Zájem o zaměstnávání vězňů ze strany firem je velký, snaží se tak řešit nedostatek pracovních sil. Poměrně výrazný je i zájem vězňů o práci. V současné době ve výkonu trestu pracuje přes 60 % lidí, což je nejvyšší podíl v historii samostatné České republiky. Mnozí odsouzení ve věznici získávají své první pracovní návyky.
Podle aktuálních statistik Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR pracovalo k 29. říjnu 2019 8 817 odsouzených, což je více než 60 % ze zaměstnatelných vězňů. Jedná se o nejvyšší podíl v historii samostatné České republiky. Pro komerční firmy dnes pracuje více než 2 500 odsouzených, zbytek se uplatní ve vnitřním provozu a vlastní výrobě věznic.
„Firmy stále hledají dosud nevyčerpané zdroje pracovních sil a zaměstnávání lidí ve výkonu trestu je jednou z takových možností,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. „Problém je, že zvláště v průmyslových regionech se už vyčerpaly zaměstnatelné kapacity, protože většina zaměstnavatelů má zájem o odsouzené, kteří mohou pracovat mimo areál věznic.“
Kde vězni nejčastěji pracují
Většina vězňů vykonává manuální činnosti, převážně jde o výrobu s vysokým podílem lidské práce – montážní činnosti, manipulace ve skladech, recyklace, kompletace nebo papírenskou výrobu. Vedle méně kvalifikovaných profesí mají podniky zájem také o elektrikáře, kuchaře, instalatéry, kvalifikované dělníky nebo truhláře, ale zde jde především o ty, kteří mohou pracovat ve výrobnách a provozech mimo věznice. Vězeňská služba proto hledá zejména možnosti rozšiřování výrobních kapacit ve střežených prostorách věznic.
„Naše firma poskytuje práci lidem ve výkonu trestu, kteří nemohou být zaměstnáni v externích provozech. Zřizujeme dílny, kde vězni provádí především ruční montáž a kompletaci či balení výrobků. Aktuálně jsou naše dílny v provozu v necelé desítce věznic po celé České republice,“ říká Jan Kameník ze společnosti KAWE manufacture SE.
Zaměstnání pomůže s resocializací po propuštění
Většina vězňů by podle vyjádření zástupců vězeňské služby pracovat chtěla. Vítají především změnu prostředí, možnost vydělat si. „Zaměstnávání vězňů vidíme jako jednoznačně výhodné – a to jak pro vězně samotné, tak pro stát. Lidé ve výkonu trestu mají nejen šanci vydělat si, ale získávají také pracovní návyky, které jim ulehčí zařazení do reálného života po propuštění. Mnozí lidé dokonce při práci ve věznici získávají své první pracovní návyky a zkušenosti. To jim vedle vydělaných peněz výrazně pomáhá zvládnout úspěšně návrat na svobodu a mají větší šanci, že se do věznice kvůli nezvládnutí této bezesporu náročné situace obratem nevracejí,“ dodává Jan Kameník.