reklama

Nejčastější mýty kolem laserových operací očí

reklama

Laserová operace očí je dnes již běžnou záležitostí, která vás zbaví za několik minut brýlí nebo kontaktních čoček. Nejprve absolvujete vyšetření, pak několikaminutový zákrok a za pár hodin už vidíte ostře i bez brýlí. Přesto kolem refrakčních zákroků panuje spousta mýtů a polopravd, které brání lidem rozhodnout se podstoupit operaci a odložit brýle navždy. Následující text vás možná přesvědčí, že není s čím otálet.

„Operace bolí a rekonvalescence je velice dlouhá…“

Pacient během laserového zákroku prakticky žádnou bolest necítí, před zákrokem jsou do oka pacientovi nakapány znecitlivující kapky.  Po přibližně 15minutovém zákroku je obvyklé  vyšší slzení, jemné pálení očí a celková únava očí, která ale po několika hodinách odezní.

Již pár hodin po zákroku jsou pacienti schopni bez brýlí a kontaktních čoček provozovat běžné každodenní činnosti. Čas plné rekonvalescence je tedy krátký.

„Překvapilo mě, že zákrok proběhl bezbolestně a skutečně za pár minut. Můžu ho každému jenom doporučit. Já jsem i po deseti letech od laserové operace spokojený,“ uvádí Jakub Vágner, známý rybář, držitel řady rekordů v lovu sladkovodních ryb a klient oční kliniky Lexum.

„Každé oko se operuje v jiný den…“

Před operací podstoupí každý pacient velmi podrobné oční vyšetření. Vzhledem k moderním technologiím už dávno neplatí, že by bylo nutné operovat každé oko zvlášť. „Dnes je rekonvalescence po zákroku velmi rychlá, operace je ambulantním zákrokem v řádu minut. Refrakční chirurgie nabízí dnes nejen různé typy laserových operací, ale i další možnosti.  Díky tomu jsme schopni řešit velkou většinu dioptrických vad – krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a v indikovaných případech i presbyopii,“ říká docentka MUDr. Zuzana Hlinomazová, Ph.D., lékařská ředitelka sítě očních klinik LEXUM. 

„Vysoký počet dioptrií ani astigmatismus nelze odstranit…“

V současné době lze operovat i vyšší dioptrické vady a lze odstranit i astigmatismus. Vadu je třeba individuálně posoudit a vybrat pro pacienta to nejvhodnější řešení.  

„Operační řešení je finančně velice nákladné…“

Cena zákroku se odvíjí od zvolené metody. Pohybuje se u nás mezi 8,9 až 19,9 tisíci korunami za jedno oko podle typu zákroku. „Jedná se sice jednorázově o větší výdaj, celoživotní investice do brýlí nebo do kontaktních čoček je však nesrovnatelně vyšší. Takže se dá říct, že se laserová operace vyplatí i finančně,“ říká  primářka pražské oční kliniky Lexum MUDr. Silvie Zapletalová

„Na operaci až po porodu…“

Neexistuje studie, která by potvrzovala vliv těhotenství a porodu na zhoršení krátkozrakosti. Po narození miminka čekají na maminku úplně jiné starosti, než plánování vlastní operace, proto ženy  z tohoto důvodu nemusí s laserovou korekcí zraku vůbec otálet.

„Dioptrie se časem vrátí…“

Výsledek laserové operace je trvalý. Progresi vady ale nedokážeme operací zabránit, proto je důležitá stabilita vady před operací. Nicméně je možné v průběhu života laserovou operaci opakovat. „Na očních klinikách LEXUM pacientům nabízíme „doživotní záruku“, kterou je možné právě v případech pozdějšího zhoršení zraku v indikovaných případech využít,“ doplňuje primářka MUDr. Silvie Zapletalová.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama