Letní prázdniny se rychle blíží a už teď je jisté, že budou jiné než obvykle. Většina z nás se letos za hranice nepodívá, a proto se chystá objevovat krásy Česka. I když se může zdát, že dovolená, při které necestujeme za hranice, se stává automaticky bezproblémovou, opak je pravdou. I u nás si musíme dávat pozor na možné nástrahy, které nám mohou léto pořádně zprotivit. Společně s praktickou lékařkou Ludmilou Mazylkinovou z MOJE AMBULANCE jsme proto připravili pár užitečných tipů, jak prožít bezstarostné léto.
Nepodceňujte štípnutí hmyzem
Kdo rád během léta kempuje nebo jezdí na vodu, ví, jak moc člověka potrápí štípnutí hmyzem. Nejvhodnější prevencí je používání repelentu a zvolení vhodného oblečení, což je však při tropických teplotách často problém. Štípnutí jednoduše často nedokážeme zabránit. Jak ho tedy správně ošetřit a zamezit případným komplikacím?
„Pokud se jedná o „běžné“ štípnutí hmyzem u člověka bez známé výrazné alergické reakce, postačí na kousnutí aplikovat antihistaminový gel a přikládat chladicí obklad. Pokud dojde k výraznějšímu nebo mnohočetnému štípnutí, je vhodné užít antihistaminika v tabletách. Lidé, kteří vědí, že jsou alergičtí a trpí anafylaktickou alergickou reakcí, by měli mít při sobě lékařem předepsaný SOS lék (adrenalin v předplněném injekčním peru),“ radí Ludmila Mazylkinová, co by nikdy nemělo chybět v cestovní lékárničce.
Pitný režim je základ
Příznaky přehřátí či úpalu jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli snad všichni. Cílíme se unavení, bolí nás hlava, svaly a chce se nám zvracet. To vše pouze kvůli tomu, že jsme byli delší dobu na přímém slunci a nedostatečně jsme pili. Náš organismus je proto dehydratovaný, chybí nám minerály a bojujeme se špatnou termoregulací. Jak tomuto nepříjemnému stavu nejlépe zabránit?
„Pokud jste zanedbali prevenci, jako je dostatečný přísun tekutin nebo sprchování ve vlažné vodě a cítíte na sobě příznaky přehřátí nebo úpalu, je důležité se přesunout do chladného prostředí. Pokud nemáte nutkání na zvracení, je dobré podávat tekutinu po malých doušcích. V tomto případě je vhodné doplnit ztracené minerály minerální vodou zředěnou na polovinu vodou z kohoutku a potírat povrch těla vlažnou vodou. Použitelný je i jakýkoliv dezodorační sprej, po jehož nastříkání se alkoholová složka rychle odpařuje a ochlazuje povrch těla. Pokud se příznaky nezmírní do 30 minut, je vhodné volat 155,“ doporučuje Ludmila Mazylkinová.
Pozor na jedovaté hady v přírodě
Pokud vyrážíte do přírody, dávejte si pozor na jedovaté hady. Přestože v Česku nejsou tak nebezpeční jako v zahraničí, i u nás může uštknutí skončit až smrtí. Obezřetní buďte zejména v případě, kdy procházíte lesem, skalnatými terény, loukami a vlastně téměř vším, co se nachází v okolí vody.
„Výskyt uštknutí zmijí obecnou se u nás pohybuje v řádu desítek případů ročně a pouze v méně než polovině případů dojde k manifestní intoxikaci. Většinou se jedná o mírné lokální příznaky, kdy se v místě objeví dvě drobné většinou bolestivé ranky, někdy lehce krvácející, posléze se zarudlým nebo lividním lemem. Jsou od sebe vzdáleny asi 5–10 mm podle velikosti hada. Vše může být doprovázeno otokem, průjmem, zvracením nebo bolestí břicha. V těžších případech může dojít k rozvoji závažné intoxikace, která může končit selháním ledvin. V těchto případech je vhodné pacientovi poskytnout první pomoc a okamžitě zavolat 155. V žádném případě nedoporučujeme postiženou končetinu tzv. „zaškrtit“ a ránu jakkoliv čistit. Pacient by měl být v klidu a končetinu je vhodné imobilizovat volnější bandáží k tělu,“ vysvětluje Mazylkinová.