nízkou cenou.
Lithium-polymerové (Li-Pol) baterie představují moderní technologii pro uchování elektrické energie. Poprvé byly uvedeny na trh již v roce 1996, ani za 23 let se však nedokázaly prosadit. Oproti běžně využívaným lithium-iontovým (Li-Ion) akumulátorům mají vyšší hustotu uchované energie. Pro výrobce mobilních přístrojů to znamená baterie s menší hmotností a kompaktními rozměry. Proto jsou využívány u prémiových modelů, kde je kladen důraz právě na tyto parametry. Li-Pol akumulátory zároveň nabízejí vyšší počet nabíjecích cyklů, tedy delší životnost oproti Li-Ion článkům.
„Podíl prodeje Li-Pol baterií postupně narůstá, zůstává však stále minoritní, a to na úrovni patnácti procent. Za uplynulých deset let jde o navýšení o zhruba pět procentních bodů. Důvodem pomalého rozšiřování do segmentu běžné elektroniky je jejich vyšší cena. Li-Pol akumulátory jsou při stejné kapacitě až o pětinu dražší než Li-Ion články,“vysvětluje Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který je předním prodejcem baterií do mobilních přístrojů na českém trhu a nabízí akumulátory české značky T6 Power. „Li-Pol baterie jsou tak využívány zejména v elektronice z dražšího segmentu. U přístrojů, u nichž výrobci tlačí cenu co nejníže, jsou stále využívány Li-Ion baterie,“dodává Tlapák.
Příklad Li-Pol baterií dokládá, že se nový typ baterií na trhu v dohledné době neobjeví. Vědci dlouhodobě upozorňují na limity lithiových článků, jež mají omezenou životnost i kapacitu. Vývojáři tak stále přicházejí s novinkami v oblasti nabíjení mobilních telefonů a notebooků.
„Vědci stále hledají alternativy k lithiovým bateriím. Důvodem je i nedostatek surovin na výrobu článků, zejména kobaltu. Prosazení se na trhu moderních technologií je však velmi zdlouhavé a finančně náročné. Proto v horizontu dalších pěti let nelze očekávat, že budou dominovat jiné než lithiové baterie,“uzavírá Radim Tlapák.