Oční okolí patří k těm nejvíce citlivým a nejtenčím partiím našeho obličeje, a je proto velmi citlivé na vznik tmavých kruhů či váčků. Ty často trápí ženy i muže bez ohledu na věk. Kruhy pod očima nám přidávají na unaveném výrazu či na stáří. Vznikají z nedostatku spánku, stresu, přílišného namáhání očí, dehydratace či jsou genetickou záležitostí. Naštěstí existuje mnoho kosmetických způsobů, které kruhy pod očima pomohou odstranit.
„Na vině vzniku váčků a kruhů může být také nadměrná pigmentace kůže, kterou způsobuje mikroskopické propouštění drobných kožních cévek a oxidace červeného krevního barviva v oblasti očí,“ říká MUDr. Petra Moravcová z Perfect Clinic Dermatology.
Jak na váčky pod očima
Kruhy pod očima často vznikají nejen z nevyspání, ale i ze špatného životního stylu (nezdravá životospráva, dehydratace…) Váčky pod očima mohou vznikat i jako alergická reakce či jako příznak zadržování vody. Váčky pod očima jsou často také projevem stárnutí, kdy oční okolí slábne a ochabuje a ztráta pevnosti kůže zapříčiní, že tuk se přesune do dolních víček. Dobrou prevenci je používat oční krémy s obsahem kofeinu. Osvědčené jsou také studené obklady (stačí i vychlazená kovová lžička). Ty mají dobrý vliv na rozšířené cévy v okolí očí.
„Pokud máte váčky opravdu velké a viditelné, je zde možnost operace dolních víček (blepharoplastika), která pomůže s rozprostřením tukových prolapsů. Tento zákrok pomáhá nejen z estetického hlediska, ale oči jsou po něm méně unavené a neslzí,“ říká MUDr. Petra Moravcová.
Pozor na počítače
Tmavé pod očima či podráždění očí může často být i z únavy očí, kdy je zatěžujeme každodenním koukáním do obrazovek počítače. Z toho se nám mohou rozšířit cévky v citlivém očním okolí a dojde ke vzniku tmavých kruhů. Pokud již musíte z pracovního hlediska často a téměř nepřetržitě používat počítače, zkuste si pořídit speciální UV brýle, které eliminují škodlivé záření z obrazovek.
Pitný režim
Pro ty, které kruhy pod očima trápí permanentně, je důležité dodržovat správný pitný režim. Správná hydratace je důležitá na zdravou funkci jater a ledvin, které vliv na tvorbu tmavých kruhů pod očima. Ráno i večer používat chladivé gely pod oči, vhodné jsou ty, které mají malý roll-on, který kůži jemně promasíruje. Krémy či korektory nanášejte jemným poklepáváním na pokožku, abyste křehkou kůži více nazatížili.
Hydratace za pomoci kyseliny
Dobré je také používat přípravky obsahující kyselinu hyaluronovou, která na sebe váže vodu. Zabráníte tak vysoušení pokožky. Vhodné jsou také přípravky s obsahem peptidů a vitamínů C a K. „Zlepšení stavu v očním okolí můžete docílit i pomocí mezoterapie, při které se tenkou jehličkou aplikuje regenerační roztok přímo do kůže, přibližně do hloubky tří milimetrů. S ohledem na to, že jehlička je velmi tenká, je zákrok nebolestivý,“ říká doktorka Moravcová z Perfect Clinic Dermatology.
Propadlé oční okolí
Trápí-li vás propadlé oční okolí, tak zde je možné aplikovat injekční výplně na bázi kyseliny hyaluronové. Jedná se o látku tělu vlastní a efekt výplně přetrvá i řadu měsíců. Aplikace je nebolestivá, využívá se drobná jehlička, v případě potřeby lze aplikovat znecitlivující krém. Výplně se také dobře hodí, pokud vám pod očima prosvítají žilky či cévky.