reklama

Tipy pro maturanty, jak doma uniknout prokrastinaci

reklama

Uzavření českých škol se dotklo téměř 80 tisíc maturantů. Jak se co nejlépe chystat na „zkoušku dospělosti“, přijímačky na vysokou školu či začátek kariéry během nouzového stavu v Česku? „Chybí nám sociální kontakt, ale zase se můžeme rozvíjet v tom, co nás baví. On-line zdroje dalece přesahují školní výuku,“ shodují se účastníci projektu Samsung Tvoje šance #futureskills a letošní maturanti. Jaké jsou jejich tipy proti domácí prokrastinaci?

  1. URČENÍ DENNÍHO REŽIMU

Zatímco menší děti doma rodičům „přerůstají přes hlavu“, potřebují podporu v učení nebo parťáky na hraní, středoškolákům neplánované volno spíš vyhovuje. Svůj čas dělí mezi své koníčky a samostudium, kterému v on-line době nic nebrání. Naopak, řada platforem a institucí během nouzového stavu v Česku zpřístupnila své archívy na internetu zdarma, k mání jsou vzdělávací kurzy i lekce osobnostního rozvoje. „Studentům doma nyní doporučujeme hledat nové příležitosti a zdroje vzdělávání on-line. Spousta firem, univerzit a organizací projevila solidaritu a zpřístupnila své materiály zdarma. Například některé zahraniční univerzity nabízí prestižní on-line kurzy, Městská knihovna v Praze zpřístupnila e-knihy, podniky a freelanceři poskytují své webináře zdarma či za sníženou sazbu. Při výběru kurzů se vždy vyplatí zvážit poměr čas/cena/kvalita a nastudovat si reference a hodnocení jiných uživatelů,“ poukázala Lucie Mairychová, manažerka projektu Samsung Tvoje šance #futureskills, který má za cíl připravovat mladé lidi „na budoucnost“.

Celoroční program plný workshopů, konferencí a kariérového poradenství běží pro vybrané studenty dál, v podstatě beze změn, jeho náplň se však nyní odehrává komplet v on-line podobě. Některé aktivity musejí sice počkat na intenzivní letní kemp s profesionály z praxe, většinu seminářů, konzultací, četby a dalších forem rozvoje lze však po síti z domova snadno zvládnout. „Nejlíp mi fungují kratší kurzy, u kterých je hodně testů a dalších aktivit. Nutí mě nad problémy přemýšlet a těší mě sledovat, jaké dělám pokroky. Snažím se hledat hlavně kurzy v angličtině, protože se mi tak otevírá víc možností. Mám v plánu zdokonalit se kromě jiného v datové analytice a následné vizualizaci dat, takže se teď učím s nástroji od Googlu jako Analytics, Tag Manager nebo Datastudio,“ potvrdila 19letá Petra, jedna z devíti vybraných účastníků projektu.

  1. KONTAKT S OSTATNÍMI

Domácí izolace je pro mladé lidi zátěžovou zkouškou jejich motivace a disciplíny. Neustálý kontakt s okolním světem, ať už s přáteli, učiteli, mentory, nebo jinými podporovateli v rámci telekonferencí a videohovorů, jim dodá potřebnou rovnováhu. „Náš projekt je hodně o úzkém vztahu účastníků a realizátorů projektu, o vzájemném kontaktu, což nám současná situace trochu ztěžuje, ale snažíme se být denně ve spojení on-line, konzultujeme, motivujeme se a sdílíme různé tipy na on-line vzdělávání a zajímavé příležitosti webinářů. Být flexibilní, pružně reagovat na změny, hledat alternativy a možná řešení, to jsou všechno tzv. dovednosti budoucnosti, které se nyní učíme v praxi,“ přiblížila Lucie Mairychová.

Někteří středoškoláci mají denní on-line výuku, jiní dostávají pravidelná zadání k samostatnému studiu. „Dostali jsme seznam úkolů na doma. Z matiky a fyziky jsme zvyklí psát on-line testy, takže už jsme si hned dva napsali. Nejzajímavější byl ale dějepis, kde jsme byli ústně zkoušeni videohovorem přes WhatsApp. Na přípravu k maturitě to ale úplně nestačí, takže jsme se s kamarády z průmyslovky, kteří mají podobná maturitní témata, domluvili na takovém ‚dopoledním doučování‘ on-line každý den od 9:00. Já jim pomůžu s rozbory na češtinu a oni zase mně s těmi z informatiky. Docela to funguje, mnohem líp než škola,“ popsala 19letá Petra z plzeňského gymnázia.

  1. NASTAVENÍ TÝDENNÍCH CÍLŮ

Termíny maturit nejsou známy, proběhnout by měly nejdříve tři týdny po znovuotevření škol, ale studenti raději počítají s řádným rozvrhem. V samostudiu získali volnou ruku, a tak se logicky věnují převážně maturitním předmětům a pak také oborům, které je zajímají profesně. „Jelikož se hlásím převážně na umělecké obory, snažím se investovat čas do kreslení a procvičení techniky. Učím se s různými programy pro 2D, 3D tvorbu a vizuální efekty. Jelikož bych se chtěl dál věnovat těmto oblastem, vnímám to jako přínosnější časovou investici než vyučování předmětů, které jsou pro mě jen okrajové,“ přiznal 19letý František, další z účastníků projektu.

Během března si společně s dalšími studenty v projektu rozpracoval individuální rozvojový list s vlastní vizí a plány na konkrétní aktivity. „Všichni absolvovali webinář a konzultace s kariérovou poradkyní a talentovým koučem a začali první on-line kurzy a semináře. Každý si vždy stanoví cíle na následující týden, například přečíst čtyři kapitoly knihy Ogilvy o reklamě, absolvovat 40 ze 120 lekcí on-line kurzu Content Marketing v kostce a zvládnout tříhodinový webinář o Instagram marketingu. O týden později pak úkoly revidujeme a plánujeme další týden. Studenti se tak učí systematičnosti a mají kontrolu nad vlastním rozvojem,“ prozradila Lucie Mairychová.

  1. ČAS NA SEBEROZVOJ

Současný stav není pro většinu středoškoláků tragédií. Přišli sice o vyučování, zato získali čas a volnou ruku v samostudiu. „Doma občas bojuji s prokrastinací, ale jinak možnost učit se ‚podle svého‘ namísto ve škole vcelku vítám. Věnuji se hlavně tomu, co mě baví a z čeho chci maturovat. Mám tak víc prostoru pro svoji mimoškolní činnost, při které školím první pomoc, a to mi naprosto vyhovuje,“ uzavřel třetí maturant mezi účastníky projektu, 18letý Štěpán.

Další účastníci v projektu věnují svůj čas převážně on-line kurzům z oblastí technologií, marketingu a managementu. „K dispozici on-line je nespočet českých i zahraničních kurzů. Velká část opravdu kvalitních kurzů se dá nalézt zdarma, případně za 10 nebo 20 eur. Dražší jsou pak dlouhodobé například semestrální kurzy. Variantou je i přístup do vzdělávacích platforem, například slovenský projekt Learn2code nebo americká Coursera, kde za určitou cenu zájemce získá roční přístup ke všem on-line kurzům, které platforma nabízí. Velké množství kurzů pak na konci absolvování vystavuje studentovi certifikát, který může použít do životopisu nebo na Linkedin,“ vyjmenovala Lucie Mairychová.

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama