reklama

Oslavy čínského nového roku si nejvíce užijete v SaSaZu

reklama

Oslavy letošního čínského nového roku začínají 25. ledna a potrvají až do 8. Února. Znamení Vepře vystřídá znamení Krysy, první z dvanácti znamení čínského horoskopu. A proto i rok 2020 bude rokem nových začátků. Všechna rozhodnutí učiněná během tohoto roku ovlivní následujících 12 let. 

Oblíbená pražská restaurace SaSaZu si pro vás připravila speciální menu na oslavu čínského nového roku, které v restauraci můžete ochutnat od 27. ledna do 2. února. Na strom přání si pak můžete pověsit červenou obálku s vaším tajným přáním.

Pro oslavy čínského nového roku připravil šéfkuchař restaurace SaSaZu speciální menu, které v sobě nese tradice pokrmů podávaných v rámci oslav v Číně. Každá položka v menu má hlubší smysl, dokonalá chuť a celkový smyslový požitek jsou pak samozřejmostí. Rýže zajišťuje harmonii, červené chilli papričky štěstí, knedlíčky Dim sum symbolizují bohatství a nudle pak zase dlouhý život. V menu se prolínají chutě typické pro Asii a naleznete v něm pokrmy z ryby, mořských plodů, ale také kuřecího masa a prémiového USDA Prime hovězího maso. Speciální menu můžete v SaSazu ochutnat od 27. ledna do 2. února za cenu 3 500 Kč pro dvě osoby. Pokud máte zájem, zarezervujte si stůl https://www.sasazu.com/cs/reservations.

A jak oslavy probíhají v Číně?

V první fázi se lidé věnují modlitbám a úklidu svého domova, který symbolizuje odstranění všeho špatného a čistý vstup do nového roku. Opravdové oslavy nového roku začínají 25. ledna a potrvají až do 8. února. Cílem je slavit a užít si toto období.

Oslavy mají svůj základ v konfucianismu, který zdůrazňuje slušné chování a respekt, v úvahu se bere věk, status a postavení jednotlivců. Nejdříve se navštěvují prarodiče na straně otce (na straně matky se navštívit nesmí, to by značilo problémy v rodině) a samozřejmě se nesmí zapomenout na dárky. Za odměnu potom mladí od starší generace dostávají červené obálky s penězi, které symbolizují přání štěstí do nadcházejícího roku. Nejdříve ale musí mladí pokleknout a položit hlavu na zem mezi své ruce jako důkaz absolutního respektu ke starší generaci. Toto se nazývá Kowtow (磕头—kē tóu) a doslova to znamená tlouct hlavou o zem. Je potřeba vykonat tři takové kowtow. Současná mladá generace také dává červené obálky svým svobodným přátelům s přáním, aby si v novém roce našli životního partnera.

Oslavy nového roku začínají silvestrovskou večeří, která je nejdůležitějším setkáním rodiny v průběhu celého roku. Pak přichází Nový rok, který má silně zakořeněné tradice. Jejich symbolem je strom – živý a neuvěřitelně moudrý. Dokáže se přizpůsobit každému přírodnímu i lidskému vlivu. Nejde proti nikomu, nýbrž jde svou vlastní cestou. Právě na tento živý strom zavěšují Číňané svá tajná přání. A takový strom na vás bude čekat i v rastauraci SaSaZu.

Vyvrcholení všech novoročních oslav je lampionový festival nebo-li Yuan Xiao (元宵节—yuán xiāo jié), který letos proběhne 8. února. Tato tradice začala před více než 2 000 lety a je oslavou vzájemných setkání a pospolitosti. Dodnes se zachovávají starodávné spirituální tradice, jako pozorování měsíce, rozsvěcení lampiónů, hádanky, lví a dračí tance a k tomu všemu se pojídají rýžové knedlíčky, které jsou plněné sirupem a pastou z červených fazolí a černého sezamu. Mohou být připravené na páře nebo osmažené. Lampionový festival je oslavou toho, že jsou lidé spolu a všichni tak vyjdou do ulic. Festival má své dávné základy ve zvyku, kdy se lidé scházeli venku a společně dávali dárky bohům. Rozsvícená lampa vedle dárků reprezentovala místo pro boha.

Rok KrysyTak jako je zvířat čínského zvěrokruhu přesně dvanáct, podobně připadá i celý jednotlivý čínský rok po každých dvanácti letech jednomu znamení. Tím aktuálním je Krysa která se od roku 2008 opět dostává do středu pozornosti. Své působení podle čínského horoskopu Krysa začne 25. ledna 2020, svou vládu pak zakončí 11. února roku 2021. 

Lidé zrození v Kryse mají skvělý přehled o životě a o tom, jak se v něm orientovat. Milují společnost, společenské dění a rádi se jej účastní. V Kryse ovšem tepe neustálý nepokoj a takřka neovladatelná útočnost. Na to, abychom doopravdy poznali člověka ve znamení Krysy, nestačí měsíc ani půl roku. Mezi dobré vlastnosti Krys patří soutěživost, ctižádost a schopnost na sobě pracovat. 

Navzdory své společenskosti zůstává Krysa uzavřená a své problémy a trápení si nechává pro sebe. Krysa sní o úsporách, zásobách a plné spíži a často přemýšlí o tom, kde co získat. Toto znamení bohužel dokáže těžit i ze svých přátel, známých a dokonce i rodiny. Krysy často plní svůj dům věcmi a harampádím, kterého se kupodivu dokážou velmi snadno časem zbavit… aby opět mohli hromadit. A běda tomu, kdo by chtěl Kryse něco vzít! Tomu ukáže svoji bojovnou podstatu.

Krysy umí díky svému společenskému založení rozdávat šarm a energii, ale musí dávat pozor na to, abych se nerozdaly příliš. Aktivita Krys může někdy přejít v přílišné rozjaření až podlézavost, která by se nemusela vyplatit. Krysy sledují svůj vlastní zájem, což je jejich hlavní vlastností. Svoji chytrost a vrozený půvab dovede Krysa využít od prvního dojmu, ale po úvodním okouzlení jejího protějšku sleduje už jen svůj vlastní zájem. Krysy mají elegantní vystupování, schopnost vemlouvat se a lichotit, ovšem často bojují a útočí neprávem s cílem úmyslně zranit.

Činorodost a aktivita tohoto znamení kolem sebe vytváří zmatek a napětí. Krysy se musí do všeho zapojit a vše prošmejdit, mají mnoho známých a málo přátel. Mají-li Krysy svůj cíl, jsou velmi svědomité. Svá předsevzetí plní do puntíku. Když se Krysám podaří ovládnout svoji touhu mamonu a poživačnosti, mohou to v životě daleko dotáhnout. Proto jsou tito lidé velmi platní na pozicích úředníků, kontrolorů, skladníků, prostě tam, kde jsou zásoby, které je potřeba spravovat a přijmout za své. 

Je-li Krysa zamilovaná, dá v lásce vše, a to i tehdy, když její protějšek zrovna city nepřekypuje. V lásce se odhaluje pravá podstata tohoto znamení. Krysa bez lásky je Krysou nenasytnou, výbojnou a škudlivou. Zamilovaná Krysa je citlivá a vášnivá a dovede upozadit svou podstatu.

SaSaZu – opravdová Asie v Praze
Oblíbená pražská restaurace SaSaZu je tím pravým místem pro všechny milovníky asijské kuchyně. Výrazný a osobitý rukopis šéfkuchaře Andyho Tana je poznat u každého pokrmu, který na rozmanitém jídelním lístku najdete. Andy, který pochází z Indonésie, si odsud přinesl lásku k rozmanitým chutím, barvám a čerstvým surovinám. Vše dotáhl k dokonalosti dlouholetým působením ve vyhlášených evropských restauracích a nyní se jeho uměním pyšní právě pražské SaSaZu.

S Andyho pomocí se v SaSaZu ponoříme do autentických chutí a vůní asijského kontinentu a poznáme nečekané a báječné kombinace, které jeho kuchyně nabízí. V souladu s jeho hlavním cílem tak pomyslně procestujeme opravdovou Asii, od Blízkého východu a Indie, přes Čínu a jihovýchodní Asiii, až po Japonsko. Poznáme tak asijskou kuchyni s jejími neopakovatelnými barevnými a chuťovými kombinace, naservírovanou ve stylu prvotřídní evropské restaurace.

SaSaZu svým návštěvníkům vždy nabídne nečekaný a autentický smyslový zážitek, který potěší nejen jejich chuťové pohárky, ale díky kreativnímu designu jednotlivých pokrmů a jejich citlivě vybrané barevné kombinaci přináší také požitek vizuální.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama